Biskup Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej, oraz biskup Rudolf Pierskała mają koronawirusa. Księża na kwarantannie

Piotr Guzik
Piotr Guzik

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Testy na koronawirusa, które przeszli biskup Andrzej Czaja oraz biskup Rudolf Pierskała, dały wynik pozytywny - poinformowała Kuria Diecezjalna w Opolu. Obaj duchowni przebywają w izolacji.

"Informujemy, że badanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, wykonane u biskupa Andrzeja Czai i biskupa Rudolfa Pierskały, dało wynik pozytywny" - podała w komunikacie Kuria Diecezjalna w Opolu.

"Zgodnie z zaleceniem służb sanitarnych, obaj biskupi przebywają aktualnie w izolacji domowej i podlegają zaleconym procedurom. Biskupi łączą się duchowo z wszystkimi osobami chorymi i sami proszą o modlitwę" - czytamy w informacji.

Opolscy biskupi mają koronawirusa. "Choroba przebiega łagodnie"

Ks. Joachim Kobienia, sekretarz Kurii Diecezjalnej w Opolu informuje, że choroba u obu biskupów ma łagodny przebieg.

- Przy pierwszych symptomach zakażenia koronawirusem wykonano u nich testy, które dały wynik pozytywny - mówi.

Pytany, czy w tej sytuacji wszyscy pracownicy kurii będą poddani testom na COVID-19, ks. Joachim Kobienia odpowiada, że to zależy od decyzji sanepidu.

- Stosujemy się do jego zaleceń. Wszystkie osoby, które miały kontakt z biskupami, szczególnie w ostatnich dniach, bacznie obserwują swój stan zdrowia - stwierdza.

Oprócz biskupa Andrzeja Czai oraz biskupa Rudolfa Pierskały, koronawirusa wcześniej potwierdzono u jednego z pracowników Kurii Diecezjalnej w Opolu. U innego test na COVID-19 dał wynik negatywny.

Gdzie opolscy biskupi mogli się zakazić koronawirusem? - Trudno powiedzieć, mając na uwadze fakt, jak łatwo złapać tego wirusa - mówi ks. Joachim Kobienia.

Opolscy biskupi z koronawirusem. Księża na kwarantannie

W sobotę (10 października) ks. biskup Andrzej Czaja inaugurował w opolskiej katedrze modlitwę za Europę.

Po opublikowaniu informacji o tym, że ordynariusz diecezji opolskiej ma koronawirusa, zaczęliśmy otrzymywać sygnały od zaniepokojonych rodziców młodych ludzi, którzy w miniony czwartek i piątek (w dniach 8 i 9 października) byli bierzmowani w parafii św. Eugeniusza w Kędzierzynie-Koźlu. Ks. biskup Andrzej Czaja udzielał tam tego sakramentu.

We wtorek (13 października) na stronie internetowej parafii pojawiła się informacja, że wszyscy duszpasterze parafii, którzy mieli bezpośredni kontakt z ks. biskupem Andrzejem Czają zostali "natychmiast poddani kwarantannie, która potrwa do 19 października".

"Kościół będzie otwarty normalnie, a Msze święte będą odprawiać inni kapłani, którzy nie mieli kontaktu z ks. Biskupem. Różaniec codzienny o godz. 17.15 prowadzony będzie przez Róże Różańcowe" - czytamy w komunikacie.

Zaniepokojeni rodzice wskazują, że problemem przede wszystkim był brak trzymania dystansu społecznego przez wiernych zgromadzonych w kościele.

Opolscy biskupi z koronawirusem. Kuria Diecezjalna zamknięta

Z powodu potwierdzonego zakażenia u ordynariusza diecezji opolskiej oraz jednego z jego zastępców, Kuria Diecezjalna w Opolu ma być zamknięta co najmniej do końca tygodnia. W sprawach pilnych zalecany jest kontakt telefoniczny albo mailowy, na adres kuria@diecezja.opole.pl.

"Wszelkie informacje dla katechetów zamieszczone są na stronie internetowej Wydziału Katechetycznego" - wskazuje Kuria Diecezjalna w Opolu.

Dodaj ogłoszenie