Nasza Loteria

Bliźniaki lemura bambusowego urodziły się w opolskim zoo. To ultrarzadki gatunek!

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
W Ogrodzie Zoologicznym w Opolu żyje zaledwie jedna para lemurów bandro: 6-letni samiec i 5-letnia samica. Zwierzęta zamieszkały tu na początku 2019 roku i kilka miesięcy później - w czerwcu ub. roku - doczekały się pierwszego potomka.
W Ogrodzie Zoologicznym w Opolu żyje zaledwie jedna para lemurów bandro: 6-letni samiec i 5-letnia samica. Zwierzęta zamieszkały tu na początku 2019 roku i kilka miesięcy później - w czerwcu ub. roku - doczekały się pierwszego potomka. Mirela Mazurkiewicz
W naturze lemury bandro występują na brzegu jeziora Alaotra na Madagaskarze. Gatunek jest krytycznie zagrożony wyginięciem, dlatego narodziny bliźniaków w opolskim zoo są dużym sukcesem.

Maluchy przyszły na świat w poniedziałek (6.04.2020). Przez najbliższe pół roku będą trzymały się mamy, która karmi je mlekiem.

- Nie wiemy jakiej płci są, ponieważ nie zbliżamy się do samicy, żeby jej nie przeszkadzać w opiece nad potomstwem - mówi Lesław Sobieraj, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Opolu. - Na tym etapie matka nosi maluchy na brzuchu. Mniej więcej po dwóch tygodniach młode przeniosą się na grzbiet i zapewne wtedy do pomocy przyda się również ojciec, na którego grzbiecie będą też jeździć.

- Widzimy, że ojciec dobrze sprawdza się w roli opiekuna stada - mówi Mariusz Włodarczyk, który opiekuje się bandro w opolskim zoo. - Gdy samica przemieszcza się z miejsca na miejsce on kontroluje, czy aby maluchy dobrze trzymają się brzucha.

W Ogrodzie Zoologicznym w Opolu żyje zaledwie jedna para lemurów bandro: 6-letni samiec i 5-letnia samica. Zwierzęta zamieszkały tu na początku 2019 roku i kilka miesięcy później - w czerwcu 2019 roku - doczekały się pierwszego potomka. Tym razem urodziły im się bliźniaki.

- Samica w zeszłym roku dała się poznać jako dobra matka i trzymamy kciuki, żeby tym razem było podobnie - mówi Lesław Sobieraj. - To bardzo rzadki gatunek i rozmnożenie go jest dużym sukcesem hodowlanym. Do tego potrzebne jest trochę szczęścia, ale też pracownicy, którzy stale się doszkalają i robią wszystko, by zapewnić swoim podopiecznym najlepsze warunki.

Ubiegłoroczny maluch - a prawdopobnie jest to samiczka - mieszka razem z rodzicami i młodszym rodzeństwem. - On będzie uczestniczył w odchowywaniu młodych, na przykład bawiąc się z nimi, żeby w ten sposób odciążyć mamę - mówi Mariusz Włodarczyk. - 10-miesięczny osobnik to jeszcze młodzież. On cały czas socjalizuje się i uczy od rodziców zachowań w stadzie. Lemury bandro są rodzinnymi zwierzętami. W jednym stadzie żyje 7-8 osobników, choć kłótnie - jak to w rodzinie - mogą się zdarzyć.

Lemury bambusowe występują jedynie na brzegu jeziora Alaotra na Madagaskarze. W 2013 roku w naturze naliczono tylko 2,5 tys. osobników. Ich populacja stale się zmniejsza, m.in. dlatego, że są odławiane dla mięsa, a także z powodu niszczenia ich siedlisk. Średnia długość ich życia wynosi 10 lat.

Ogród Zoologiczny w Opolu jest członkiem Europejskiego Programu Hodowlanego dla tego krytycznie zagrożonego wyginięciem gatunku. Bandro żyją w 21 europejskich ogrodach (łącznie z bliźniakami w programie jest 76 osobników). W ostatnich 12 miesiącach w niewoli urodziło się 12 lemurów bambusowych, z czego aż 3 w Opolu.

Przypomnijmy, że zoo - z powodu pandemii koronowirusa - jest do odwołania zamknięte dla odwiedzających.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska