Biskupi debatowali na Jasnej Górze. Namawiają, by zgłaszać „demoralizujące" treści pojawiające się na zajęciach szkolnych

PC
Biskupi debatowali na Jasnej Górze. Namawiają, by zgłaszać nauczycieli głoszących "demoralizujące" treści
Biskupi debatowali na Jasnej Górze. Namawiają, by zgłaszać nauczycieli głoszących "demoralizujące" treści PC
Przyszłość polsko-ukraińskich relacji, ochrona dzieci i młodzieży przed seksualizacją w szkołach, coraz częstsze profanacje obiektów sakralnych i modlitwa o pokój w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – to niektóre z tematów poruszonych we wtorek, 27 sierpnia, podczas zebrania Rady Biskupów Diecezjalnych KEP na Jasnej Górze. Biskupi przypominają, że rodzice muszą wyrazić wolę udziału dziecka w zajęciach nieobowiązkowych. Dodajmy, że religia również do nich należy.

Do tej pory kościół katolicki nie miał większych uwag do metody jaką w wielu szkołach stosowano przy zapisywaniu dzieci na religię - zakładano, że wszyscy uczniowie chcą uczestniczyć w katechezie, a od rodziców, których dzieci nie będą chodzić na te lekcje, wymagano złożenia w tej sprawie deklaracji. Takie działania są jednak niezgodne z prawem. Rodzice nie muszą deklarować, że ich dziecko nie będzie chodziło na religię, mogą je też w każdej chwili z niej wypisać. Jednak podczas obrad na Jasnej Górze księża przypomnieli sobie, że zajęcia nieobowiązkowe wymagają woli udziału w nich rodzica dziecka.

Rada Stała Episkopatu w wydanym we wtorek oświadczeniu oczekuje od rodziców, że nie będą „hurtowo" podpisywali zgód na udział dzieci w zajęciach dodatkowych.

Podstawowym instrumentem, z którego może skorzystać każdy rodzic, jest złożenie oświadczenia wychowawczego przypominającego, że na udział dziecka w jakichkolwiek zajęciach nieobowiązkowych potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego, którą poprzedzić powinno przekazanie mu szczegółowych informacji na temat ich programu oraz podmiotu, który ma je prowadzić. Zgoda na zajęcia dodatkowe nie powinna mieć charakteru „ogólnego” ani „blankietowego”, co jest w niektórych szkołach praktykowane – rodzic powinien wyrazić zgodę na udział w każdym cyklu zajęć osobno - czytamy w komunikacie RSE.

Biskupi mówili o "seksualizacji dzieci"

Dodatkowo biskupi namawiają, żeby rodzice zgłaszali „demoralizujące" treści pojawiające się na zajęciach obowiązkowych. Próżno jednak szukać w dokumencie, jakie dokładnie są to ich zdaniem treści.

Niezwiązane z podstawą programową treści demoralizujące dziecko mogą się pojawić także podczas zajęć obowiązkowych. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji,rodzic powinien zawiadomić organ nadzoru pedagogicznego oraz organizacje zajmujące się ochroną praw rodziców - apeluje RSE.

Hierarchowie w swoim dokumencie używają też sformułowania „permisywna edukacja seksualna". Permisywny znaczy - pozwalający na całkowitą swobodę w postępowaniu i zachowaniu. Biskupi sugerują, by rodzice uważali na tego typu zajęcia, bo mają zostać wprowadzone do szkół już 1 września.

W dokumencie używane jest także, popularne wśród polityków stwierdzenie "seksualizacji przestrzeni szkolnej". Co jednak biskupi przez to rozumieją z dokumentu się nie dowiemy. - Obowiązujące przepisy pozwalają rodzicom skutecznie wpływać na sytuację w szkole, w tym oferując środki prawne umożliwiające powstrzymanie godzącej w dobro dzieci seksualizacji przestrzeni szkolnej - czytamy w komunikacie.

Kościół w Polsce jest atakowany?

Biskupi zgromadzeni na zebraniu Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze poruszyli temat ataków na obiekty sakralne. - W kontekście nasilających się ataków na obiekty sakralne biskupi skierują do wiernych odrębny dokument „Stanowisko biskupów diecezjalnych w sprawie aktów przemocy motywowanych nienawiścią wobec Kościoła katolickiego i jego wiernych”. Ponadto biskupi informują, że będzie opracowany dokument ukazujący nauczanie Kościoła ws. LGBT+ - czytamy w komunikacie RBD.

Biskupi wyrazili solidarność z abp. Jędraszewskim

Podczas obrad Rady Biskupów Diecezjalnych polscy biskupi wyrazili wdzięczność za płynące z różnych stron świata wyrazy poparcia dla postawy abp. Marka Jędraszewskiego krytykującego ideologię LGBT+. Podkreślili też: „Wyrażamy naszą solidarność z krakowskim metropolitą. Modlimy się także za tych, którzy stają się pierwszymi ofiarami tej ideologii, aby mogli osobiście doświadczyć miłości Chrystusa”.

O czym jeszcze rozmawiano na Jasnej Górze?

Gościem specjalnym posiedzenia Rady Biskupów Diecezjalnych był abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który wraz z Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim podpisał stanowisko pt. „W miłości i w prawdzie” na temat woli kontynuowania dialogu i głębszego pojednania.

Biskupi wyrazili też nadzieję na ogłoszenie św. Jana Pawła II patronem pojednania polsko-ukraińskiego.

Biskupi zgromadzeni na zebraniu Rady Biskupów Diecezjalnych pamiętając o tragicznej dla Polski, Europy i świata 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zachęcali do modlitwy w intencji jej ofiar oraz o pokój na świecie. Poinformowali też, że 1 września we wszystkich katedrach w Polsce zostaną odprawione Msze św. w tej intencji.

Nie przegapcie

TYLKO U NAS. KLIKNIJ W ZDJĘCIE I URUCHOM WYJĄTKOWY REPORTAŻ INTERAKTYWNY "CHŁOPCY W TYM WIELKIM POWSTANIU"


Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska