Boże Ciało 2020. Kiedy jest i czy będzie procesja?

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Biskup opolski Andrzej Czaja w dekrecie z 30 maja 2020 roku zezwolił na organizowanie procesji w diecezji - w tym procesji w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - w grupach nieprzekraczających 150 osób.
Biskup opolski Andrzej Czaja w dekrecie z 30 maja 2020 roku zezwolił na organizowanie procesji w diecezji - w tym procesji w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - w grupach nieprzekraczających 150 osób. Anna Grudzka
Kiedy jest Boże Ciało w 2020 roku i czy będzie procesja? Boże Ciało to Święto Ciała i Krwi Pańskiej - jest ono ruchome w kalendarzu, ale zawsze przypada w czwartek. W tym roku to 11 czerwca.

Kiedy jest Boże Ciało 2020?

Boże Ciało jest świętem ruchomym powiązanym z Wielkanocą. Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Jej data może przypadać najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.

Boże Ciało jest 60 dni po Wielkanocy.

  • Kiedy jest Boże Ciało w 2020 roku? - 11 czerwca
  • Kiedy jest Boże Ciało w 2021 roku? - 3 czerwca
  • Kiedy jest Boże Ciało w 2022 roku? - 16 czerwca
  • Kiedy jest Boże Ciało w 2023 roku? - 8 czerwca

Boże Ciało 2020 - wolne od pracy?

Boże Ciało jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy. Ponieważ przypada zawsze w czwartek, Boże Ciało dla wielu osób jest także sposobem na zaplanowanie wyjazdu na długi weekend.

Procesja Bożego Ciała w Opolu.

Biskup Andrzej Czaja poprowadził procesję Bożego Ciała z opo...

Boże Ciało - co to za święto w Kościele?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim.

Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej ma długą tradycję.

Inicjatorką ustanowienia takiego święta była św. Julianna z Cornillon (1192-1258). Przeorysza klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege w roku 1245 miała objawienia, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Biskup Liege, Robert, po naradzie ze swoją kapitułą i po pilnym zbadaniu objawień, postanowił wypełnić życzenie Pana Jezusa. W roku 1246 odbyła się w tym mieście pierwsza procesja eucharystyczna.

W 1252 roku legat papieski rozszerzył obchodzenie tego święta na Germanię, a papież Urban IV bullą „Transiturus” z 1264 roku ustanowił Boże Ciało świętem obowiązującym w całym Kościele jako zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu. Poprowadził też osobiście procesję w Rzymie.

W Polsce jako pierwszy wprowadził to święto bp Nankier w 1320 roku w diecezji krakowskiej.

W XIV wieku zwyczaj procesji z Najświętszym Sakramentem upowszechnił się w całym Kościele. Sto lat później wprowadzono znaną do dziś procesję do czterech ołtarzy. Procesja Bożego Ciała jest wyznaniem wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina.

Boże Ciało 2020 - czy będzie procesja?

Obchody Bożego Ciała w Polsce wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.
Decyzję o tym, czy i w jaki sposób procesje mogą się w tym roku odbywać, podejmują biskupi poszczególnych diecezji.

Biskup opolski Andrzej Czaja w dekrecie z 30 maja 2020 roku zezwolił na organizowanie procesji w diecezji - w tym procesji w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - w grupach nieprzekraczających 150 osób.

Mieszkańcy Klucza, Olszowej, Zimnej Wódki, Zalesia Śląskiego...

Boże Ciało w podstrzeleckich wioskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska