Breloczek wykonany z kości przyszedł do muzeum w Opolu w pudełku po cygarach. Jaką tajemnicę skrywał?

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Wideo
od 16 lat
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprezentowało kolejny odcinek cyklu „…ale to już inna historia”, poświęcony jenieckim dziełom Zdzisława Jaeschkego, który w powojennym Opolu działał m.in. w „Trybunie Opolskiej” oraz tworzył życie kulturalne miasta.

Breloczek do kieszonkowego zegarka, z główką egipskiej bogini Nefretete, został wykonany przez Zdzisława Jaeschkego dla podporucznika Mieczysława Kaczmarka, który był jeńcem Oflagu VII A w Murnau.

Do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych trafił w 1998 roku. Niepozorna przesyła w pudełku po cygarach skrywała cenną pamiątkę.

A to za sprawą okoliczności, w jakich powstał breloczek.

- Materiał z którego został wykonany, to kości, które pozyskiwano z kuchni niemieckich żołnierzy, za pieniądze, ze rzeczy, które mieli możliwość posiadać osadzeni oficerowie czy też podoficerowie – mówi w kolejnym odcinku cyklu „…ale to już inna historia” Paweł Jaeschke, wnuk Zdzisława Jaeschkego, który po wojnie zamieszkał w Opolu i tworzył życie kulturalne miasta.

Zdzisław Jaeschke, jak czytamy na stronie muzeum, był uczestnikiem kampanii polskiej z 1939 roku, jeńcem Stalagu XIII A Nürnberg oraz oflagów VII C Laufen i VII A Murnau, w których organizował życie kulturalne. Po wojnie mieszkał najpierw w Prudniku, a potem w Opolu. W niewoli działał m.in. jako plastyk w obozowym teatrze. Po powrocie do kraju angażował się natomiast w życie społeczno-kulturalne Śląska Opolskiego. Był autorem m.in. ilustracji do publikacji Doroty Simonides „Bery to nie tylko gruszki, czyli rzecz o humorze śląskim”. Pracował w "Trybunie Robotniczej", a potem w "Trybunie Opolskiej" (pełnił funkcje sekretarza redakcji i zastępcy redaktora naczelnego), a następnie został redaktorem naczelnym Rozgłośni Polskiego Radia w Opolu.

W zbiorach Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych znajdują się dzieła wykonane przez Zdzisława Jaeschkego w obozach Wehrmachtu, m.in. karykatury, akwarele oraz ozdoby z kości i drewna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska