Brak podwyżki stóp procentowych mógł znów osłabić złotego, ale kursy walut pozostają stabilne. Czy na długo?

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Tym razem brak kolejnej podwyżki stóp procentowych dla PLN nie sprawił, że kurs franka szwajcarskiego przebił granicę 5 zł, a USD nie przestał tanieć. Czy taki stan utrzyma się jednak długo?
Tym razem brak kolejnej podwyżki stóp procentowych dla PLN nie sprawił, że kurs franka szwajcarskiego przebił granicę 5 zł, a USD nie przestał tanieć. Czy taki stan utrzyma się jednak długo? Andrzej Banaś / Polska Press
Ostatnie tygodnie dowiodły, że polska waluta bardzo zależy od siły dolara, a w związku z tym, że w tym czasie systematycznie się on osłabia względem euro, korzysta na tym także złoty. Jeszcze niedawno brak kolejnej podwyżki stóp procentowych był równoznaczny z rosnącymi kursami franka szwajcarskiego, euro oraz USD. Tymczasem przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej w dniu 7 grudnia i po decyzji RPP o rezygnacji z kolejnej podwyżki stóp, złoty pozostał stabilny. Ale czy na długo? Analitycy z odpowiedzią na to pytanie chcą poczekać do przyszłego tygodnia, kiedy to z kolei FED, amerykański odpowiednik RPP, zadecyduje, co dalej ze stopami dla dolara.

Spis treści

Rada Polityki Pieniężnej w środę 7 grudnia ogłosiła ostatnią decyzję w tym roku i nie zaskoczyła.

- Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie, co było oczekiwane niemal przez każdego uczestnika rynku i jasno komunikowane przez większość członków Rady w ostatnich tygodniach. Złoty pozostaje stabilny i pojawiają się pytania, czy zakończył się już cykl podwyżek i kiedy będzie można oczekiwać ruchu w drugą stronę, czyli obniżek - komentuje Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB.

Koniec podwyżek stóp dla złotego? Jak to wpłynie na kurs polskiej waluty?

Analityk słusznie zwraca uwagę, że w samym komunikacie niewiele zmieniło się w stosunku do poprzedniej decyzji. - Rada Polityki Pieniężnej wskazuje, że w okresie prognozy inflacja powinna wrócić do celu przy obecnym poziomie stóp procentowych, choć jednocześnie Rada ma elastyczność działania w przypadku dużych zmian pod względem danych makroekonomicznych.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Ostatni spadek inflacji sprzyjał zmianie nastawienia RPP z agresywnych podwyżek, na wstrzymanie się z podwyżkami. Z drugiej strony nie można wykluczyć, że inflacja wzrośnie jeszcze do nowych wieloletnich rekordowych poziomów w nowym roku, kiedy to zaczną obowiązywać normalne stawki VAT na kluczowe produkty, takie jak paliwa, gaz czy energię elektryczną.

- W przypadku stacji benzynowych obserwujemy proces powolnego dostosowywania się cen do nowych stawek, co ma przeciwdziałać szokowemu wzrostowi cen. Wystarczy spojrzeć na to, co dzieje się na Węgrzech, aby zobaczyć, że powrót cen produktów do normalnych wartości – w tym wypadku cen paliw, może doprowadzić do sporego zamieszania - zwraca uwagę Michał Stajniak.

Inflacja co najmniej do końca 2023 roku będzie dwucyfrowa?

Obecnie wskazuje się, że inflacja na Węgrzech może wzrosnąć do postaci galopującej i to nawet przy zdecydowanie wyższych poziomach stóp procentowych niż w Polsce.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Niemniej w przypadku naszego kraju można oczekiwać, że przynajmniej na stacjach paliw nie odczujemy takiego skoku zwiększonych kosztów, ale z drugiej strony, w przypadku rachunków za prąd czy gaz, może już nie być tak optymistycznie.

Co musi się stać, by RPP zaczęła podnosić stopy?

Wydaje się jednak, że nawet w przypadku chwilowego skoku inflacji w okolice 20%, RPP nie przejmie się tym na tyle, aby zdecydować się na powrót do podwyżek. Kolejne podwyżki mogłyby się pojawić w momencie nadejścia innych czynników pro-inflacyjnych, takich jak mocne wzrosty cen ropy czy np. sygnały z rynku pracy w postaci mocnych wzrostów płac.

- Na ten moment rynek wycenia nawet 100 punktów bazowych obniżki w perspektywie roku! To bardzo dużo i wydaje się to być nierealne, biorąc pod uwagę dwucyfrową inflację, która wg projekcji inflacyjnej ma mniej niż 50% szans na spadek do jednocyfrowej na koniec przyszłego roku. Jeśli jednak inflacja spadałaby szybciej niż w projekcji, wtedy podstawy do cięcia stóp procentowych stałyby się mocniejsze - komentuje analityk TB.

Co z siłą złotego i kursami walut?

Złoty radzi sobie dzisiaj nadzwyczaj dobrze, nawet pomimo tego, że na rynku jest niespokojnie.

Kursy walut - Forex w sobotę 10 grudnia o godz. 8.15 rano czasu polskiego

  • frank szwajcarski - 4,7597 zł
  • USD - 4,4487 zł
  • euro - 4,6859 zł
  • funt brytyjski - 5,4545 zł

Jak podkreśla Michał Stajniak, najważniejsze wydarzenie dla rynków finansowych, to decyzja Fed w przyszłym tygodniu, która może nadać kierunek rynkom nawet na kilka miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Brak podwyżki stóp procentowych mógł znów osłabić złotego, ale kursy walut pozostają stabilne. Czy na długo? - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska