MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biskup Czaja: "Trzeba, byśmy jako Kościół opolski zamanifestowali swoją obecność." W niedzielę wyruszy piesza pielgrzymka na Jasną Górę

Marcin Żukowski
Biskup Andrzej Czaja zachęca do podjęcia pielgrzymiego trudu.
Biskup Andrzej Czaja zachęca do podjęcia pielgrzymiego trudu. Diecezja opolska
W niedzielę (11 sierpnia) rozpocznie się 48. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę. Do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu zachęcają opolscy duchowni: biskup ordynariusz Andrzej Czaja i przewodnik pielgrzymki ks. Daniel Leśniak. Zgłoszenia przez internet będą przyjmowane do czwartku (8 sierpnia). W galerii zamieściliśmy zdjęcia z zeszłorocznej edycji wydarzenia.

Od blisko pół wieku wierni diecezji opolskiej pielgrzymują do Matki Boskiej Częstochowskiej. W ciągu kilku dni przemierzają pieszo, w zależności od strumienia, nawet przeszło 150 kilometrów. Tradycyjnie jako pierwsi wyruszają pielgrzymi strumienia nyskiego (Nysa, Paczków, Otmuchów, Niemodlin, Prudnik). Dla nich tegoroczna pielgrzymka rozpocznie się w niedzielę 11 sierpnia. W kolejnym dniu wyjdą w drogę uczestnicy strumieni głubczyckiego, raciborskiego i opolskiego, a we wtorek także kluczborskiego.

Biskup opolski Andrzej Czaja przypomina, że pielgrzymka to wydarzenie o charakterze przede wszystkim modlitewnym. Kościół opolski będzie niósł na Jasną Górę konkretne intencje.

- Chcemy modlić się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Chcemy pamiętać też o tym, żeby Pan Bóg błogosławił naszym młodym chrześcijanom, by obdarzył ich wiarą żywą w sercu. Chcemy prosić o dobry przekaz wiary, skuteczny w naszych parafiach, w rodzinach. Chcemy pamiętać o chorych i cierpiących, i prosić o ducha odnowy naszego Kościoła opolskiego - wymienia biskup Czaja i dodaje, że pielgrzymi będą modlili się o rychłe zakończenie remontu katedry opolskiej.

Pasterz Kościoła opolskiego zachęca też, aby tegoroczne pielgrzymowanie miało charakter apologii wiary i Kościoła w przestrzeni publicznej.

- Nam się powoli odbiera prawo swobodnej wypowiedzi, prawo zamanifestowania wiary. Trzeba, byśmy jako Kościół opolski zamanifestowali swoją obecność na Śląsku Opolskim. Niech to będzie czas zaangażowania się w dziś Kościoła i znakowego przeżywania tego, że my jako Kościół jesteśmy wspólnotą, która kroczy razem za Chrystusem do Domu Ojca. Idziemy na Jasną Górę razem. To jest piękna symbolika Kościoła - przekonuje biskup Czaja.

Biskup wskazuje, że osoby niemogące uczestniczyć w całej pielgrzymce mogą dołączyć w wybrane dni lub przyjechać na Msze święte sprawowane w czasie pielgrzymki w sanktuariach diecezjalnych. Zachęca też do pielgrzymowania duchowego, które ułatwiają materiały pielgrzymkowe i relacje z poszczególnych etapów pielgrzymki.

Hasło: Uczestniczę we wspólnocie Kościoła

Hasło zbliżającej się pielgrzymki opolskiej brzmi „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” i jest jednocześnie mottem tegorocznego programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce.

- Wybierając taki temat, chcemy pokazać, że pielgrzymka jest wydarzeniem ściśle związanym ze wspólnotą Kościoła, gdyż jest jednym z obrazów, który przeciwstawia się ogólnej opinii, jakoby Kościół miał być „organizacją na wymarciu”. Kiedy widzimy uśmiechnięte, pełne radości twarze pielgrzymów, kiedy widzimy młodych ludzi, młode małżeństwa z dziećmi pełne entuzjazmu, kiedy widzimy osoby starsze, które nie wyobrażają sobie życia bez pielgrzymki i mimo dolegliwości wieku podejmują trud pielgrzymowania, aby iść do Matki z tym, co przeżywają i czym żyją, to wtedy widzimy prawdziwe oblicze wspólnoty Kościoła. Wielu pielgrzymów traktuje ten czas jako „naładowanie akumulatorów” na kolejny rok życia. Pielgrzymka jest zatem obrazem żywej wspólnoty Kościoła, która gromadzi się wokół swego Pana i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, żywego i obecnego w swoim Kościele – tłumaczy w mediach społecznościowych ks. Daniel Leśniak, główny przewodnik pielgrzymki.

Kapłan wskazuje też, że biorąc udział w pielgrzymce, uczymy się, jak wiele zależy od nas, tworzących wspólnotę Kościoła. Przypomina, że to od każdego z wiernych zależy, jak inni będą postrzegali Kościół i czy znajdą w nim przyjazne miejsce dla siebie, które pozwoli im odnaleźć Boga.

Tegoroczna pielgrzymka opolska jest przygotowaniem do Roku Jubileuszowego 2025.

Zgłoszenia uczestnictwa przyjmowane są w sposób tradycyjny u przewodników grup. Do czwartku 8 sierpnia można zgłosić się także za pośrednictwem formularza internetowego. Wszelkie informacje znajdują się na stronie internetowej www.pielgrzymka-opolska.pl.

Zakończyła się pielgrzymka opolska. Półtora tysiąca wiernych z diecezji przybyło pieszo na Jasną Górę.

Pielgrzymka opolska 2023 dotarła na Jasną Górę. Półtora tysi...

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska