Brzeg chce włączyć tereny do strefy ekonomicznej. Biznes wejdzie na "Zielonkę”

Sławomir Draguła
- Mamy nadzieję, że uda nam się włączyć ten teren do wałbrzyskiej strefy i z tą pomocą ściągniemy tu inwestorów - mówi Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu i zastępca burmistrza Bartłomiej Kostrzewa.
- Mamy nadzieję, że uda nam się włączyć ten teren do wałbrzyskiej strefy i z tą pomocą ściągniemy tu inwestorów - mówi Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu i zastępca burmistrza Bartłomiej Kostrzewa. sławomir draguła
Brzeg chce przyłączyć tereny do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Do połowy sierpnia mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi do planu zagospodarowania strefy inwestycyjnej.

Uchwała w tej sprawie jest już podjęta przez radę miejską. Teraz dokumenty i wniosek w tej sprawie trafi do zarządu strefy. Dla Brzegu sprawa jest poważna, bo chodzi głównie o tereny po byłej jednostce wojskowej przy ul. Małujowickiej, zwanej przez mieszkańców "Zielonką”.

Obecnie to 54 hektary z drzewami, bunkrami i starą linią kolejową. W przyszłości ma być to miejsce, gdzie ulokują się małe firmy, producenci nowych technologii czy dostawcy usług. - Liczymy, że dzięki objęciu tych terenów strefą uda się sprowadzić do miasta inwestorów i zmniejszyć bezrobocie - mówi Barbara Mrowiec, przewodnicząca Rady Miejskiej Brzegu. - Proszę zobaczyć na Skarbimierz, jak ta się udało.

Na razie stworzenie strefy pozostaje w sferze planów. Wiadomo, że dokumenty projektowe zakładają w tym miejscu również częściowo zabudowę mieszkaniową i usługi. Całość ma być nową dzielnicą miasta. Aby mogła powstać, niezbędna jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. Uchwala ją rada miejska.

- Natomiast uwagi do planu można zgłaszać burmistrzowi Brzegu pisemnie, do 14 sierpnia – informuje Tomasz Dragan z brzeskiego magistratu. – Potem będą analizowane i następnie całością projektu miejscowej zmiany planu zagospodarowania przestrzennego zajmie się rada miejska.

Ale to nie jedyne tereny,  jakie Brzeg ma do zaoferowania wałbrzyskiej strefie. Otóż są jeszcze 4 hektary przy obwodnicy, po dawnym boisku baseballowym. Dodatkowo jest jeszcze ziemia przy ul. Kruszyńskiej po dawnych magazynach wojskowych w pobliżu Odry. Niestety, na te tereny od lat nie ma chętnych.

Wady i zalety "Zielonki"

Mocne  strony:
>dobra lokalizacja – łatwy dojazd, w pobliżu jest droga krajowa nr 46 i 39 oraz wojewódzka nr 405 prowadząca do autostrady (12 km)
>duży areał – teren jest płaski, nie wymagający niwelacji
>brak sąsiedztwa dużych osiedli mieszkaniowych (blokowisk) – w pobliżu jest jedynie powstające niewielkie osiedle domów jednorodzinnych

Słabe strony:
>Konieczność usuwania kilku bunkrów znajdujących się na tym terenie
>Brak (na razie) odpowiedniego uzbrojenia terenu: prądu, wody, kanalizacji

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska