Biznes przedzaduszkowy zaczyna sezon. Sprawdź, ile kosztuje sprzątanie grobu

Edyta Hanszke
Biznes przedzaduszkowy zaczyna sezon. Sprawdź, ile kosztuje sprzątanie grobuSylwia Osipiak z Kwiaciarni „Zielona Gęś” w Opolu pokazuje jedną z wiązanek nagrobnych z naturalnym dodatkami i w tradycyjnej kolorystyce.
Biznes przedzaduszkowy zaczyna sezon. Sprawdź, ile kosztuje sprzątanie grobuSylwia Osipiak z Kwiaciarni „Zielona Gęś” w Opolu pokazuje jedną z wiązanek nagrobnych z naturalnym dodatkami i w tradycyjnej kolorystyce. Paweł Stauffer
W opolskich kwiaciarniach i supermarketach rozpoczął się już sezon przedzaduszkowy. Dla tych, którzy zamierzają zamówić usługę sprzątania grobów, to może być ostatni dzwonek

Jednorazowe mycie i sprzątanie nagrobka z granitu lub marmuru (usuwanie starych kwiatów i wypalonych zniczy), sprzątanie jego otoczenia oraz wykonanie zdjęcia po pracy kosztuje teraz w firmach porządkujących groby na cmentarzach w Opolu od ok. 60 do 100 zł. Jeśli dołożymy do tego znicz i wiązankę, to czysty i ozdobiony grób może nas kosztować około 120-180 zł. Droższe jest porządkowanie grobu z lastryka, tańsze – grobu ziemnego.

– Z naszych usług najczęściej korzystają mieszkający za granicą czy daleko od Opola krewni zmarłych - wyjaśnia Sylwia Szopa z firmy świadczącej takie usługi. - To i tak bardziej się opłaca, bo przecież nie tylko musimy poświęcić czas na to, żeby posprzątać samodzielnie, ale także policzyć koszty dojazdu. A tak my sprzątamy, a nasi klienci co najwyżej zapalają świeczkę 1 listopada. Coraz więcej osób decyduje się na wykupienie abonamentu na cały rok.

W kwiaciarniach ruch przedzaduszkowy zaczyna się na dobre w połowie października.

- Mamy już pierwsze zamówienia, a najbardziej gorący okres to ostatni tydzień przed 1 listopada - mówi Monika Bębenek z Kwiaciarni „Zielona Gęś” w Opolu. - W tym roku proponujemy wiązanki i bukiety o klasycznych formach i z dodatkami naturalnymi, jak szyszki, gałęzie, kawałki kory, w tradycyjnej kolorystyce bieli, écru, przygaszonej po­marańczowo-brązowej. Jeśli już używamy sztucznych kwiatów, bo w mroźne dni te żywe nie przetrwają długo, to jako bazę wykorzystujemy naturalną zieleń. Plastikowa to obciach.  

Jak zauważa Monika Bębenek, Opolanie podchodzą do zdobienia grobowców na listopadowe święto z coraz większą starannością. - Przynoszą nam zdjęcia pomników, co po­zwala na lepsze dopasowanie wiązanki wielkością czy kształtem. Do tego komponują kolorystycznie świece, żeby tworzyły całość - wyjaśnia.

Znicze kosztują od kilku złotych (niskie o prostych kształtach) do kilkudziesięciu (np. w kształcie kapliczek z metalu). Supermarkety prześcigają się teraz w promocjach, więc kto ma chwilę na przejrzenie gazetek czy przejście się po sklepach, na pewno znajdzie coś na swoją kieszeń. Od kilku sezonów modne są lampiony z wkładami na baterie.

Co na grób:

  • Żywe kwiaty: najpopularniejsze są chryzantemy, ale coraz częściej pojawiają się też wrzosy i wrzośce, a spośród ciętych: goździki, kalie i róże. Świeżo ścięte kwiaty można poznać po zielonej łodyżce, brązowiejąca oznacza, że kwiat już trochę stoi.  
  • Kwiaty sztuczne:chryzantemy, mieczyki i storczyki, hortensje, anturium, róże. Możemy je skompletować - np. bukiet do wazonu - z tych samych kwiatów i w takim samym stylu jak wiązanka na płytę. Na mniejsze pomniki wybieramy kwiaty drobniejsze i niższe.   
  • Ozdoby: popularne są koła, wieńce i obwódki z naturalnych gałęzi świerku, szyszek czy jarzębiny, w które możemy wstawiać znicze.
  • Znicze: popularne są z przydymionego i mrożonego szkła w kolorach białym i czerwonym. Sprzedawcy oferują też lampiony w kształtach serca czy dzbana. Nowością są znicze pokryte termokurczliwą folią z ozdobami w pastelowych kolorach.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska