Bp Andrzej Czaja udzielił ogólnej dyspensy od niedzielnej mszy świętej

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Bp Andrzej Czaja ogłosił dyspensę ogólną.
Bp Andrzej Czaja ogłosił dyspensę ogólną. Krzysztof Ogiolda
Obowiązuje ona do końca marca wszystkich przebywających na terenie diecezji opolskiej i oznacza, że nieobecność na mszy w niedzielę nie jest grzechem.

Nawiązując do zarządzenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego biskup opolski udzielił tej dyspensy na III, IV i V niedzielę wielkiego postu (15-29 marca).

- Zachęcam tych, którzy korzystają z dyspensy, do łączności ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji mszy św. w środkach społecznego przekazu i do gorliwego błagania - skierowanego do Pana – o powstrzymanie szerzącej się epidemii oraz ofiarowania modlitw i cierpień w intencji, chorych, zmarłych i ich rodzin oraz służb medycznych i sanitarnych – napisał ks. biskup w tekście dyspensy.

Ordynariusz opolski wydał towarzyszący dyspensie komunikat. Czytamy w nim m.in.: „Nasze kościoły pozostaną otwarte. Proszę jednak Księży „proboszczów, by w tej wyjątkowej sytuacji dopilnowali, aby podczas każdej mszy św. i nabożeństw celebrowanych wewnątrz kościoła przebywało maksymalnie 50 osób. Zalecam, aby były to w pierwszej kolejności osoby związane z intencją mszy św.

Jeśli wiernych na mszę przyjdzie więcej, dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie ich na zewnątrz kościoła i włączenie zewnętrznego nagłośnienia, a także udzielenie pozostającym na zewnątrz Komunii Świętej.

- W tych trudnych dniach izolacji, przebywania w domach nie rezygnujmy z szukania konkretnych podpowiedzi dla wielkopostnej pracy nad sobą i rozwoju duchowego (...) – radzi bp Czaja. - Podejmijmy też wysiłek stanięcia przed Bogiem w prawdzie. Może to być czas swego rodzaju rekolekcji razem z rodziną w oparciu o lekturę Pisma Świętego i zgłębienie prawd wiary. Zatroskanie o bliźnich w sąsiedztwie, zwłaszcza o osoby starsze, pomoże odnowić Bożego Ducha w sercach.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska