Blisko 50 naukowców odebrało promocje doktorskie na Politechnice Opolskiej

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Promocje doktorskie na Politechnice Opolskiej, 11 maja 2022
Promocje doktorskie na Politechnice Opolskiej, 11 maja 2022 Politechnika Opolska
Po dwóch latach pandemicznej przerwy na Politechnice Opolskiej odbyły się uroczyste promocje doktorskie. Doktorów i doktorów habilitowanych promowano w trzech dyscyplinach technicznych: inżynieria lądowa i transport, inżynieria mechaniczna oraz automatyka, elektronika i elektrotechnika.

- Poziom wszystkich prac jest bardzo wysoki. Najważniejsze, że wiele z nich ma zastosowanie w przemyśle. Wielu z naszych doktorów jest pracownikami przemysłu, którzy wykonują konkretne zadania, wdrażane w przemyśle - podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

W gronie dziesięciu promowanych doktorów habilitowanych jest prof. Szczepan Paszkiel z Katedry Elektroenergetyki i Energii Odnawialnej Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej, który swoją rozprawę habilitacyjną poświęcił poprawie jakości życia osób z niepełnosprawnościami.

- Zajmowałem się interfejsami mózg-komputer, a konkretnie wyobrażeniem ruchu, które może posłużyć do tego, żeby sterować obiektem rzeczywistym. To wyobrażenie ruchu oczywiście musi powstać w naszej głowie. Za pomocą odpowiednich urządzeń jesteśmy w stanie pobrać sygnały mózgowe z powierzchni głowy, a następnie odpowiednio je sklasyfikować do tego, żeby móc wykonywać ruch danym obiektem rzeczywistym w postaci robota czy też wirtualnym w postaci awatara. Jeśli ktoś ma niedowład kończyn górnych i dolnych, ale sprawny mózg, to jest uwięziony we własnym ciele. Tego typu badania mogą pomóc takim osobom wykonywać podstawowe czynności, czyli sterować różnego rodzaju obiektami - np. w inteligentnych domach światłem, czy np. przełączać kanał w telewizorze- mówi prof. Szczepan Paszkiel.

W gronie 35 doktorów, którzy nie tylko odebrali dyplomy, ale także złożyli uroczyste ślubowanie, są także absolwenci politechniki, w tym dr inż. Dariusz Masłowski z Katedry Logistyki Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej.

- Ukończyłem logistykę pierwszego stopnia i drugi stopień zarządzania produkcją i usługami. Zacząłem pracę na uczelni. Po niespełna dziewięciu latach odebrałem dyplom doktora nauk technicznych. Mój doktorat polegał na optymalizacji komunikacji miejskiej na przykładzie Opola. Starałem się odnaleźć rozwiązanie, które będzie opierało się na pewnych algorytmach do optymalizacji ruchu miejskich autobusów – opowiada dr Dariusz Masłowski.

- Co prawda przez ostatnie dwa lata nie świętowaliśmy promocji doktorskich i habilitacyjnych, ale to nie oznacza, że przez ten czas nic się w obszarze nauki na uczelni nie działo. Wręcz przeciwnie, to był okres wytężonej pracy naukowej. Miarodajne wskaźniki pokazują, że Politechnika Opolska cały czas pnie się do góry, współpracujemy z przemysłem o czym świadczą doktoraty wdrożeniowe, których realizujemy aż 15. Ponadto odnotowaliśmy czterokrotny wzrost wniosków patentowych, realizujemy coraz więcej projektów międzynarodowych i dotyczących umiędzynarodowienia. Mam wrażenie, że my się dopiero rozpędzamy – podsumowuje prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska