Boże Ciało 2020. Procesja do czterech ołtarzy możliwa, ale nieobowiązkowa

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W tym roku uczestnictwo w procesji będzie możliwe tylko w maseczkach.
W tym roku uczestnictwo w procesji będzie możliwe tylko w maseczkach. Krzysztof Ogiolda
Bp Andrzej Czaja daje możliwość uczestniczenia w procesji bez ograniczenia liczby uczestników, ale przy zachowaniu reguł sanitarnych. Nie wszystkie parafie z tego skorzystają.

- Taką wykładnię otrzymaliśmy z Konferencji Episkopatu Polski z powołaniem się na decyzję Ministerstwa Zdrowia – mówi ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego. - Konieczne jest zachowanie reguł sanitarnych, czyli albo zachowanie bezpiecznej odległości 2 metrów między uczestnikami procesji, albo idący w niej muszą mieć maseczki zasłaniające nos i usta.

Ks. biskup ogłosił, że jest taka możliwość, ale nie w trybie nakazowym. Proboszczowie poszczególnych parafii zdecydują, czy procesja pójdzie do czterech ołtarzy tradycyjną trasą, czy np. dookoła kościoła albo do jednego ołtarza itp.

Tradycyjną trasą z kościoła katedralnego do kościoła „na górce” pójdą razem wierni obu tych opolskich parafii.

- Procesja zostanie poprzedzona mszą św. o 9.00 – mówi ks. dr Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej. - Cztery ołtarze zostaną ustawione naprzeciw Wydawnictwa Świętego Krzyża, przy klasztorach oo. Franciszkanów i sióstr de Notre Dame oraz przy kościele „na górce”. Mam świadomość, że niełatwo będzie utrzymać w procesji dwa metry dystansu, dlatego pójdziemy w maseczkach, które i tak są obowiązkowe wewnątrz kościoła. Ze względu na epidemię, nie zapraszaliśmy dzieci do sypania kwiatów. Udział dzieci w procesji pozostawiamy decyzji rodziców.

Na inne rozwiązanie zdecydowano się w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu – Nowej Wsi Królewskiej.

- Już w niedzielę, 31 maja ogłosiłem, że pójdziemy z procesją do czterech ołtarzy, jak każe tradycja, ale trzy z nich będą bocznymi ołtarzami wewnątrz świątyni- mówi ks. proboszcz Rafał Pawliczek. - Potem przejdziemy dookoła kościoła i zatrzymamy się przy czwartym ołtarzu ustawionym na zewnątrz. Mamy świadomość, że w społeczeństwie jest wciąż sporo obaw i zatroskania wynikającego z epidemii, stąd decyzja, by przejść w procesji krótką trasą, oczywiście w maseczkach. Niełatwo byłoby także w tak krótkim czasie, jaki został do procesji, zbudować cztery ołtarze.

Dywany utkane z kwiatów pojawiły się dzisiaj m.in. w Kluczu, Olszowej, Zimnej Wódce, Zalesiu Śląskim i Rozmierzy pod Strzelcami Opolskimi.  Niektórzy mieszkańcy wstali już o 5 rano, żeby przyozdobić ulice na procesję Bożego Ciała.- Zielony podkład to posiekane paprocie, a górę zdobimy kwiatami zebranymi z ogrodu - tłumaczą Weronika Szablicka i Krystyna Nierle z Klucza. - W tym roku dominującym kolorem na dywanie jest biały. To dlatego, że w ostatnich dniach zakwitł biały bez.Tradycja zdobienia ulic w ten sposób ma w powiecie strzeleckim ponad 100 lat. Wszystko zaczęło się od przyozdabiania kwiatami ołtarzy, które stawiane były w Boże Ciało. Z czasem tradycja ewoluowała, a ludzie starali się by dywany były coraz dłuższe i bardziej okazałe.

Boże Ciało. Kwiatowe dywany w opolskich wsiach znów zachwyciły

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska