Targi nto - nowe

Brak adresu to nie przeszkoda

Ewa Kosowska-Korniak
Prawo zapewnia każdemu możliwość dochodzenia sprawiedliwości. Możemy więc wnieść sprawę do sądu cywilnego, nawet wtedy, gdy nie znamy adresu pozwanego.

Nie oznacza to, że strona pozwana nie ma prawa do obrony swoich interesów przed sądem. W takiej sytuacji sąd może ustanowić kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu.
Jeśli więc nie potrafimy podać adresu pobytu pozwanego, mimo poczynionych kroków, by go odnaleźć, gdyż np. okazuje się, że nie mieszka pod adresem stałego zameldowania i nie wiadomo, gdzie przebywa, należy złożyć w sądzie wniosek o ustanowienie dla niego kuratora. Wniosek taki możemy zgłosić również w pozwie.

Rola kuratora procesowego nie ogranicza się wyłącznie do odbioru pism procesowych. Jego zadaniem jest również podejmowanie za nieobecnego i nieświadomego toczącego się postępowania sądowego niezbędnych czynności dla obrony jego praw.
Powód musi jednak uprawdopodobnić, że zrobił wszystko, co było w jego mocy, by odnaleźć pozwanego.
Sąd, kierując się dobrem pozwanego, może ustanowić kuratorem osobę jej bliską, kogoś z rodziny.
Przewodniczący składu sędziowskiego po ustanowieniu kuratora ogłasza to publicznie w budynku sądu i lokalu rady miasta. W sprawach większej wagi informację o ustanowieniu kuratora umieszcza się także w prasie.

W przypadkach, w których ustanowienie kuratora nie jest konieczne, pismo do pozwanego wywiesza się w budynku sądu i po upływie miesiąca uznaje się za skutecznie doręczone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska