Boże Ciało 2020. Procesja do czterech ołtarzy możliwa, ale nieobowiązkowa

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W tym roku uczestnictwo w procesji będzie możliwe tylko w maseczkach.
W tym roku uczestnictwo w procesji będzie możliwe tylko w maseczkach. Krzysztof Ogiolda
Bp Andrzej Czaja daje możliwość uczestniczenia w procesji bez ograniczenia liczby uczestników, ale przy zachowaniu reguł sanitarnych. Nie wszystkie parafie z tego skorzystają.

- Taką wykładnię otrzymaliśmy z Konferencji Episkopatu Polski z powołaniem się na decyzję Ministerstwa Zdrowia – mówi ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego. - Konieczne jest zachowanie reguł sanitarnych, czyli albo zachowanie bezpiecznej odległości 2 metrów między uczestnikami procesji, albo idący w niej muszą mieć maseczki zasłaniające nos i usta.

Ks. biskup ogłosił, że jest taka możliwość, ale nie w trybie nakazowym. Proboszczowie poszczególnych parafii zdecydują, czy procesja pójdzie do czterech ołtarzy tradycyjną trasą, czy np. dookoła kościoła albo do jednego ołtarza itp.

Tradycyjną trasą z kościoła katedralnego do kościoła „na górce” pójdą razem wierni obu tych opolskich parafii.

- Procesja zostanie poprzedzona mszą św. o 9.00 – mówi ks. dr Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej. - Cztery ołtarze zostaną ustawione naprzeciw Wydawnictwa Świętego Krzyża, przy klasztorach oo. Franciszkanów i sióstr de Notre Dame oraz przy kościele „na górce”. Mam świadomość, że niełatwo będzie utrzymać w procesji dwa metry dystansu, dlatego pójdziemy w maseczkach, które i tak są obowiązkowe wewnątrz kościoła. Ze względu na epidemię, nie zapraszaliśmy dzieci do sypania kwiatów. Udział dzieci w procesji pozostawiamy decyzji rodziców.

Na inne rozwiązanie zdecydowano się w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu – Nowej Wsi Królewskiej.

- Już w niedzielę, 31 maja ogłosiłem, że pójdziemy z procesją do czterech ołtarzy, jak każe tradycja, ale trzy z nich będą bocznymi ołtarzami wewnątrz świątyni- mówi ks. proboszcz Rafał Pawliczek. - Potem przejdziemy dookoła kościoła i zatrzymamy się przy czwartym ołtarzu ustawionym na zewnątrz. Mamy świadomość, że w społeczeństwie jest wciąż sporo obaw i zatroskania wynikającego z epidemii, stąd decyzja, by przejść w procesji krótką trasą, oczywiście w maseczkach. Niełatwo byłoby także w tak krótkim czasie, jaki został do procesji, zbudować cztery ołtarze.

Dywany utkane z kwiatów pojawiły się dzisiaj m.in. w Kluczu, Olszowej, Zimnej Wódce, Zalesiu Śląskim i Rozmierzy pod Strzelcami Opolskimi.  Niektórzy mieszkańcy wstali już o 5 rano, żeby przyozdobić ulice na procesję Bożego Ciała.- Zielony podkład to posiekane paprocie, a górę zdobimy kwiatami zebranymi z ogrodu - tłumaczą Weronika Szablicka i Krystyna Nierle z Klucza. - W tym roku dominującym kolorem na dywanie jest biały. To dlatego, że w ostatnich dniach zakwitł biały bez.Tradycja zdobienia ulic w ten sposób ma w powiecie strzeleckim ponad 100 lat. Wszystko zaczęło się od przyozdabiania kwiatami ołtarzy, które stawiane były w Boże Ciało. Z czasem tradycja ewoluowała, a ludzie starali się by dywany były coraz dłuższe i bardziej okazałe.

Boże Ciało. Kwiatowe dywany w opolskich wsiach znów zachwyciły

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska