Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blok 5 Elektrowni Opole już osiągnął moc 680 MW

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W uroczystości zakończenia pierwszego etapu optymalizacji udział wzięli minister energii Krzysztof Tchórzewski, przedstawiciele parlamentu RP, władze Grupy Kapitałowej PGE, szefowie firm wykonawczych, samorządowcy i pracownicy firmy.
W uroczystości zakończenia pierwszego etapu optymalizacji udział wzięli minister energii Krzysztof Tchórzewski, przedstawiciele parlamentu RP, władze Grupy Kapitałowej PGE, szefowie firm wykonawczych, samorządowcy i pracownicy firmy. Edyta Hanszke
Kiedy jechaliśmy do Opola, dostaliśmy telefon z Polskich Sieci Energetycznych, żebyśmy przypadkiem nie wyłączali dziś tego bloku - mówił Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej podczas uroczystości z okazji zakończenia kolejnego etapu tej inwestycji.

680 MW mocy osiągnął w czwartek (24 stycznia) blok nr 5. Maksymalnie może mieć moc 900 MW.

Tak zakończył się pierwszy etap optymalizacji, czyli dostrojenia parametrów pracy pierwszego z nowych bloków Elektrowni Opole do systemu elektroenergetycznego.

Pierwszy raz prąd do odbiorców popłynął z niego 15 stycznia. W pełni gotowy ma być na koniec maja, najpóźniej - w połowie czerwca. Blok nr 6 będzie miał gotowość pracy do 30 września.

W czwartkowej uroczystości zakończenia pierwszego etapu optymalizacji wzięli udział minister energii Krzysztof Tchórzewski, parlamentarzyści, władze Grupy Kapitałowej PGE, szefowie firm wykonawczych, samorządowcy i pracownicy firmy.

Bernard Ptaszyński, dyrektor Elektrowni Opole podkreśla, że nowe bloki wywindują elektrownię z ósmego w kraju producenta energii na trzecie miejsce.

Obecnie mamy 1530 MW mocy, a nowe bloki podwyższą ją o 1800 MW. To musi dać duży skok - podał. - Zużycie węgla wzrośnie o ok. 4 mln ton z obecnych 3,5 mln ton. Zatrudnienie w zakładzie już wzrosło o 60 osób i wynosi 1100.

Henryk Baranowski, prezes PGE, podał że po zakończeniu inwestycji opolska elektrownia będzie produkowała 8 proc. energii wytwarzanej w Polsce.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że na budowie w Opolu i kilku innych prowadzonych obecnie w Polsce kończy się możliwość budowy bloków zasilanych węglem.

Zaznaczył też, że nowe bloki oddziałują w mniejszym stopniu na środowisko - emisja CO2 będzie o ok. 20 proc. mniejsza na jednostkę wyprodukowanej energii.

Realizacja inwestycji bloku nr 5 w Elektrowni Opole to ważny projekt dla zapewnienia dostaw energii elektrycznej dla odbiorców. Synchronizacja bloku jest wyrazem dbałości rządu o bezpieczeństwo energetyczne Polski. Inwestycja wpisuje się w kierunek rozwoju sektora energetycznego, który przedstawiliśmy w projekcie Polityki energetycznej Polski do 2040 roku – powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Jak podaje inwestor na obecnym etapie realizacji inwestycji wszystkie urządzenia, algorytmy pracy układów, jak również instalacje bloku nr 5, poddawane są szczegółowemu sprawdzeniu i modyfikacjom w celu zachowania zapisanych w kontrakcie parametrów technicznych pracy jednostki, szczególnie w zakresie emisyjności i sprawności bloku. Blok pracuje teraz z różnymi obciążeniami, które są determinowane ruchem regulacyjnym. Głównym zadaniem procesu optymalizacji jest osiągnięcie znamionowej mocy bloku 900 MW. Cel ten został już zrealizowany w 80 proc.

- Po pełnej optymalizacji, wykonana zostanie próba odbiorcza dla PSE i pomiary gwarancyjne oraz przeprowadzenie 30-dniowego testu nieprzerwanej pracy. Po zakończeniu realizacji tych poszczególnych zadań, będziemy już mogli spokojnie planować oddanie bloku do eksploatacji, które zgodnie z aneksowanym kontraktem ma nastąpić do 15 czerwca br. – powiedział Norbert Grudzień, p.o. prezesa zarządu, wiceprezes ds. inwestycji i zarządzania majątkiem PGE GiEK

Blok nr 6, drugi z nowo budowanych bloków, również jest już w końcowej fazie realizacji. Obecnie trwa proces zimnego rozruchu. Realizowane są ponadto intensywne prace przygotowawcze, zmierzające do rozpoczęcia procesu chemicznego czyszczenia (trawienia) kotła nr 6. Układy elektryczne przygotowywane są natomiast do podania napięcia z KSE na transformatory wyprowadzenia mocy z bloku nr 6.

Po przekazaniu do eksploatacji nowych jednostek o łącznej mocy 1800 MW Elektrownia PGE w Opolu zaspokajać będzie 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią, po Bełchatowie z Grupy PGE i Kozienicach. Do produkcji energii wykorzystywać będzie węgiel kamienny pochodzący z kopalń Polskiej Grupy Górniczej w ilości około 4 mln ton rocznie.

Inwestycja o wartości 11,6 mld zł realizowana jest przez konsorcjum w składzie: Rafako, Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa oraz GE Power, który jest generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum. Nowa inwestycja PGE to ogromne przedsięwzięcie projektowe, organizacyjne, szkoleniowe, logistyczne i budowlano-montażowe. W ramach realizacji inwestycji podpisano już ponad 3000 zamówień, z czego 2500 z polskimi firmami. W szczytowych momentach na placu budowy pracowało około 5500 osób.

Zgodnie z harmonogramem, przekazanie bloku nr 5 do eksploatacji nastąpi do 15 czerwca 2019 roku, a bloku nr 6 niecałe cztery miesiące później, tj. 30 września 2019 roku.

Krzysztof Figat, prezes zarządu Polimex Mostostal, jeden z wykonawców, pytany o niezrealizowane inwestycji w pierwszym terminie (blok nr 6 miał być zakończony do lutego br) podkreślał, że taka budowa to potężne przedsięwzięcie, skoro w szczycie pracowało przy niej 5,5 tys. osób. - Terminy podane przez zamawiającego może były zbyt śmiałe, bo zwykle takie inwestycje są realizowane przez 5-6 lat, a w Opolu rozpoczęliśmy ją w 2013 r. - przypomniał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto