Biurokratyczne wymogi Unii

Marek Świercz [email protected] 077 44 32 596
Składając wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej, trzeba uważać na tzw. "pułapki". (fot. sxc)
Składając wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej, trzeba uważać na tzw. "pułapki". (fot. sxc)
Chcesz unijne dotacje na ocieplenie przedszkola? Musisz najpierw udowodnić, jak ta inwestycja przysłuży się równouprawnieniu kobiet.

Tego wymaga tak zwana polityka horyzontalna Unii - tłumaczy Karina Bedrunka, która odpowiada za unijne programy w Urzędzie Marszałkowskim. - To wymóg bezwzględny, brak takiego zapisu spowoduje odrzucenie wniosku.

Takich pułapek jest więcej

Twój wniosek musi być zszyty zszywaczem, skoroszyt odpada. A wszystkie załączniki powinny być oddzielone zakładkami. Jeżeli o tym zapomnisz, odeślą ci wniosek do uzupełnienia.

Zobacz: Walczący o eurodotacje biznesmeni nadal czują się lekceważeni przez OCRG

Pamiętaj też, że w punkcie 3.8 wniosku musisz użyć dokładnie tej samej terminologii, co w załączniku nr 8 i w studium wykonalności. A wszystko, co napiszesz, musi odpowiadać zaleceniom dziewiątej wersji (!) dokumentu pod nazwą „Szczegółowy opis osi priorytetowych”.

Z tym, że do stycznia, kiedy ruszy nabór, obowiązująca może być już kolejna wersja (dziesiąta albo i jedenasta). Czyli musisz na bieżąco śledzić stronę internetową Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Musisz też pilnować zapisów z „Vademecum dla beneficjentów”. A liczy ono trzy tomy, w tej chwili obowiązuje wersja siódma przyjęta przez Zarząd Województwa 16 lipca. Ale do stycznia i ona może się zmienić.

Wszystkich tych rewelacji nto dowiedziała się na szkoleniu dla przedsiębiorców

Szkolenie przeznaczone było dla przedsiębiorców, którzy chcą dostać unijną kasę na inwestycje z zakresu ochrony powietrza i odnawialnych źródeł energii. To było drugie takie szkolenie. Podczas pierwszego beneficjenci zadali wiele merytorycznych pytań, na które od ręki odpowiedzi nie uzyskali.

Zobacz: Aż cztery konkursy o unijne fundusze trzeba przełożyć na 2010 roku

- Pytania zostały przekazane dyrekcji, a ona powoła ekipę ekspertów, którzy przygotują odpowiedzi - usłyszeli beneficjenci. Prowadzący szkolenie dodali też uspokajająco, że „na szczęście mamy czas”. Bo nabór został opóźniony o kilka miesięcy.

Uczestnicy szkolenia nie wyglądali jednak na usatysfakcjonowanych. - Ważne jest nie to, czy nasz projekt jest dobry, ale to, czy w takiej lub innej kratce wniosku znajdzie się na przykład kreska. Czy te procedury nie mogą być prostsze? - pytali w kuluarach. I twierdzili, że w innych regionach aż takiej biurokracji nie ma.

Dyrektor Bedrunka przekonuje jednak, że wszystkie wymagania muszą zostać spełnione, bo w przeciwnym razie Komisja Europejska może zażądać zwrotu pieniędzy. I to od samorządu województwa, który dopiero potem musiałby domagać się od beneficjentów, by ci oddali zakwestionowane dotacje. Dlatego urzędnicy dmuchają na zimne i pilnują każdego szczegółu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska