Blokowanie, zajeżdżanie drogi, ściganie się. Jakie...

  Blokowanie, zajeżdżanie drogi, ściganie się. Jakie złośliwości robią opolanie kierowcom ambulansów?

  Zdjęcie autora materiału
  Mirela Mazurkiewicz

  Nowa Trybuna Opolska

  Kierowcy na Opolszczyźnie nie ułatwiają życia służbom ratunkowym. Czasami wynika to ze złośliwości, innym razem z niewiedzy. Wbrew pozorom nerwowa reakcja, gdy zauważymy ambulans w ostatniej chwili, może przynieść więcej szkody niż korzyści.
  - To, jak jeżdżą kierowcy można zobaczyć chociażby na filmikach wrzucanych do serwisów internetowych - mówi Tomasz Gatnikiewicz, ratownik medyczny i kierowca karetki z Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. - Jazda dla nas zawsze jest wyzwaniem, ale na sygnale - wyzwaniem podwójnym.

  Problemem wielu zmotoryzowanych jest zbyt głośne słuchanie muzyki w aucie, co powoduje, że karetkę zauważają w ostatniej chwili. Albo wcale.

  - I dochodzi na przykład do takiej sytuacji, gdy auta jadące z naprzeciwka zjeżdżają by zrobić nam miejsce, a pojazd jadący przede mną nie. Efekt jest taki, że korytarz który powstał jest i tak zbyt wąski, więc ambulans przejechać nie może. Wtedy zaczyna się walka z czasem - tłumaczy ratownik medyczny.

  Takie gapiostwo może kosztować życie osoby, które czekają na udzielenie pomocy. Ale zdarzają się i kierowcy, którzy celowo utrudniają przejazd karetki.

  - To są nierzadkie sytuacje. Kierowca widzi nas, a jednak zajeżdża nam drogę. Myślę, że wynika to ze złośliwości - mówi Tomasz Gatnikiewicz. - Jeśli widzimy karetkę na sygnale, to możemy mieć pewność, że jedzie ona do albo z osobą w stanie zagrożenia życia. Sytuacje, gdy kierowca ambulansu włączał sygnał, żeby ominąć korek skończyły się wiele lat temu. Dziś jesteśmy ściśle kontrolowani przez dyspozytorów, więc nie możemy użyć "koguta" dla naszego widzimisię.

  Czego nie robić, gdy widzimy karetkę? Jakie zachowania mogą przynieść więcej szkody niż korzyści? Odpowiedzi mogą was zaskoczyć.

  Więcej o tym w programie Gość nto.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.nto.pl

  Warto zobaczyć

  Diety