Brak zaufania może być powodem wypowiedzenia umowy w pracy

Redakcja
Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Na pytania dotyczące prawa pracy odpowiada Roman Zemanek, ekspert z Państowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Opolanka: - Dostałam wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony, a mój pracodawca uzasadnił je brakiem zaufania do mnie. Czy takie sformułowanie będzie widniało na moim świadectwie pracy?

Zobacz: Jakie zmiany czekają nas od 2011 roku w kodeksie pracy?

- Sąd Najwyższy orzekł, że utrata zaufania pracodawcy do pracownika może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę. Jednakże wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinno zawierać wskazanie konkretnych i prawdziwych powodów działania pracodawcy.

Pracownik, który nie zgadza się z postawionymi mu zarzutami, ma prawo odwołać się do sądu pracy w terminie do 7 dni (termin liczony jest od dnia doręczenia pracownikowi wypowiedzenia).

Pracodawca nie może na świadectwie pracy zamieszczać żadnych sformułowań o charakterze opiniotwórczym, dlatego też na pani świadectwie (w pkt 3) powinien widnieć wyłącznie zapis o treści: art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy - wypowiedział pracodawca.

Gdyby jednak pracodawca pokusił się o wpisanie do świadectwa pracy informacji o tym, że wypowiedział umowę z powodu utraty zaufania, to wówczas będzie pani miała prawo w terminie siedmiu dni od daty otrzymania świadectwa pracy żądania sprostowania tego dokumentu poprzez usunięcie takiego zapisu.

Zobacz: Prawo pracy. Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?

Niezależnie od tego, w razie poniesienia szkody w związku z nieprawidłowościami w treści świadectwa pracy, ma pani prawo do żądania odszkodowania do wysokości poniesionej szkody nie więcej jednak niż sześciotygodniowego wynagrodzenia (art. 99 Kodeksu pracy).

Daria: - Już drugi rok jestem na urlopie wychowawczym. 30 czerwca br. mam termin porodu drugiego dziecka, czy muszę teraz poinformować o ciąży pracodawcę, czy mogę o zmianie sytuacji powiedzieć mu dopiero po porodzie?

- Ponieważ przebywa pani obecnie na urlopie wychowawczym, fakt zajścia w drugą ciążę nie ma na razie wpływu na pani aktualną sytuację pracowniczą.

Urodzenie kolejnego dziecka w okresie wykorzystywania urlopu wychowawczego nie przerywa tego urlopu. Natomiast w związku z urodzeniem dziecka będzie pani przysługiwać zasiłek macierzyński.

Może pani oczywiście powiadomić już teraz pracodawcę o ciąży, ale równie dobrze może to pani zrobić po porodzie, przy załatwianiu zasiłku macierzyńskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska