Branżowe Centra Umiejętności miejscem rozwoju edukacji zawodowej. Trwa konkurs na utworzenie i wsparcie funkcjonowania BCU. Do kiedy nabór?

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
PAP
PAP
W Polsce powstają Branżowe Centra Umiejętności Zawodowej ukierunkowane na rozwój edukacji zawodowej dla uczniów techników i szkół branżowych, ale także dla dorosłych. Jeszcze tylko do 3 kwietnia można składać wnioski o dofinansowanie na utworzenie BCU.
W Polsce powstają Branżowe Centra Umiejętności Zawodowej ukierunkowane na rozwój edukacji zawodowej dla uczniów techników i szkół branżowych, ale także dla dorosłych. Jeszcze tylko do 3 kwietnia można składać wnioski o dofinansowanie na utworzenie BCU. GettyImages.com
Trwa drugi nabór do konkursu na utworzenie Branżowych Centrów Umiejętności (BCU). W 2023 roku ma ich powstać nawet 20. powstanie tylko w 2023 roku. Utworzenie kolejnych 100 jest planowane na kolejne dwa lata. To cześć projektu Krajowego Planu Odbudowy (po pandemii). W większości na terenach szkół lub terenach samorządów powstaną nowoczesne przestrzenie do współpracy szkoły z biznesem. Na czym ma polegać działalność BCU? Kto może utworzyć takie miejsce? Ile wynosi dofinansowanie? Do kiedy trwa nabór? Oto najważniejsze informacje.

Spis treści

Czym są Branżowe Centra Umiejętności?

Branżowe Centra Umiejętności (BCU) to miejsca kooperacji szkoły, branży i uczelni. Placówki mają powstać na terenie kraju w ciągu trzech lat. Będą wspierały rozwój kształcenia zawodowego (branżowego oraz technicznego).

Branżowe Centra Umiejętności będą miały na celu przygotowanie kadr dla polskiej gospodarki poprzez działania:

 • edukacyjno-szkoleniowe,
 • integrująco-wspierające,
 • innowacyjno-rozwojowe,
 • doradczo-promocyjne.

Zależy nam, żeby łączyć pracodawców z uczelniami i szkołami. [...] Chodzi o to, aby przewidywać technologie w konkretnej branży i zawodzie oraz przygotowywać do realizacji zadań nowoczesne kadry — wiceminister MEiN Machałek.

Projekt jest realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy a jego koszt oszacowano na 1 mld 400 mln zł.\

Jakie branże obejmują BCU?

Ministerstwo opublikowało wykaz 120 dziedzin z przypisanymi zawodami, w których można utworzyć BCU, które z założenia mają się specjalizować w określonej dziedzinie gospodarki. Wśród nich są m.in.

 • automatyka,
 • robotyka,
 • mechatronika,
 • przemysł motoryzacyjny,
 • przemysł lotniczy,
 • energetyka odnawialna,
 • transport,
 • spedycja i logistyka,
 • przetwórstwo spożywcze.

Na liście znalazły się także zawody, takie jak technik budowy i strojenia fortepianów, kamieniarz, zdun czy koszykarz-plecionkarz, które są niezwykle rzadkie.

Mamy tzw. zawody szczególnie istotne z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego [...] chcielibyśmy, aby one nie zaginęły, chociaż nie ma na nie takiego dużego zapotrzebowania — wyjaśniła wiceminister Machałek

Jak poinformowało ministerstwo edukacji i nauki, planowane jest otwarcie 120 Branżowych Centrów Umiejętności (BCU), w których będą mogli dokształcać się uczniowie, nauczyciele i osoby dorosłe. Każdej dziedzinie gospodarki zostanie przypisane jedno centrum w kraju, a o jego lokalizacji zadecyduje dana branża.

Dla kogo są dedykowane Branżowe Centra Umiejętności?

Przede wszystkim dla uczniów na drodze do zawodu, ale także dla kadry i dorosłych w trakcie zmiany ścieżki kariery.

Ponad 50 proc. dzieci uczących się teraz w szkołach będzie pracować w zawodach, których jeszcze nie ma; również większość z nas będzie musiała się przekwalifikować albo doskonalić umiejętności zawodowe; Branżowe Centra Umiejętności mają w tym pomóc — przekonywała opowiadając o projekcie w Studiu PAP wiceszefowa MEiN Marzena Machałek.

Zgodnie z danymi za rok 2019/2020 - w Polsce 57,7 proc. uczniów wybrało kształcenie branżowe, w tym 39 proc. - technika, a 17 proc. - szkoły branżowe. Średnia Unii Europejskiej wyniosła w tym czasie - 48,4 proc., zaś dane z Niemiec pokazują, że szkoły branżowe wybrało 48,1 proc. uczniów, we Francji 39,3 proc., a w Hiszpanii 36,4 proc.

„To pokazuje, że w naszym kraju zmienia się obraz kształcenia branżowego i technicznego i bycie fachowcem jest pożądane" - podsumowała dane wiceminister Machałek.

Kto może prowadzić Branżowe Centra Umiejętności?

Machałek poinformowała, że do końca 2023 r. ma powstać co najmniej 20 centrów, a kolejnych 100 do końca 2024 r. MEiN do udziału w konkursie na utworzenie i wsparcie funkcjonowania Branżowych Centrów Umiejętności zapraszam m.in.

 • organizacje branżowe,
 • izby gospodarcze,
 • stowarzyszenia zawodowe,
 • samorządy zawodowe zrzeszające osoby wykonujące dany zawód.

Branżowe Centra Umiejętności (BCU) będą prowadzone we współpracy partnerskiej trzech stron:

 • organu prowadzącego (OP)
 • szkołą prowadzącą kształcenie zawodowe lub Centrum Kształcenia Zawodowego (CKZ),
 • podmiotem branżowym (obowiązkowym)

Organ prowadzący to minister właściwy dla danej organizacji, jednostka samorządu terytorialnego, inne osoby prawne i fizyczne, które prowadzą szkołę realizującą kształcenie zawodowe lub CKZ. Szkoła może pełnić podójną rolę: organu prowadzącego oraz szkoły prowadzącej).

Co ważne, BCU mogą mieć partnerów dodatkowych, których działalność musi być adekwatna do dziedziny, np. firma budowlana może być partnerem dodatkowym wyłącznie w dziedzinie związanej z pracami budowlanymi.

Konkurs i nabór wniosków na utworzenie BCU. Trwa druga tura

Pierwszy nabór wniosków do konkursu zakończył się 15 grudnia 2022. Wnioski składane były w formie elektronicznej, za pośrednictwem systemu informatycznego FRSE zgodnie z określonym w regulaminie konkursu wzorem i zakresem, wraz z wymaganymi załącznikami.

W 2023 roku zadecydowano jednak o kolejnym naborze. Termin składania wniosku w ramach II naboru upływa 3 kwietnia 2023 r. Planowany jest także trzeci nabór.

Ile można otrzymać dofinansowania i na co należy przeznaczyć środki?

Wartość dofinansowania wynosi od 9 000 000 PLN do 16 000 000 PLN na każde BCU, w zależności od branży. Można otrzymać dofinansowanie na działania inwestycje takie jak:

 • budowa nowej infrastruktury BCU albo
 • rozbudowa istniejącej infrastruktury na potrzeby BCU i/lub
 • przebudowa istniejącej infrastruktury na potrzeby BCU i/lub
 • adaptacja istniejącej infrastruktury na potrzeby BCU,
 • Zakup wyposażenia rozumianego w szczególności jako: maszyny, sprzęt, urządzenia techniczne
 • i materiały eksploatacyjne w zakresie związanym z funkcjonowaniem centrów,
 • Funkcjonowanie Centrum rozumianego jako prowadzenie działań edukacyjnych,
 • szkoleniowych, integrujących edukację z biznesem oraz wspierających współpracę szkół
 • i uczelni z pracodawcami, a także działań innowacyjnych, rozwojowych, doradczych
 • i promocyjnych.

Szczegółowe informacje dotyczące finansowania znajdują się na stronie FRSE.

Branżowe Centra Umiejętności strukturze polskiego systemu oświaty?

Docelowo BCU zostaną ustawowo umiejscowione w systemie edukacji, a tym samym w polskim systemie gospodarczym.

W tej chwili pracujemy nad ustawą, została ona wpisana do wykazu prac legislacyjnych. Lada moment do uzgodnień międzyresortowych zostanie przekazany projekt, gdzie przewidujemy sposób finansowania, funkcjonowania Branżowych Centrów Umiejętności w systemie oświaty, jako jednostki, gdzie branża może być organem prowadzącym – poinformowała wiceminister MEiN Marzena Machałek, która jest także pełnomocnikiem rządu ds. kształcenia zawodowego.

„Chcemy, żeby pracodawcy razem z nami wzięli odpowiedzialność za to, jak uczymy, jak przygotowujemy ludzi, ale też, jakie dajemy możliwości do tego, by pracownicy w dorosłym życiu mogli zdobywać nowe umiejętności i kwalifikacje, by mogli zmieniać zawody” – dodała Marzena Machałek podczas VII Konferencji Programowej „Śląski Ład”, przytaczając dane, według których ok. 50 proc. obecnych uczniów może pracować w zawodach, których jeszcze nie ma, zaś 40 proc. obecnych pracowników będzie w przyszłości zmieniać pracę.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska