Sîły i zamiary
Namysłowska rada miejska liczy 21 osób. Przewodniczącego powołuje i odwołuje się bezwzględną większością głosów. W tym przypadku jest to 10+1. SDL ma w radzie 5 mandatów, a FRZN - 8. Reszta głosów jest w rękach PSL - 5 mandatów. Namysłowski Ruch Społeczny ma 2 mandaty, 1 osoba jest niezrzeszona.
Pani przewodnicząca straciła nasze zaufanie i tym samym rekomendację do piastowania stanowiska - mówi Janusz Dróżdż, przewodniczący klubu radnych SLD. - Całkowicie odizolowała się od członków ugrupowań, które wyznaczyły ją do funkcji szefowej rady.
SLD oraz FRZN tworzą w mieście koalicję samorządową pozostającą w opozycji do władz gminy. W ostatnich wyborach Ceglecka-Zielonka otrzymała mandat, startując z ramienia tej ostatniej organizacji. Radni uważają, że szefowa rady zamiast pilnować ich interesów zaczęła aktywnie współpracować z władzami Namysłowa.
- Skumała się z burmistrzami - komentują opozycyjni radni.
Przedstawiają też kilka zarzutów pod adresem przewodniczącej, w tym utrudnianie pracy klubów radnych i komisji.
- Zamiast na przykład przedstawić nam jakiś projekt uchwały do zaopiniowania, twierdziła często, że wystarczy tylko jej zdanie w tej sprawie - mówią.
Sama przewodnicząca jest zaskoczona postępowaniem swoich kolegów koalicyjnych. Dzisiaj zastanawia się, czy nadal będzie reprezentować w radzie FRZN.
- Radnych interesuje politykierstwo, a mnie praca na rzecz dobra gminy. Tym się różnimy - mówi Teresa Ceglecka-Zielonka. Piątkowa sesja rozpocznie się o godz. 8 w sali narad urzędu miejskiego.