MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Błagana od trzech wieków

Fot. Witold Chojnacki
Przed obrazem Matki Bożej Opolskiej wierni modlili się i składali kwiaty.
Przed obrazem Matki Bożej Opolskiej wierni modlili się i składali kwiaty. Fot. Witold Chojnacki
Wczoraj w opolskiej katedrze rozpoczęły się obchody jubileuszowe 300-lecia pobytu obrazu w Opolu. Uczestniczyli w nich wierni z różnych stron diecezji.

W koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Alfonsa Nossola mszy św. uczestniczyły licznie m.in. dziewczęta z Ruchu Dzieci Maryi, które przyjechały ze swoimi sztandarami. Uroczystość przyciągnęła licznie czcicieli Matki Bożej.
- Muszę przyznać, że moją szczególną opiekunką jest Matka Boża Ostrobramska, bo wywodzę się z Wilna i tam jeżdżę, kiedy się odbywają uroczystości pamiętane od dzieciństwa - mówi Celina Gawryś. - Ale Matka Boża jest oczywiście ta sama i na co dzień przychodzę się tu do naszej Opolskiej Pani modlić.
Podziękować za otrzymane za pośrednictwem Matki Bożej Opolskiej łaski przyszła wczoraj do katedry inna mieszkanka parafii katedralnej, pani Renata.
- Mam szczególny kult do tego obrazu - opowiada. - Matka Boska Opolska wiele razy wysłuchała moich próśb. Byłam bardzo poważnie chora. Modliłam się wtedy do Matki Bożej i wierzę, że to Ona przywróciła mnie do zdrowia. Codziennie, kiedy się budzę, to serdecznie Jej za to dziękuję.

Podczas jubileuszowej liturgii ordynariusz opolski ustanowił 66 mężczyzn z 33 parafii naszej diecezji nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św. Szafarze ci pomagają rozdawać Komunię św. podczas mszy oraz - co szczególnie ważne - zanoszą ją do chorych.
Wszyscy oni przed uroczystą promocją odbyli kurs przygotowawczy i zdali stosowny egzamin. Będą pełnić swoją posługę przez rok, z możliwością przedłużenia - na prośbę proboszcza - na kolejne lata.
Abp Alfons Nossol podkreślił, że szafarze pomagają już w ponad połowie parafii w naszej diecezji. Ocenił, że są oni dumą i elitą świeckich w lokalnym opolskim Kościele.

- Koledzy i krewni czasem odradzają, mówią, że nie jesteście tego godni. Nikt z nas do końca nie jest godny sakramentalnie dotykać Chrystusa, ale On tej pokory potrzebuje, by dotrzeć do serc, umysłów i woli ludzi - mówił nowym szafarzom ks. arcybiskup.
Przypomniał też dzieje obrazu Matki Bożej i jego wędrówki z Piekar do Opola i podkreślił jego rolę w dziejach miasta.
- Wokół niego skoncentrowało się w pewnym sensie 300 lat temu życie duszpasterskie naszego miasta. Ile mocy, siły i błogosławieństwa spłynęło przez ten obraz na miasto Opole i cała diecezję! - wołał w kazaniu biskup opolski.

Obchody jubileuszowe będą trwały do 21 czerwca 2003 roku, czyli do 20. rocznicy koronacji obrazu przez Jana Pawła II na Górze św. Anny. Czas jubileuszu ma być okresem intensywnej modlitwy do Matki Bożej, szczególnie modlitwy różańcowej. Wczoraj także przed obrazem składano kwiaty i prośby do Matki Bożej Opolskiej.
- Przyszliśmy się pomodlić za swoje dzieci. Będziemy Matkę Bożą Opolską prosić o łaski dla niej - mówią Maria i Edward Obłozowie. Pani Maria dodaje, że Matka Boża wysłuchała ją już wiele razy, gdy miała kłopoty z wychowaniem dzieci. Modlili się wtedy regularnie z mężem nie tylko przed Matką Bożą Opolską, ale także na Jasnej Górze i w ramach Szensztackiego Ruchu Maryjnego, do którego należą.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska