Biznes na rynku e-edukacji

Materiał Informacyjny

Edukacja odgrywa bardzo dużą rolę w codziennym życiu, w ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania edukacją, a szczególnie edukacją w formie elektronicznej. E-edukacja ma bardzo wiele zalet, które doceniają osoby dysponujące małą ilością czasu, a także te mieszkające w mniejszych miejscowościach. E-learning do nauki wykorzystuje sieci komputerowe, oraz Internet. Tego typu nauka może być główną, może także stanowić element uzupełniający w tych bardziej tradycyjnych formach nauki. Nauka przy wykorzystaniu mediów elektronicznych ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to:
- indywidualizacja nauki
- różnorodność form przekazu
- mniejsze koszty
- wysoka skuteczność nauczania
Edukacja online tak jak wszystko, ma również swoje wady, do których w głównej mierze należy samodyscyplina, oraz odpowiednia motywacja do nauki.

W ostatnich latach na e-edukacji powstało wiele nowych przedsięwzięć typu start up, które zrewolucjonizowały rynek e-edukacji. Przykładem tego typu innowacyjnej inwestycji jest platforma Preply. Na samym początku projekt tego przedsięwzięcia zakładał jedynie pośrednictwo pomiędzy nauczycielem i uczniem w korepetycjach online skierowanych na naukę języka obcego. Jednak bardzo szybko okazało się, że potrzeby użytkowników są w tym zakresie jeszcze większe. Dlatego w miarę upływu czasu na platformie zaczęły pojawiać się oferty korepetycji z innych przedmiotów takich jak na przykład matematyka (preply.com/pl/skype/korepetycje-z-matematyka) czy fizyka. Oferta Preply została także rozszerzona o korepetycje stacjonarne. Platforma daje kompleksową ofertę edukacyjną dla uczniów w różnym wieku i o różnym poziomie zaawansowań. E-korepetycje okazały się prawdziwą rewolucją, dzięki tego typu nauce nie ma już problemu z motywacją i samodzielnością w zorganizowaniu sobie nauki. Platforma Preply ma do zaoferowania bardzo szeroką bazę korepetytorów z niemal całego świata.

Ta oferta jest konkurencyjna w stosunku do innych tego typu przedsięwzięć pod względem cenowym. Dostęp do nauczycieli z mniejszych miejscowości to także mniejsze ceny za korepetycje. Wyszukiwanie odpowiedniego korepetytora odbywa się poprzez rozbudowaną wyszukiwarkę, do której najlepiej jest wpisać jak najwięcej opcji, aby szybko i łatwo odnaleźć nauczyciela dla siebie. Filtrowanie wyników wyszukiwania odbywa się między innymi na takich kryteriach jak miejsce zamieszkania, wiek korepetytora, kwalifikacje, przedmiot, oraz cena za świadczone usługi. Korzystanie z platformy daje również dostęp do szeregu opinii wystawianych przez osoby korzystające z korepetycji. Na ich podstawie można podjąć decyzję, co do wyboru danego nauczyciela. Na pierwszy rzut oka platforma Preply może przypominać ogromną tablicę z ogłoszeniami. Oferuje ona jednak o wiele więcej poza tradycyjnymi ogłoszeniami. Jest to pośrednictwo pomiędzy nauczycielem i uczniem, wygodny system płatności, a także bezpieczeństwo całego procesu. Bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji było między innymi jednym z powodów, dla którego wcześniej obawiano się samodzielnych korepetycji online. Sama rejestracja na preply.com jest zupełnie darmowa i nie zobowiązuje do jakichkolwiek działań, dopiero po wybraniu odpowiedniej lekcji i nauczyciela następują rozliczenia. Same rozliczenia są wygodne i bezpieczne, można ich dokonywać na kilka sposobów, na przykład poprzez PayPal. Osoby niezdecydowane mogą skorzystać z darmowej lekcji testowej. Powstanie platformy spotkało się z dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Dla tych ostatnich to dobra możliwość na główny lub dodatkowy zarobek. Z udogodnień w e-nauce poprzez platformę preply.com korzystają zarówno osoby mieszkające w Polsce jak i te przebywające za granicą.

W roku 2016 raport Docebo przedstawił, że wartość rynku e-learningu to około 51,5 miliarda. Obszary, na których najszybciej rozwija się e-edukacja to Europa Wschodnia. Świadomość osób szukających różnych form edukacji rośnie, wielu z nich kieruje się wygodą i dostępnością.
Kolejnym przykładem na doskonale działający na rynku edukacyjnym star-up jest platforma internetowa Brainly, która działa na takiej zasadzie, że jedni użytkownicy zadają pytanie, natomiast inni na nie odpowiadają. Największym zainteresowaniem cieszą się pytania związane z matematyką. W Polsce serwis ten posiada około siedem milionów wejść, natomiast na całym świecie takich wejść jest około sześćdziesiąt milionów.

Niezwykle ciekawą inicjatywą jest DrOmnibus są to mobilne aplikacje, które skierowane są do dzieci mających szczególne potrzeby, są to między innymi dzieci z autyzmem, zaburzeniami zachowania. Również z myślą o najmłodszych i o ich terapii powstał Dromnibus. Jest to narzędzie, które wspiera pracę osób zajmujących się terapią dziecięcą. Aplikacja zawiera gry edukacyjno-terapeutyczne, które dostosowują się do indywidualnych potrzeb dzieci. Pomagają one w usprawnieniu komunikacji, a także rozwijają umiejętności poznawcze.
Dla tych, którzy chcieliby opanować umiejętność kodowania powstał serwis Kodologia. Serwis powstał w 2014 roku i do tej pory jest niekwestionowanym liderem w e-nauce programowania. Serwis posiada ponad dziesięć tysięcy użytkowników, oraz szesnaście przygotowanych kursów. Serwis ten edukuje specjalistów z branży IT niezależnie od tego, w jakim miejscu oni zamieszkują. Wartym uwagi jest serwis i aplikacja Vocabla, dzięki której można tłumaczyć, zapamiętywać słowa, zdania i wyrażenia w języku angielskim. Nauka odbywa się na zasadzie grywalizacji, za zrealizowane zadania otrzymuje się punkty, a za nie puchary. Najwyższym osiągnięciem jest zdobycie pucharu złotego, aby go otrzymać na naukę trzeba poświęcić około pół godziny dziennie. Na jednej z zakładek w serwisie można obejrzeć aktualne rankingi użytkowników. Nawet bez grywalizacji nauka na Vocabli jest przyjemna, należy dodać, że większość użytkowników tego serwisu to mieszkańcy naszego kraju. Jest to nowy sposób na szybką naukę angielskich słówek przydatnych w życiu codziennym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska