Bp Andrzej Czaja celebrował w katedrze opolskiej Mszę św. Wieczerzy Pańskiej

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Msza św. Wieczerzy Pańskiej w opolskiej katedrze.
Msza św. Wieczerzy Pańskiej w opolskiej katedrze. Krzysztof Ogiolda
Rozpoczęła ona Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Ta Eucharystia sprawowana w Wielki Czwartek przypomina nam i uobecnia Ostatnią Wieczerzę. W jej trakcie Pan Jezus ustanowił Najświętszy Sakrament i sakrament kapłaństwa.

Po śpiewie „Chwała na wysokości” zamilkły dzwonki i organy i nie będą używane w liturgii aż do Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę w nocy.

- Gromadzimy się przy ołtarzu, aby uczcić pamiątkę ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa – mówił w kazaniu biskup pomocniczy Paweł Stobrawa. - Dziękujemy Jezusowi za te dwa wielkie dary przekazane Kościołowi i światu. Pan Jezus ze swoją męką i śmiercią spotkał się z uczniami na pożegnalnej wieczerzy. Nie było to jednak zwykłe pożegnanie. Podczas tej Ostatniej Wieczerzy stało się coś nadzwyczajnego. Jezus dał uczniom swoje Ciało jako pokarm i swoją Krew jako napój. Dziękujemy Chrystusowi, że pozostał z nami, że daje nam dostęp do swojego Ciała i najdroższej Krwi, byśmy nie ustali w drodze. Byśmy spożywając ten chleb, mieli dość siły i mocy, aby w pielgrzymowaniu do nieba trwać wiernie przy Chrystusie.

- Eucharystia nie jest czymś. co my czynimy - cytował papieża Franciszka bp Stobrawa. - Eucharystia jest wręcz działaniem Chrystusa. To On jej dokonuje. On jest obecny na ołtarzu

Po kazaniu biskup ordynariusz umył nogi dwunastu przedstawicielom parafii katedralnej – kobietom i mężczyznom. Powtórzył w ten sposób gest Pana Jezusa, który w Wieczerniku umył nogi apostołom, dając im przykład miłości.

Po Mszy św. Wieczerzy Pańskiej tradycyjnie z ołtarzy zdejmuje się obrusy i świece, a Najświętszy Sakrament przenosi do tzw. Ciemnicy. Symbolizuje ona samotność Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym i po osądzeniu przez sanhedryn w więzieniu. Najświętszy Sakrament pozostanie tam aż do jutrzejszej wieczornej liturgii Wielkiego Piątku.

Znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, i opuszczenia Go przez uczniów jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę ołtarz pozostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.

Zobacz Opolskie Info [23.03.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska