Bon turystyczny. Już 14 tys. płatności na 10 mln zł. Polacy zakładają konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Bonem turystycznym można płacić za usługi turystyczne od 1 sierpnia 2020.
Bonem turystycznym można płacić za usługi turystyczne od 1 sierpnia 2020. Marzena Bugala Polska Press
Żeby skorzystać z bonu turystycznego, konieczne jest posiadanie konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W ostatnich kilku dniach w całej Polsce na PUE ZUS zarejestrowało się 100 tys. nowych użytkowników.

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest niezbędne, aby skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego. Obecnie już prawie 5 mln Polaków używa PUE do kontaktowania się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

- Żeby skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych należy mieć ukończone 18 lat i potwierdzić w ZUS swoją tożsamość - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

I wylicza, że dzięki PUE można także:

  • przejrzeć dane zgromadzone na koncie w ZUS,
  • przekazać dokumenty ubezpieczeniowe,
  • składać wnioski i otrzymywać na nie odpowiedzi,
  • umawiać się na wizyty w konkretnej placówce ZUS.

- Obecnie, jeśli rodzice chcą aktywować i płacić bonem turystycznym, profil na PUE jest niezbędny. Tylko tam znajdziemy kod dostępu płatności, a rodzice dzieci z niepełnosprawnością tylko przez PUE mogą wnioskować o przysługujący im dodatkowy bon - dodaje Sebastian Szczurek.

Od początku sierpnia Polacy aktywowali już 363 tys. bonów. Złożyli także 19,1 tys. wniosków o dodatkowy bon w związku z posiadaniem przez dziecko stopnia niepełnoprawności.

Rodzice i opiekunowie dokonali już dokonali 14 tys. płatności bonami na kwotę ok. 10,3 mln zł. Całkowicie wykorzystanych zostało 9,7 tys. bonów. Za pomocą bonu można dokonywać płatności wielokrotnie, aż do jego wyczerpania.

- Rośnie popularność Platformy Usług Elektronicznych w województwie opolskim. Pod koniec czerwca swój profil na PUE na już ponad 55,5 tysięcy mieszkańców regionu, a teraz ta liczba zdecydowanie rośnie. W pierwszej połowie roku konto na Platformie założyło ponad 1800 osób z regionu - wylicza Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Wszelkie informacje w tej sprawie znajdują się na stronie internetowej ZUS. Jest tam także dostępny film pokazujący, jak założyć profil na PUE. Pomoc można uzyskać też u pracowników ZUS na infolinii - pod numerem 22 560 16 00.

W przypadku pytań o bon turystyczny, można kontaktować się ze specjalną całodobową infolinią dotyczącą Polskiego Bonu Turystycznego pod numerem telefonu 22 11 22 111, adres e-mail [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska