Biznes i samorząd idą razem. IX Krapkowickie Forum Gospodarcze

[email protected]
Niemiecki rynek pracy otwiera się na migrantów spoza UE, czy to oznacza, że rok 2019 będzie rokiem pracownika? Choć na razie nasi zachodni sąsiedzi będą przyjmować tylko pracowników wykwalifikowanych ze znajomością języka niemieckiego, to i tak na rynku pracy zajdą znaczne zmiany.

W 2017 roku na Opolszczyźnie pracowało ponad 6 % cudzoziemców. Więcej migrantów było jedynie w województwie warmińsko-mazurskim, ponad 8 %. Już dziś wiadomo, że część pracujących obecnie na lokalnym rynku pracy Ukraińców zdecyduje się na migrację zarobkową do Niemiec. Szacuje się, że z Polski wyjedzie nawet 250 tysięcy pracowników ze wschodu. Kuszą ich przede wszystkim trzykrotnie wyższe wynagrodzenia.

To właśnie temat imigrantów zarobkowych zdominował tegoroczne Krapkowickie Forum Gospodarcze. „Z badań wynika, że do 2025 roku luka na rynku pracy w Polsce istotnie powiększy się. Biorąc pod uwagę prognozowane tempo rozwoju gospodarki i rosnące potrzeby biznesu, konieczne będzie zatrudnienie dodatkowo ok. 1,5 mln osób w perspektywie najbliższych 6 lat” mówiła dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej.

W 2019 roku wakaty powstałe w lokalnych firmach mogą być zagospodarowane przez kolejną falę migrantów ze wschodu lub - w przypadku podniesienia płac - część osób obecnie pracujących za granicą może zdecydować się na powrót do kraju.

Na Forum poruszano nie tylko temat wyzwań jakie stoją przed lokalnymi przedsiębiorcami, ale także możliwości, w tym skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Rozwój poprzez innowację pozwala przede wszystkim na odliczenie od podstawy opodatkowania części kosztów działalności badawczo-rozwojowej.

Podczas Forum był także czas na podsumowanie zadań inwestycyjnych krapkowickich firm w 2018 roku. Największymi z nich były nowe hale magazynowe firm: Metsa Tissue oraz Paul Schockemoehle.

O zadaniach inwestycyjnych gminy Krapkowice do 2021 roku mówił burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura. Rewitalizacja mostu kolejowego, uzbrajanie terenów inwestycyjnych Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej czy w końcu starania burmistrzów Andrzeja Kasiury i Joachima Wojtali o budowę nowej przeprawy przez Odrę - to najważniejsze z nich.

Krapkowickie spotkania już przynoszą wymierne korzyści dla wszystkich mieszkańców, i to nie tylko gospodarcze. Przypominamy, dwa lata temu to właśnie przedsiębiorcy podczas Forum zwracali uwagę na zanieczyszczenie powietrza, dziś w gminie mamy jedną z najgęstszych sieci pyłomierzy w kraju. Właśnie o monitoringu powietrza mówił zastępca burmistrza Andrzej Brzezina.

Mieszkańcy od 2018 roku mogą na bieżąco śledzić poziomy stężenia zanieczyszczeń i to nie wychodząc z domów. Na terenie gminy działa 20 pyłomierzy, wskazujących aktualne zanieczyszczenie powietrza szkodliwymi dla zdrowia pyłami PM2,5 i PM10 oraz 5 stacji meteorologicznych, które mierzą temperaturę, ciśnienie, kierunek i siłę wiatru oraz wielkość opadów. Wszystkie aktualizowane na bieżąco wyniki dostępne są na stronie powietrze.krapkowice.pl. Nadzór nad tym, czym oddychają mieszkańcy gminy i ich najbliżsi potrwa co najmniej do końca kwietnia 2021 roku. Burmistrz Andrzej Kasiura podpisał umowę na kontynuację monitoringu przez kolejnych 27 miesięcy.

Wszystkim przedsiębiorcom oraz przedstawicielom instytucji okołobiznesowych dziękujemy za obecność. Wierzymy, że te spotkania przyczynią się do podtrzymania w gminie dobrego klimatu dla biznesu i pozwolą zacieśnić współpracę władz gminy z lokalnymi przedsiębiorcami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska