MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak dawniej obchodzono Boże Ciało na Opolszczyźnie i w regionach kraju. Dawne zdjęcia z procesji

ak
Katowice, 1935. Kobiety w tradycyjnych śląskich strojach na procesji Bożego Ciała.
Katowice, 1935. Kobiety w tradycyjnych śląskich strojach na procesji Bożego Ciała. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego / nac.gov.pl
Procesja Bożego Ciała to nieodłączna część tego święta, które w Polsce ma bardzo długą tradycję. Zobacz, jak przed laty obchodzono Boże Ciało i jak wyglądała procesja. Zdjęcia z dawnych lat naprawdę robią wrażenie!

Boże Ciało: co to za święto?

Boże Ciało to święto, podczas którego wierni Kościoła katolickiego oddają cześć Najświętszemu Sakramentowi. Ta uroczystość liturgiczna ma charakter radosny i dziękczynny. Jest świętem ruchomym, ściśle zależnym od tego, kiedy wypada Wielkanoc. Święto to najpierw obchodzono w Niemczech, ale już w 1317 roku zostało rozszerzone na cały Kościół.

Czy w Wielkanoc trzeba iść do kościoła? Sprawdź, kiedy są święta nakazane, kiedy trzeba iść na mszę.

Czy w Wielkanoc trzeba iść do kościoła? Sprawdź, kiedy są św...

Procesja Bożego Ciała: stary zwyczaj żywy do dzisiaj

Właściwie od swojego początku charakterystyczne dla Bożego Ciała są procesje. Pierwsza w Polsce przeszła ulicami Krakowa w 1320 roku. Zwyczaj ten przetrwał do dziś, dlatego 16 czerwca, w czwartek ponownie ulicami polskich miast przejdą procesje Bożego Ciała. Jak zawsze pojawią się cztery ołtarze, odświętnie ubrani wierni oraz sypiące na trasie procesji kwiaty dzieci, które w tym roku przystąpiły po raz pierwszy do Komunii. Wszyscy dobrze znamy te obrazki, ale jak wyglądały kiedyś procesje Bożego Ciała? Zobacz w naszej galerii!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Kris Kristofferson

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska