Targi nto - nowe

Boli cię kręgosłup? Zgłoś się do PMWSZ w Opolu

Edyta Hanszke
Podczas sobotniego „Marszu po zdrowie” w Opolu studentki i wykładowczyni PMWSZ w Opolu zachęcały uczestników do wzięcia udziału w badaniach, które rozpoczną się w październiku.
Podczas sobotniego „Marszu po zdrowie” w Opolu studentki i wykładowczyni PMWSZ w Opolu zachęcały uczestników do wzięcia udziału w badaniach, które rozpoczną się w październiku. Edyta Hanszke
Opolska uczelnia medyczna prowadzi projekt badawczy z osobami w wieku 60+. Naukowcy sprawdzą wpływ przyrządu smovey na dolegliwości osób starszych.

W sobotnim „Marszu po zdrowie” organizowanym w Opolu na wyspie Bolko wzięły udział studentki Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu z Iwoną Dobrowolską, prowadzącą na uczelni zajęcia sportowe. Panie wyruszyły w marszu trzymając w dłoniach zielone pierścienie o niemal eliptycznym kształcie.

- To wymyślone przez Austriaków przyrządy o nazwie smovey - wyjaśniała Iwona Dobrowolska. - W każdym z nich są cztery kulki, które obijają się o siebie podczas wprawiania pierścieni w ruch. To z kolei wywołuje drgania o określonej częstotliwości, które przenoszą się na organizm.

I podobno mają na niego dobroczynny wpływ, m.in. na układ mięśniowy, serce i krążenie krwi. Ćwiczenia ze smovey’em mają też mobilizować układ trawienny, poprawiać metabolizm, wzmacniać tkankę łączną, pobudzać układ odpornościowy. Reklamowany jest jako przyrząd do zastosowania w terapii i profilaktyce choroby Parkinsona, cukrzycy, reumatyzmie, otyłości, syndromie wypalenia, czy bólach kręgosłupa.

- Chcemy zbadać na uczelni wpływ tych przyrządów na osoby ze schorzeniami kręgosłupa w wieku powyżej 60 roku życia - wyjaśnia Iwona Dobrowolska. - Projekt badawczy rozpoczniemy w październiku. Potrwa on 10 tygodni. Będziemy się spotykać na ćwiczeniach dwa razy w tygodniu po 30-40 minut. Potrzebujemy co najmniej 50 osób z orzeczonym przez lekarza, nawet pierwszego kontaktu, schorzeniem kręgosłupa - wyjaśnia Iwona Dobrowolska, która przyjmuje zapisy chętnych pod nr tel. 602 364 333.

Pomysłodawcą smovey’a jest Johann Salzwimmer, w którego zdiagnozowano chorobę Parkinsona o nietypowym przebiegu. Powodem tego miała być aktywność fizyczna, m.in. jeździł na nartach i grał w tenisa i jeździ na nartach. To właśnie drgania rakiety miały wpłynąć na nietypowy przebieg choroby u Austriaka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska