Bliżej Europy

Tmk
Na to, co europejskie - unię, edukację i integrację - kładzie się duży nacisk w nauczaniu w oleskim Zespole Szkół. Są tego konkretne efekty.

Dziesiątego lutego z indeksem historii warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wrócił z Pułtuska Rafał Panasewicz, uczeń klasy IV "a" oleskiego liceum przy ulicy Sądowej. Wywalczył go w finale II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Europie.
- Od dawna interesuję się polityką. Czytam gazety, słucham radia. Zaś szczegółowo samą Unią Europejską zajmuję się od ubiegłego roku - mówi Rafał. - A przygotowania do konkursu? Uczę się tak, jak student, dopiero przed egzaminami - uśmiecha się.

Rafała czeka w kwietniu finał Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Tam także będzie walczył o indeks.
Również inni uczniowie szkoły stają w szranki olimpiad i konkursów o tematyce unijnej. W styczniu do finału okręgowego olimpiady o Unii Europejskiej dotarli Tomasz Bździuch i Mirosław Borowski.
- W szkole, w ramach fakultetu historycznego i społecznego klas trzecich i czwartych, prowadzony jest program edukacji prawnej i obywatelskiej. W jego ramach, choćby na zajęciach geografii, młodzież uczy się o Unii Europejskiej i integracji - tłumaczy Katarzyna Leśniak, nauczycielka.
W Zespole Szkół od lat działa też Szkolny Klub Europejski, którego opiekunkami są Elżbieta Szaran i Katarzyna Leśniak. W klubie zrzeszeni są uczniowie zainteresowani tematyką unijną.
- W listopadzie ubiegłego roku byliśmy współorganizatorami obchodów tygodnia "Comeniusa" i Europejskiego Roku Języków, w grudniu - Wigilii europejskiej - opowiada Katarzyna Leśniak. - Pod koniec stycznia klub zorganizował w szkole spotkanie Powiatowego Zespołu Europejskiego, podczas którego młodzież opracowała plan wakacyjnego obozu "Eurocamp".

Liceum przy ulicy Sądowej od wielu lat prowadzi wymianę młodzieżową ze szkołą w Arnsbergu w Niemczech. Nawiązano również kontakty z liceum w Berlinie i Francuzami z Cogne.
W najbliższy piątek w auli szkoły odbędzie się debata, podczas której dwa zespoły negocjatorów będą spierać się o nie zamknięte jeszcze obszary negocjacyjne z Unią. Reprezentantów Polski będzie sześciu, tylu samo przedstawicieli Brukseli.
- W role negocjatorów wcielą się uczniowie szkoły - mówi Marek Leśniak, dyrektor Zespołu Szkół. - Ta symulacja, którą przeprowadzimy u nas po raz drugi, odbywa się w ramach programu "Zostań negocjatorem". Zwycięzcy zakwalifikują się do dalszego etapu zmagań - wyjaśnia Leśniak. Początek unijnych negocjacji o 10.45.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska