Blisko 600 milionów złotych dostali opolscy przedsiębiorcy z Unii Europejskiej. A na tym nie koniec

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Województwo opolskie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, miało przyznane blisko 950 mln euro. Z tej puli na wsparcie przedsiębiorstw zarezerwowano ponad 160 mln euro.
Województwo opolskie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, miało przyznane blisko 950 mln euro. Z tej puli na wsparcie przedsiębiorstw zarezerwowano ponad 160 mln euro. pixabay.com
Chodzi o dotacje, przyznawane opolskim firmom w latach 2014-2020. Ogólna wartość projektów, które realizują lub zrealizowali opolscy przedsiębiorcy z unijnym wsparciem przekroczyła miliard złotych.

- Do końca 2021 roku przeprowadziliśmy 29 naborów, w ramach których podpisane zostały 483 umowy na dofinansowanie – mówi Tomasz Hanzel, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. – Wsparcie przyznane na realizację tych umów wynosi ponad 617 milionów złotych. Z tego na konta przedsiębiorców trafiło już ponad 571 mln złotych.

Unijne dotacje przyznawane były w latach 2014-2020. Przedsiębiorcy mogli wykorzystać je m.in. na innowacje, wprowadzanie nowinek teleinformatycznych, poprawę efektywności energetycznej, czy promocję nowych usług i produktów zarówno w kraju, jak i za granicą.

W ubiegłym roku OCRG przeprowadziło ostatni nabór w ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Przedsiębiorcy z regionu mogli wówczas starać się o wsparcie na wprowadzanie nowinek teleinformatycznych.

– Wpłynęło 107 wniosków, a firmy starają się o prawie 29 mln złotych dotacji. Planujemy rozstrzygnąć ten nabór do kwietnia tego roku – wyjaśnia Tomasz Hanzel. - W ramach innych, wcześniej rozstrzygniętych naborów w 2021 roku, podpisaliśmy natomiast umowy na dofinansowanie warte prawie 28 mln złotych.

Przedsiębiorcy mogli też skorzystać z unijnych pożyczek, których zaletą jest brak prowizji i opłat. OCRG udzieliło ich ponad tysiąc na łączną kwotę przekraczającą 222 mln złotych. Pieniądze te można wykorzystać m.in. na wdrożenie innowacji (produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych) czy inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz sprzęt produkcyjny.

- W związku z pandemią COVID-19 mieliśmy też pożyczki na wsparcie utrzymania płynności finansowej wprowadzone w maju 2020 roku – wyjaśnia dyrektor OCRG. – Fundacja Rozwoju Śląska oraz Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju, gdzie można było się o nie ubiegać, przyznały ich w sumie 289 na łączną kwotę ponad 54 mln złotych.

Województwo opolskie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, miało przyznane blisko 950 mln euro. Z tej puli na wsparcie przedsiębiorstw zarezerwowano ponad 160 mln euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska