Bronisław Komorowski dyskutował z opolanami o miejscu Polski...

  Bronisław Komorowski dyskutował z opolanami o miejscu Polski w świecie

  Zdjęcie autora materiału
  Iwona Kłopocka

  Nowa Trybuna Opolska

  Debata w SCK. Na zdjęciu europosłanka Danuta Jazłowiecka, prezydent Bronisław Komorowski i poseł PO Tomasz Kostuś.
  1/19
  przejdź do galerii

  Debata w SCK. Na zdjęciu europosłanka Danuta Jazłowiecka, prezydent Bronisław Komorowski i poseł PO Tomasz Kostuś. ©Iwona Kłopocka

  Bronisław Komorowski, prezydent RP w latach 2010-2015, gościł dziś w Studenckim Centrum Kultury na zaproszenie opolskiej europosłanki, Danuty Jazłowieckiej, inaugurując organizowany przez nią cykl spotkań pn. „Porozmawiajmy o naszych sprawach”. Tematem była pozycja Polski w świecie.
  - To co dzieje się w Polsce obecnie - minie - mówił Bronisław Komorowski. - Oni są - mówił o obozie władzy - są cząstką naszego trudnego doświadczenia, także wolności, ale oni miną. Czy stanie się to prędzej czy później zależy od nas wszystkich, od naszej aktywności w wyborach, najpierw samorządowych, potem parlamentarnych, a w końcu prezydenckich. Musicie być aktywni - apelował do opolan. - Ważne, by zwyciężyło myślenie w kategoriach wspólnoty, dobra powszechnego, a nie postawa zawłaszczania wszystkich sfer życia przez jedną partię.

  Nim przeszedł do głównego tematu spotkania, prezydent Komorowski powiedział, że nic go bardziej nie zabolało od hasła "Polska w ruinie" lansowanego przez obóz PiS. - To niegodziwe w stosunku do całego pokolenia, które walczyło o wolność, demokrację, wolny rynek, wstąpienie Polski do NATO i Unii Europejskiej i doprowadziło do tego, że Polska stała się najbardziej dynamicznie rozwijającym się krajem Europy. Minione 30 lat to czas naszych największych osiągnięć w historii - podkreślał Bronisław Komorowski.

  Jego zdaniem Polska utraciła dziś mocną pozycję międzynarodową, a symbolem tego stało się głośne zdjęcie prezydenta Dudy podpisującego na stojąco dokument w obecności rozpartego w fotelu prezydenta USA. - Tak potraktowano Polskę. To symboliczny wyraz jej marginalizacji na światowej arenie - uważa.

  Dużo miejsca Bronisław Komorowski poświęcił naszym relacjom z Ukrainą. - Naszym narodowym interesem jest, by wspierać Ukrainę i czynić ją podobną do Polski. Nie rozumiem dlaczego obecna ekipa rządząca przestała występować w roli adwokata Ukrainy. Nie rozumiem też dlaczego osłabia nasze relacje z Unią Europejską. Przecież historia już wielokrotnie dowiodła, że Polska może być albo europejska, albo moskiewska.

  Odnosząc się do sytuacji wewnętrznej kraju, Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że w następnych wyborach prezydenckich pojawi się kandydat, którego programem stanie się idea pojednania polsko-polskiego i zgody narodowej. - Odbudowa jedności narodowej może być zwycięskim programem, bo Polscy zaczynają być już zmęczeni nieustanną polaryzacją - uważa Komorowski.

  FLESZ WYBORCZY - Jak głosować poza miejscem zameldowania


  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej NTO

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej NTO

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Wideo