Bomba i Herkules Poirot. Nowe śląskie filmy Dagmary Spolniak z Opola z cyklu Obrazoburcy

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
„Obrazoburcy" to cykl krótkich filmów, inspirowanych słynnymi dziełami filmowymi lub książkami, podlanych śląskim sosem.
„Obrazoburcy" to cykl krótkich filmów, inspirowanych słynnymi dziełami filmowymi lub książkami, podlanych śląskim sosem. Kadry z filmów
Autorka filmów dokumentalnych Dagmara Spolniak z Opola nakręciła kolejne dwa filmiki ze śląskiego cyklu „Obrazoburcy", który łączy ze sobą gwarę śląską z przeróbkami przebojów światowego kina.

„Obrazoburcy" to cykl krótkich, maksymalnie kilkuminutowych filmów, inspirowanych słynnymi dziełami filmowymi lub książkami, podlanych śląskim sosem. Powstało już kilkanaście takich filmów, których reżyserką jest Dagmara Spolniak z Opola, znana autorka filmów dokumentalnych. Wśród nich są przeróbki takich przebojów kinowych, jak „Drakula", „James Bond" czy „Szczęki".

W tym roku powstały dwa nowe śląskie filmy. To „Bomba" i „Herkules Poirot – Śmierć na Odrze”.

„Herkules Poirot – Śmierć na Odrze” nawiązuje do klasyka gatunku powieści detektywistycznej i przygód Herkulesa Poirot w „Śmierci na Nilu" Agathy Christie.

- Agatha Christie tylko dla zmyłki zakończyła żywot najsłynniejszego z detektywów w hrabstwie Essex. Niezaprzeczalnym faktem jest, że Herkulesa Poirot widziano na Odrze w okolicach kozielskiego portu - mówi Dagmara Spolniak.

- Film promuje uroki Odry w okolicy Kędzierzyna-Koźla i zachęca do poznania miasta od strony rzeki - mówi Piotr Paisdzior, aktor znany z „Obrazoburców" i jednocześnie prezes Kozielskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej. - Miasto od wieków nierozerwalnie związane jest z tą rzeką oraz powiązanymi z nią dopływami i kanałami.

„Bomba” to film o kozielskich fortach. Filmik inspirowany jest słynną francuską komediową serią z „Żandarmem" i Louisem de Funèsem.

- Film „Bomba” promuje zabytki forteczne Twierdzy Koźle. Jednocześnie zachęcamy do ich osobistego odwiedzenia - zachęca Piotr Paisdzior. - Wśród nich są takie perełki budowli obronnych jak np. Fort Fryderyka Wilhelma (Baszta Montalemberta), zbudowany w latach 1805-1829, widoczny w ostatnim ujęciu filmu.

Na realizację obu filmów Kozielskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej otrzymało od Gminy Kędzierzyn-Koźle dotację w ramach zadania „Realizacja krótkich filmów promujących atrakcje turystyczne Województwa Opolskiego”.

Ważnym elementem „Obrazoburców" jest gwara śląska, w której mówią aktorzy: Hubet Nanko i Piotr Paisdzior.

- Język śląski spaja cały cykl „Obrazoburców" i jest głównym założeniem tego filmowego projektu. Równi ważne w tych filmach jest promowanie atrakcji turystycznych Opolszczyzny oraz szeroko pojętego Śląska - dodaje Piotr Paisdzior. - Cykl „Obrazoburcy" ma udowodnić, że w województwie opolskim aż roi się od świetnych przykładów zabytków kultury materialnej, ciekawych miejsc i zapomnianych postaci historii!

- Tytuł cyklu to „Obrazoburcy", bo ma burzyć zastany porządek obrazów i ich oklepanych interpretacji. W końcu, jak mawiał Antoni Słonimski: „Brak poczucia humoru nie zawsze jest dowodem powagi"! - mówi Dagmara Spolniak.

Jako aktorzy i statyści w filmach występują m.in. członkowie Kozielskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej. Autorką scenariuszy oraz reżyserką jest dr Dagmara Spolniak, a operatorem kamery i montażystą Dariusz Kuczera.

Magazyn „Destination Napoleon” zaprezentował 10 największych fanatyków Napoleona Bonapartego. Wśród nich jest Dagmara Spolniak z Opola, która sprzedała nawet mieszkanie, żeby móc umówić się na randkę z Napoleonem.Od śmierci małego cesarza minie niebawem 200 lat, a Napoleon Bonaparte nadal wzbudza wielkie emocje.  „Z Napoleonem można zrobić tylko jedno: dać mu po mordzie", powiedział mi pewien antykwariusz z pasażu handlowego Verdeau w Paryżu – wspomina Dagmara Spolniak. - Zadumałam się, bo dlaczego od razu po mordzie? Przecież Francuzi zawdzięczają Bonapartemu Bank Francuski, Legię Honorową i konserwy Apperta. Z drugiej strony budzić emocje po 200 latach od śmierci to już nie lada sztuka.Na świecie codziennie wychodzi książka małym cesarzu. Współcześni bonapartyści organizują rekonstrukcje bitew, wydają czasopisma, tworzą programy filmowe. Jak zostaje się fanatykiem Bonapartego?- Odpowiem słowami Włodzimierza Wysockiego, którego zapytano, skąd u niego taka miłość do Francji. Odpowiedział, że gdyby to wiedział, nie byłoby to już miłością, lecz dobrymi stosunkami – opowiada Dagmara Spolniak.

Dagmara Spolniak umówiła się na randkę z Napoleonem [zdjęcia, wideo]

„Obrazoburcy" to cykl krótkich filmów, inspirowanych słynnymi dziełami filmowymi lub książkami, podlanych śląskim sosem.
„Obrazoburcy" to cykl krótkich filmów, inspirowanych słynnymi dziełami filmowymi lub książkami, podlanych śląskim sosem. Kadry z filmów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska