Branża BPO w Opolu. Miasto zabiega o takich inwestorów (zdjęcia)

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Marszałek Andrzej Buła, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, wiceprezes WSSE Krzysztof Drynda, Paweł Mleczko, dyrektor Service Delivery Center PwC, Krzysztof Gabrych, prezes Training Center Club oraz Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej uczestniczyli w panelu dyskusyjnym:  jak rozwijać i umacniać sektor usług dla biznesu w Opolu.
Marszałek Andrzej Buła, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, wiceprezes WSSE Krzysztof Drynda, Paweł Mleczko, dyrektor Service Delivery Center PwC, Krzysztof Gabrych, prezes Training Center Club oraz Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej uczestniczyli w panelu dyskusyjnym: jak rozwijać i umacniać sektor usług dla biznesu w Opolu. Sławomir Mielnik
Około 1000 miejsc pracy stworzyły u nas dotychczas firmy z branży usług dla biznesu. Są perspektywy na kolejne. Magnesem mają być nowoczesne biurowce.

Capgemini, Ista Shared Services, opta data, Future Procesing, Call Center Inter Galactica, JCommerce, Atmoterm, Asseco, Contact Center One a ostatnio także PwC wybrały dotychczas Opolszczyznę (głównie Opole) na ulokowanie swoich centrów usług biznesowych.

We wtorek Capgemini otworzyło oficjalnie nową siedzibę w biurowcu przy ul. Wrocławskiej i zapowiedziało zwiększenie zatrudnienia.

Takie centra świadczą specjalistyczne usługi z zakresu finansów i księgowości, IT oraz badań i rozwoju. Zajmują się także obsługą klienta: np. rozliczeniami, czy doradztwem informatycznym.

Dotychczas lokowały się one głównie w dużych polskich miastach: stolicy, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi. Od kilku lat Opole zabiegało o dołączenie do tego grona, m.in. poprzez organizację dorocznej konferencji. Odbyła się ona po raz czwarty w Opolu we wtorek.

- Największe światowe marki już trafiły do Opola, ale mamy jeszcze duże pole do działania - komentował Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Zmobilizowani do działania są deweloperzy, i ogólnopolscy, i lokalni, którzy już stawiają kolejne biurowce. Inicjatywą stworzenia Centrum Usług Wspólnych przy ulicy Ozimskiej otwieramy w mieście nową przestrzeń do zagospodarowania - wyliczał prezydent i podkreślał, że także realizacja projektu Dużego Opola przyczyni się do rozwoju tej branży: miasto będzie miało teren pod inwestycje mieszkaniowe dla zatrudnianych w BPO, a pieniądze pozyskane z podatków zostaną przeznaczone m.in. na wzmocnienie uczelni.

- Jeśli tworzymy w Opolu kierunek lekarski, to wyobrażam sobie także u nas firmy sektora usług wspólnych, które działają na rynku medycznym - dodał Arkadiusz Wiśniewski.

Krzysztof Drynda, opolanin, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, mówił, że w strefie jest miejsce nie tylko dla firm produkcyjnych ale i usługowych. - Jeśli przynoszą one dochody, to mogą korzystać z ulg - mówił.

Z najnowszych statystyk wynika, że w kraju jest 852 centrów usług biznesowych w 27 miastach, które zatrudniają 193,5 tys. Polaków. - Polacy szybko wchłaniają nowinki dlatego sektor usług dla biznesu rozwija się w naszym kraju tak dynamicznie - oceniał marszałek Andrzej Buła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska