Bogate zbiory Zdzisława Zielonki zobaczą wszyscy

Damian Kapinos
Olimpijskie pamiątki, zdjęcia, flagi i autografy trafiły do specjalnych gablot, ale to dopiero namiastka zbiorów Zdzisława Zielonki, które będą ogólnodostępne.
Olimpijskie pamiątki, zdjęcia, flagi i autografy trafiły do specjalnych gablot, ale to dopiero namiastka zbiorów Zdzisława Zielonki, które będą ogólnodostępne. Fot. Damian Kapinios
Pierwsze eksponaty trafiły do hali grodkowskiego ogólniaka.

Puchary, odznaczenia, certyfikaty, medale, flagi, zdjęcia, koszulki i maskotki olimpijskie - to tylko część bogatej kolekcji pamiątek po legendzie opolskiego sportu Zdzisławie Zielonce. Pierwsze unikatowe zbiory można już oglądać, a stała wystawa będzie mieścić się na pierwszym piętrze w hali sportowej grodkowskiego ogólniaka. Wkrótce kolejne historyczne materiały, które były w posiadaniu Zielonki znajdą swoje miejsce w tym obiekcie.

- To na razie mała cząstka tego, co kiedyś mogliśmy zobaczyć podczas wernisażu, gdyż tych pamiątek mamy jeszcze bardzo dużo, a nie wszystkie można wystawić w gablotach - informuje Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa. - Wszystko trzeba przejrzeć i dokładnie opisać. Potem znaleźć miejsce, w którym zostaną wystawione. Zrobiliśmy pierwszy krok do tego, aby w Grodkowie powstała Izba Pamięci Zdzisława Zielonki. Chcemy, aby wszystkie zbiory były ogólnodostępne.

Pamiątki oglądać można było już w 2012 roku podczas wystawy „Na olimpijskim szlaku”, zorganizowanej z okazji 40-lecia pracy zawodowej grodkowskiego animatora sportu, trenera i kibica oraz 40-lecia istnienia UKS Olimp.

Zielonka był menadżerem sportu, zagorzałym kibicem, nauczycielem wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym oraz wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Grodkowie. W 1972 roku założył klub „Olimp”, a dwa lata później klub „Olimpijczyk”. Był animatorem szkolnych plebiscytów i biegów olimpijskich oraz spotkań z olimpijczykami. Wielokrotnie z uczniami osiągał sukcesy sportowe w grach drużynowych, aż 35 razy wywalczył mistrzostwo województwa opolskiego oraz sześciokrotnie zdobył mistrzostwo Polski. Wydał cztery książki poświęcone tematyce piłki ręcznej. Wielokrotnie pojawiał się na letnich i zimowych igrzyskach Olimpijskich. Został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w 2014 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska