500 plus bon turystyczny 2020. Kto może skorzystać z bonu na wakacje, jak złożyć wniosek, kiedy dostaniemy pieniądze [28.08.2020]

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Bon turystyczny ma ruszyć jeszcze w te wakacje. Wykorzystać można go do końca marca 2022 roku.
Bon turystyczny ma ruszyć jeszcze w te wakacje. Wykorzystać można go do końca marca 2022 roku. pixabay.com
Bon Turystyczny 500 plus na wakacje. Najnowsze informacje. Bon jest pomysłem na ratowanie osłabionej pandemią gospodarki. W założeniu ma wspomóc branżę turystyczną w kraju oraz polskie rodziny, które – na przykład z powodu utraty pracy lub obniżenia zarobków – nie mogą sobie pozwolić na wakacyjne wyjazdy. Prezydent Andrzej Duda w piątek (17.07) podpisał ustawę o bonie turystycznym, a z zapowiedzi rządu wynikało, że bony będzie można realizować jeszcze w lipcu. Rozwiązanie wywołało też spore kontrowersje.

Bon turystyczny – jak działa i za co można nim zapłacić?

Za pomocą bonu będzie można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, ale z zastrzeżeniem, że muszą być one realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju.

Z przyznanej puli pieniędzy sfinansujemy:

  • pobyt w hotelu
  • pobyt w pensjonacie
  • wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym
  • koszt kolonii dla dziecka
  • obóz harcerski
  • obóz sportowy lub rekreacyjny

Internauci często pytają, czy za pomocą bonu mogą zapłacić za pobyt w hotelu całej rodziny, czy jedynie za najmłodszych. Co do zasady bon, który został przyznany na dziecko, może pokryć usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne tylko dla niego.

Bonu nie trzeba wykorzystać jednorazowo – płatności nim można dokonywać kilkakrotnie, aż do wyczerpania w całości przysługującej kwoty.

Świadczenie ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 roku, a więc można je wykorzystać zarówno na opłacenie letniego wypoczynku, jak i zimowych ferii. Bon nie podlega wymianie na gotówkę.

Bon turystyczny – komu przysługuje i ile można dostać

Z bonu będą mogły skorzystać rodziny, które mają co najmniej jedno dziecko (świadczenie przysługuje również na dzieci znajdujące się w pieczy zastępczej). Prezydencka ustawa o Polskim Bonie Turystycznym przewiduje, że wsparcie dostaną osoby pobierające 500+ i dodatki opiekuńcze.

Bon nie zależy od dochodów (tak samo jest w przypadku 500+). Świadczenie, w wysokości 500 złotych, będzie przyznawane na każde dziecko do 18. roku życia. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, zostanie powiększone o jedno dodatkowe świadczenie, co w sumie daje tysiąc złotych.

Z szacunków ministerstwa wynika, że dofinansowanie wypoczynku otrzyma blisko 2,4 mln rodzin.

- W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci – podaje Ministerstwo Rozwoju.

Bon turystyczny – co, gdy rodzice są po rozwodzie lub w separacji

W przypadku gdy dziecko - zgodnie z orzeczeniem sądu - jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych lub żyjących w separacji, mama i tata dzielą się bonem po połowie, czyli każdemu przysługuje jedno świadczenie (w formie bonu) w wysokości 250 zł na dziecko (jeśli opiekują się dzieckiem w porównywalnych i powtarzających się okresach).

W przypadku dziecka niepełnosprawnego każdy z rodziców ma do zagospodarowania 500 złotych.

Co ważne, wartość bonu nie wlicza się do dochodu, uprawniającego do innych świadczeń i dodatków. To oznacza, że osoby korzystające ze świadczeń zależnych od dochodu, nie muszą się obawiać, że je stracą, gdy ich dzieci skorzystają z bonów.

Bon turystyczny – gdzie można wykorzystać

Baza miejsc, w których będziemy mogli zapłacić bonem, jest w trakcie tworzenia. Jak już zostało powiedziane, warunkiem wykorzystania puli, jest wybranie wypoczynku w kraju.

Tworzenie listy miejsc dla programu koordynuje Polska Organizacja Turystyczna. Lista podmiotów, w których będzie można zapłacić za pomocą bonu, będzie publikowana na stronie internetowej POT. Na liście znajdą się podmioty, które uprzednio zarejestrują się w systemie teleinformatycznym PUE ZUS (termin, od którego będzie możliwa rejestracja w systemie teleinformatycznym, zostanie opublikowany na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rozwoju). Usługodawcy muszą przejść weryfikację zgłoszenia, a gdy ta będzie pomyślna - są zobowiązani do poinformowania klientów o możliwości płacenia bonem, na przykład na swojej stronie internetowej.

Bon turystyczny – czy trzeba składać wniosek

Nie trzeba składać dodatkowych wniosków o przyznanie bonu. Trzeba go będzie jedynie aktywować.

Warto podkreślić, że bonu – w przeciwieństwie do Programu 500+ – nie dostaniemy w formie gotówki. Zostanie on wygenerowany elektronicznie po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

W celu aktywacji bonu konieczne będzie zalogowanie się w systemie PUE ZUS (można to zrobić za pomocą profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej).

Aktywacja bonu następuje w elektronicznym systemie po potwierdzeniu poprawności albo po zaktualizowaniu naszych danych, czyli adresu poczty elektronicznej i numeru telefonu (znajdują się one na profilu informacyjnym).

Bony - w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru - trafią do nas również elektronicznie - za pomocą wiadomości wysłanej na nasz numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Taki elektroniczny bon turystyczny będzie trzeba okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Bon turystyczny – od kiedy będzie można skorzystać

Pod koniec czerwca 2020 r. w Sejmie odbyło się głosowanie w sprawie wprowadzenia bonu. Za ustawą głosowało 424 posłów, przeciwnych było 16, a wstrzymało się 12. Później trafiła ona do Senatu. 17 lipca 2020 r. ustawę o bonie turystycznym podpisał prezydent Andrzej Duda.

Internauci często pytają, kiedy będzie można skorzystać z bonu. Na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej można przeczytać, że informacja o możliwości aktywacji bonu zostanie opublikowana na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rozwoju. "Obecnie nie jest znana dokładna data, od której będzie można dokonać aktywacji bonu. Jest ona uzależniona od daty uruchomienia funkcjonalności na Portalu Usług Elektronicznych ZUS" - informuje POT.

Przypomnijmy, że z wcześniejszych zapowiedzi rządu wynikało, że nowe prawo wejdzie w życie jeszcze w te wakacje. Wicepremier Jadwiga Emilewicz mówiła kilka tygodni temu, że w jej ocenie pierwsze płatności mogłyby zostać zrealizowane w trzecim tygodniu lipca.

Bon turystyczny – gdzie dzwonić, w razie wątpliwości

Ministerstwo rozwoju zapowiada, że w momencie gdy Polski Bon Turystyczny już ruszy, zostanie uruchomiona specjalna infolinia, na której swoje wątpliwości będą mogli rozwiać zarówno turyści, jak i przedstawicieli branży turystycznej.

Będzie ją prowadził Zakład Ubezpieczeń Społecznych (na tę chwilę jej numer nie został podany).

Bon turystyczny budzi kontrowersje

- Z dużej chmury, mały deszcz – podsumowuje rozwiązanie Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Początkowo zapowiadano, że dofinansowanie wyniesie tysiąc złotych i będzie mógł z niego skorzystać każdy pracownik, zarabiający nie więcej niż średnią krajową. Ostatecznie kwotę zmniejszono o połowę i przeznaczono wyłącznie dla rodzin z dziećmi.

Uważam, że niepotrzebnie rozbudzono nadzieje. W Polsce żyje m.in. ogromna grupa emerytów, którzy pobierają emeryturę poniżej minimalnej. Oni nie wyjeżdżali na wakacje, bo ich na to nie stać, a przez ustawę w takim kształcie znowu zostali wykluczeni.

Bon turystyczny krytykują również touroperatorzy.

- Wprowadzenie go w tej formule powoduje, że turystyka zagraniczna dostaje dodatkowy nóż w plecy w maksymalnie ciężkiej sytuacji. Skoro ktoś ma 500 czy tysiąc złotych do wykorzystania, ale nie może ich wydać na wyjazd do Bułgarii, płacąc polskiej firmie organizującej taki wyjazd, to decyduje się na wakacje w kraju – mówi Sławomir Jakubowski, właściciela biura podroży CC Travel. - We wszystkich wiodących kurortach ceny poszybowały makabrycznie do góry. Bon napędza tam klientów. Właściciele doskonale wiedzą, że tych klientów będą mieli, więc normalne prawo podaży i popytu powoduje wzrost cen.

Polska Organizacja Turystyczna promuje krajowe atrakcje

Organizacja stworzyła interaktywną mapę, za pomocą której zachęca do skorzystania z atrakcji turystycznych w Polsce.

Można na niej wybrać interesujące nas województwo czy region (oprócz morza, jezior, czy gór jest też np. kategoria „turystyka wiejska” czy „city break”), a następnie wskazać charakter oferty, która nas interesuje (np. sport i rekreacja, zwiedzanie, uzdrowiska). Więcej informacji na www.odpoczywajwpolsce.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska