Boreliozy nie należy lekceważyć

Redakcja
Z dr Wiesławą Błudzin, dyrektorem wojewódzkiego sanepidu, rozmawia Małgorzata Fedorowicz

- Czy sanepid zaleca szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych?
- Opolszczyzna należy do terenów endemicznych, więc jej mieszkańcy na pewno są bardziej narażeni na zachorowania, ale też nie oznacza to, że każdy powinien się szczepić. Zalecenie to dotyczy określonej grupy ludzi. Należą do niej: leśnicy, robotnicy wykonujący roboty leśne, zbieracze runa leśnego, myśliwi, turyści wybierający się np. na Mazury, do Puszczy Kampinoskiej, osoby często bywające w lesie, uczestnicy obozów młodzieżowych, zielonych szkół itp. Ale i w tych przypadkach szczepienie nie zawsze jest konieczne. Wystarczy odpowiedni ubiór, zachowanie ostrożności.
- Jakie objawy wywołuje ta choroba?
- W większości przypadków kleszczowe zapalenie mózgu przebiega lekko, może przypominać grypę. Występują wtedy bóle głowy, stawów, mięśni, ogólnie złe samopoczucie. To może po kilku dniach przejść albo przyjąć postać cięższą, wymagającą leczenia szpitalnego. Wówczas pojawiają się: nudności, wymioty, wysoka gorączka, sztywnienie karku. Nikt nie jest w stanie powiedzieć jak organizm zareaguje. Widziałam bardzo ciężki przypadek. Zachorował mężczyzna pogryziony przez kleszcza, u którego wystąpił zupełny paraliż. Pacjent ten ledwo z tego wyszedł.
- Kleszcze są także nosicielami boreliozy, na czym ona polega?
- Jest to choroba wywołana przez bakterie i nie ma na nią szczepionki. Występuje ona niestety coraz częściej. W okresie od 3 do 30 dnia od momentu ukąszenia przez zakażonego kleszcza, na skórze pojawia się rumień - coś czerwonego, swędzącego, co zaczyna się przemieszczać. Dlatego nosi on nazwę: rumień pełzający.
- Czy boreliozę należy leczyć?
- Boreliozy nie można absolutnie lekceważyć. Jeżeli przyjmie ona postać przewlekłą, to może dojść dojść do zaatakowania układu nerwowego oraz każdego narządu: serca, stawów. Objawia się to nawet po kilku latach, gdyż już nikt tego nie kojarzy z ukąszeniem przez kleszcza. Z chwilą zauważenia rumiania należy się natychmiast zgłosić do lekarza. Boreliozę, wcześnie wykrytą, leczy się skutecznie antybiotykami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska