Ból kręgosłupa - jak go skutecznie leczyć? Najważniejsza jest precyzyjna diagnoza

Materiał informacyjny

Ponad 30% odczuwanego bólu to ból kręgosłupa

Choroby kręgosłupa to problem cywilizacyjny. Wg badań European Pain Survery ból kręgosłupa stanowi ponad 30% wszystkich dolegliwości bólowych, dotykających ludzkość. W Polsce głównymi przyczynami śmiertelności, wg danych GUS, są choroby układu krążenia (46%) oraz nowotworowe (25%). Ból kręgosłupa nie zabija, ale może być przyczyną niezdolności do pracy i przeszkodą w normalnym funkcjonowaniu. Skala zachorowań na powyższe choroby jest porównywalna, jednak to właśnie na procesowe i kompleksowe leczenie onkologiczne i kardiologiczne wydaje się ogromne nakłady, budując specjalistyczne centra leczenia, podczas gdy leczenie kręgosłupa jest zaledwie częścią obszaru neurochirurgii i ortopedii. Odpowiedzią na to wyzwanie jest projekt szpitala VITAL MEDIC Centrum Leczenia Kręgosłupa, dedykowanego i specjalizującego się w procesowym, skoordynowanym i kompleksowym podejściu do leczenia chorób kręgosłupa. Rzeczywiste pochodzenie bólu kręgosłupa jest trudne do ustalenia. Przyczyną mogą być: uwarunkowania genetyczne, styl życia, incydenty urazowe. Najczęstszym powodem bólu kręgosłupa jest proces zwyrodnieniowy w strukturze dysku. Nawet jeśli uszkodzenie dysku jest bardzo małe, to intensywność bólu może być ogromna. Występowanie chorób kręgosłupa uwarunkowane jest głownie czynnikami genetycznymi. Prof. Jan Szczegielniak, specjalista fizjoterapii w szpitalu VITAL MEDIC wskazuje, że nawet prawidłowe nawyki ruchowe i codzienna aktywność fizyczna, nie są w stanie uchronić nas w pełni przed dolegliwościami, gdy mamy genetyczną skłonność do choroby zwyrodnieniowej. Problemem jest brak edukacji zdrowotnej oraz wiedzy, iż tego typu schorzeniami zajmuje się chirurg kręgosłupa, czyli specjalista neurochirurgii lub ortopedii, posiadający doświadczenie w chirurgii kręgosłupa.

Nie każdy ból kręgosłupa wymaga interwencji lekarza, ale bólu połączonego z objawami neurologicznymi nie można zignorować

Dominującym objawem schorzeń kręgosłupa jest ból oraz zaburzenia mobilności. Ból kręgosłupa może być: chroniczny - trwa około 3 miesiące z tendencją do nawrotów, pojawia się stopniowo i ustępuje wraz z wygaszeniem ognisk zapalnych oraz ostry – występuje okresowo, związany z urazowym uszkodzeniem tkanek, może być także nawracający. Objawami, których w żadnym wypadku nie można zignorować, dającymi wskazania do zabiegu operacyjnego, są ubytkowe objawy neurologiczne w postaci: zaburzenia funkcji rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych, zaburzeń czucia dotyku w kończynach górnych, osłabienia siły mięśniowej, zwane niedowładem kończyn górnych i dolnych. Dr n. med. Marek Paściak, specjalista ortopedii – Centrum Leczenia Kręgosłupa VITAL MEDIC w Katowicach podkreśla, że każde dolegliwości kręgosłupa, trwające powyżej 4 tygodni lub dolegliwości nawrotowe, a szczególnie tzw. bóle korzeniowe, czyli promieniujące do kończyn, wymagają konsultacji lekarza specjalisty i postawienia właściwego rozpoznania. Zdarza się, że u niediagnozowanych wcześniej pacjentów, bez jakichkolwiek badań obrazowych, nieodpowiedzialnie długotrwale rehabilitowanych, ostatecznie przyczyną dolegliwości okazywał się nowotwór albo zapalenie bakteryjne kręgosłupa. W takich sytuacjach dochodzi często do poważnych, nieodwracalnych powikłań, którym można by zapobiec, gdyby diagnoza postawiona była na początku choroby.

Precyzyjna diagnoza to wynik współpracy: chirurga kręgosłupa, radiologa i fizjoterapeuty, co powinno być standardem postępowania przed przystąpieniem do leczenia

Najważniejszym elementem leczenia jest precyzyjne i prawidłowe rozpoznanie. To kolejny mały proces w ramach terapii, który powinien składać się z wywiadu z lekarzem specjalistą chirurgii kręgosłupa, następnie badania diagnostycznego rezonansem magnetycznym, czasami uzupełnionego tomografią komputerową lub RTG oraz konsultacji ze specjalistą fizjoterapii. Dr Paściak wskazuje, że taki proces daje szansę na bardzo szybkie i precyzyjne postawienie diagnozy w oparciu o którą można przeprowadzić pacjenta przez kolejny etap czyli prawidłowe leczenie. Propozycją takiego skoordynowanego postępowania konsultacyjno-diagnostycznego jest Pakiet Diagnostyczny KRĘGOSŁUP oferowany w placówkach VITAL MEDIC, który umożliwia nie tylko szybko, ale i skutecznie postawić diagnozę, oszczędzając przy tym cenny czas i pieniądze pacjenta. Dzięki temu pakietowi pacjent może w jednym miejscu i w dogodnym dla siebie czasie przejść wszystkie etapy postępowania konsultacyjno-diagnostycznego i uzyskać plan skutecznego leczenia swojej choroby kręgosłupa.

Skuteczne leczenie chorób kręgosłupa jest procesem złożonym z rehabilitacji, leczenia bólu, a czasem zabiegu operacyjnego.

Wg statystyk ok. 93% schorzeń kręgosłupa udaje się wyleczyć rehabilitacją oraz środkami przeciwbólowymi. Dr Paściak jest zdania, że podstawowym leczeniem dolegliwości kręgosłupa jest szeroko pojęte leczenie zachowawcze nieoperacyjne. Powinno ono zawierać w sobie elementy farmakoterapii, fizjoterapii, psychoterapii oraz edukacji. _Prof. Szczegielniak wskazuje jak ważne jest skoordynowane leczenie, obejmujące realizację spersonalizowanego programu rehabilitacji. Program rehabilitacji ustalany jest na podstawie wywiadu oraz badania funkcjonalnego pacjenta, podczas konsultacji ze specjalistą fizjoterapii. Dzięki temu powstaje pakiet indywidualnych ćwiczeń i zabiegów, odpowiednich dla pacjenta pod względem jego dolegliwości. Takie systemowe podejście, stosowane w szpitalu VITAL MEDIC, ma na celu poprawę efektywności całego procesu leczenia zachowawczego. Rehabilitacja wykonywana okołooperacyjnie, czyli podczas leczenia zabiegowego, również ma ogromne znaczenie. Kompleksowe i skoordynowane leczenie rehabilitacyjne powinno opierać się na holistycznym podejściu do pacjenta. Pacjent powinien być traktowany całościowo, z uwzględnieniem problemów nie tylko natury fizycznej, ale również psychicznej i społecznej. Dr Paściak uważa, że _operację jako sposób leczenia proponuje się w dwóch sytuacjach: jeśli nasilenie choroby powoduje zaburzenia neurologiczne lub dolegliwości, które pomimo leczenia zachowawczego, są dokuczliwe i długotrwałe oraz nie uzyskano poprawy w wyniku tego leczenia. Co najważniejsze, chirurg podejmuje się operacji jeśli jest w stanie ustalić przyczynę dolegliwości, której operacyjna korekcja może dać poprawę. Nie podejmuje się leczenia operacyjnego, jeśli nie ma realnych szans na poprawę.
Operacja kręgosłupa jest dziś bezpieczna i krótka, choć kosztowna, bo wymaga zaawansowanej technologii medycznych

Kiedy zabieg jest nieunikniony to jego celem jest usunięcie przyczyny bólu, a nie łagodzenie objawów. W ostatnich latach dokonał się rewolucyjny postęp w metodach leczenia chirurgicznego. Nowoczesna technologia umożliwia dziś przeprowadzenie skomplikowanego zabiegu bezpiecznie, skutecznie i precyzyjnie, czasem także mało inwazyjnie, przez tzw. „dziurkę od klucza”, przy użyciu endoskopu chirurgicznego. Jedynym ograniczeniem w powszechnym stosowaniu dostępnych metod zabiegowego leczenia kręgosłupa jest ich koszt, wynikający z użycia zaawansowanego technologicznie sprzętu medycznego, np. neuronawigacji i mikroskopu chirurgicznego. Kosztowne są także implanty, powlekane substancjami gwarantującymi szybki zrost ze strukturą kości kręgosłupa, które zastępują uszkodzone jego części lub pełnią rolę stabilizatorów, mogących także tworzyć swego rodzaju „rusztowanie”, podpierające fragment kręgosłupa, objętego chorobą. Skutkiem tego postępu technologicznego jest istotna poprawa skuteczności i bezpieczeństwa zabiegów operacyjnych oraz radykalne skrócenie czasu leczenia. Gdy zaczynałem swoją karierę zawodową przed 30 laty pacjent po operacji kręgosłupa leżał w łóżku 2 tygodnie, potem był dopiero „uruchamiany i rehabilitowany. Obecnie nie znamy procedury operacyjnej na kręgosłupie, po której pacjent nie mógłby być niezwłocznie „uruchomiony”, by w ciągu 1-2 dni po zabiegu mógł być wypisany do domu, bez żadnej zewnętrznej stabilizacji i bez specjalnych zaleceń ograniczających aktywność ruchową. Równocześnie współczynnik powikłań spadł poniżej 0,4%, a więc zabieg operacyjny na kręgosłupie stał się bezpieczniejszy niż zażycie tabletki Aspiryny! – opowiada dr n. med. Dariusz Łątka, specjalista neurochirurgii w szpitalu VITAL MEDIC w Kluczborku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska