Bp Andrzej Czaja udzielił ogólnej dyspensy od niedzielnej mszy świętej

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Bp Andrzej Czaja ogłosił dyspensę ogólną.
Bp Andrzej Czaja ogłosił dyspensę ogólną. Krzysztof Ogiolda
Udostępnij:
Obowiązuje ona do końca marca wszystkich przebywających na terenie diecezji opolskiej i oznacza, że nieobecność na mszy w niedzielę nie jest grzechem.

Nawiązując do zarządzenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego biskup opolski udzielił tej dyspensy na III, IV i V niedzielę wielkiego postu (15-29 marca).

- Zachęcam tych, którzy korzystają z dyspensy, do łączności ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji mszy św. w środkach społecznego przekazu i do gorliwego błagania - skierowanego do Pana – o powstrzymanie szerzącej się epidemii oraz ofiarowania modlitw i cierpień w intencji, chorych, zmarłych i ich rodzin oraz służb medycznych i sanitarnych – napisał ks. biskup w tekście dyspensy.

Ordynariusz opolski wydał towarzyszący dyspensie komunikat. Czytamy w nim m.in.: „Nasze kościoły pozostaną otwarte. Proszę jednak Księży „proboszczów, by w tej wyjątkowej sytuacji dopilnowali, aby podczas każdej mszy św. i nabożeństw celebrowanych wewnątrz kościoła przebywało maksymalnie 50 osób. Zalecam, aby były to w pierwszej kolejności osoby związane z intencją mszy św.

Jeśli wiernych na mszę przyjdzie więcej, dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie ich na zewnątrz kościoła i włączenie zewnętrznego nagłośnienia, a także udzielenie pozostającym na zewnątrz Komunii Świętej.

- W tych trudnych dniach izolacji, przebywania w domach nie rezygnujmy z szukania konkretnych podpowiedzi dla wielkopostnej pracy nad sobą i rozwoju duchowego (...) – radzi bp Czaja. - Podejmijmy też wysiłek stanięcia przed Bogiem w prawdzie. Może to być czas swego rodzaju rekolekcji razem z rodziną w oparciu o lekturę Pisma Świętego i zgłębienie prawd wiary. Zatroskanie o bliźnich w sąsiedztwie, zwłaszcza o osoby starsze, pomoże odnowić Bożego Ducha w sercach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Atak na cywilów pod Zaporożem. Wielu zabitych i rannych

Więcej informacji na stronie głównej Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie