Bp Andrzej Czaja do kapłanów: Trzeba mówić świętością swego życia

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Bp Andrzej Czaja sporządził Krzyżmo, łącząc wonny balsam z olejem.
Bp Andrzej Czaja sporządził Krzyżmo, łącząc wonny balsam z olejem. Krzysztof Ogiolda
Ordynariusz opolski w Wielki Czwartek przed południem przewodniczył Mszy Krzyżma. W jej trakcie kapłani z całej diecezji odnowili na ręce biskupa przyrzeczenia złożone podczas święceń. Bp Czaja przyrządził i poświęcił olej Krzyżma oraz olej chorych.

Nawiązując do pożaru paryskiej katedry Notre Dame, biskup mówił: - Nie czekajmy na wypalenie się wiary na naszej śląskiej ziemi, na wypalenie się tego, co nam tak pieczołowicie przekazali ojcowie. Zwłaszcza my kapłani musimy jak te stabilne dzwonnice z Notre Dame budzić wiarę swoją postawą trwania przy Bogu i życiu po bożemu. Trzeba mówić świętością życia. Wszyscy razem ze świeckimi pełnymi żarliwej wiary musimy donośnym głosem mówić o Bogu.

Bp Czaja podziękował księżom za ich posługę duszpasterską, ale też prosił, by modlili się za swoje wspólnoty i byli jak najbliżej ludzi. - Jesteśmy czasem za bardzo za murami kancelarii, plebanii, za murami kościelnych obiektów. Za mało jesteśmy z tymi, do których Pan nas posłał i posyła. W byciu z Jezusem i w byciu z wiernymi jest zasadniczy sens i wartość naszego kapłańskiego życia i posługi.
W Wielki Czwartek, w dniu ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa, księża na ręce biskupa odnowili przyrzeczenia złożone podczas święceń. Biskup przyrządził i poświęcił olej Krzyżma oraz olej chorych.

Krzyżmo to jest oliwa zmieszana z wonnym balsamem (balsam symbolizuje Ducha Świętego) - oznacza ono Chrystusa, w którym człowieczeństwo złączone jest z bóstwem. Jest ono symbolem mocy Bożej.

Święte oleje potrzebne są do udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania i kapłaństwa, a także do konsekracji kościołów i ołtarzy. Olej chorych używany jest przy sakramencie namaszczenia chorych.

W Wielki Czwartek wieczorem Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne. W katedrze biskup w jej trakcie umyje nogi 12 osobom, ponawiając gest Pana Jezusa z Wieczernika.

Po Mszy Wieczerzy Pańskiej z ołtarzy zdejmuje się obrusy i świece, a Najświętszy Sakrament przenosi do tzw. Ciemnicy. Symbolizuje ona samotność Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym i po osądzeniu przez Sanhedryn w więzieniu.

W Wielki Piątek w Kościele nie odprawia się mszy św. W kościołach celebruje się nabożeństwo drogi krzyżowej, a wieczorem ceremonie wielkopiątkowe. Centralnym wydarzeniem tej liturgii jest adoracja krzyża. Po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Bożego Grobu. Tego dnia katolików obowiązuje post jakościowy (od mięsa) i ilościowy (trzy posiłki, tylko jeden do syta).

FLESZ WIELKANOC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska