Brzeg nie ma pieniędzy na remont zabytkowego gimnazjum

fot. Jarosław Staśkiewicz
fot. Jarosław Staśkiewicz
Udostępnij:
Przejęty od policji budynek dawnego gimnazjum piastowskiego wciąż stoi pusty. - Jak tak dalej pójdzie, popadnie w ruinę - niepokoi się Jan Pikotr jeden z miejskich radnych.

Władze Brzegu wzięły się już za zagospodarowanie sąsiednich, wybudowanych w latach 70., obiektów po szkółce policyjnej, ale nie mają pomysłu na zabytek.

Cały kompleks między ul. Chrobrego a Długą przez ponad 30 lat służył milicji i policji, a naukę pobierali tu przyszli funkcjonariusze. Od blisko dekady budynki stoją puste, a największą obawę budzi właśnie stan liczącego 440 lat byłego piastowskiego gimnazjum. Przejęcie go przez miasto niewiele zmieniło.

- Skoro nie ma innych dobrych pomysłów, to uważam, że powinniśmy w zabytkowym budynku dawnego gimnazjum umieścić bibliotekę miejską. Miałaby tu doskonałe warunki - uważa Jan Pikor.

Na opracowanie koncepcji utworzenie biblioteki radni przeznaczyli 40 tys. zł, przyjmując odpowiednią poprawkę do budżetu miasta. Kiedy burmistrz zleci opracowanie koncepcji? Na razie nie wiadomo.
W jednym z nowych budynków dawnego kompleksu policyjnego trwają za to przygotowania do przeprowadzek, bo swoją siedzibę znajdą tu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Zarząd Nieruchomości Miejskich.

- Chcemy, żeby przeprowadzka ZNM nastąpiła jak najszybciej, bo teraz płaci za wynajem budynku przy ul. Popiełuszki - mówi Artur Kotara, wiceburmistrz Brzegu. - Zajmie on miejsca na I piętrze budynku, który stoi prostopadle do ul. Długiej i Chrobrego.

Powstał on w latach 80. i mieścił m.in. stołówkę, sale w których były prowadzone zajęcia oraz gabinety policyjnych wykładowców.

W przypadku MOPS-u (będzie się mieścił na parterze tego samego obiektu) miasto musi jeszcze poczekać na projekt. W budżecie zapisane jest 350 tys. zł, Z przeznaczeniem na zagospodarowania całego budynku.

Więcej o gimnazjum piastowskim czytaj w środę w papierowym wydaniu Nowej Trybuny Opolskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec
Pomijając kwestię pomniku nikt nie wspomniał ,że w tych budynkach znajduje się przychodnia lekarska skupiająca najstarsze społeczeństwo w Brzegu. Proponuję w tej części miasta postawić na kompleksową, specjalistyczną opiekę zdrowotną. Jestem pacjentem tej przychodni i zauważyłem że bez dotacji unijnych i pomocy miasta właściciele już doprowadzili ją porządku (oczywiście na miarę możliwości finasnsowych). Jak sparawa by się miała jak przyznano by środki na renowację całego budynku?
n
nc
Tutaj nie o pomnik chodzi ale o dbałość o Brzeg, ludzi, pracę dla nich i infrastrukturę z budynkami. Pracę dostaje się po znajomości lub koligacjach rodzinnych i towarzyskich a resztę zrobią tuby propagandowe w gazetkach opłacanych za pieniądze powiatu i miasta. Więc po co nawet ruszać paluszkiem.
g
gimnazjalistaII
Podoba mi się pomnik Papieża, dzięki temu wyremontowano cały plac przy ul. Długiej i wokół kościoła i to uważam jest na plus , tak całkiem z datków nie powstał z tego co wiem pomnik Papieża tylko dotował go również Starosta i burmistrz za głosy podczas wyborów oczywiście z kasy starostwa i kasy urzędu miasta coś chyba po 200 tyś każdy z nich dał, bo nie swoje dobrze się rozdaje, ale mimo wszystko uważam to na plus. Szkoda tylko że ci nieudacznicy Starosta i Burmistrz nie umieją wyciągnąć z unii kasy dla Brzegu, jaki pan taki kram i dobrze powiedział kolega ,że co miesiąc należy się min 10.000,00 oby tylko tyle
j
jacek
W dniu 07.01.2009 o 11:46, Gość napisał:

Aaa... To już jeden jest? To dawać jeszcze jeden! I jak zawsze i wszędzie "z datków i dobrowolnych" A na urzędników nie pyskuj, bo oni, to kwiat naszej narodowej inteligencji!Bo to rozumiesz Jacek, reguła jest prosta i zrozumiała dla wszystkich - wszyscy bardziej lubimy mieć pieniądze, niż ich nie mieć. Skoro zatem na remont szkoły pieniędzy zawsze nie mamy, a na pomnik papieża pieniądze zawsze mamy, to budujmy pomnik papieża! Bo to przyjemniejsze jest.


Nie , nie gościu ja też lubię pieniązki i moich tam datków nie ma. Co do zasady inicjatywa w pełni dobrowolna. A czym innym jest zarządzanie i administrowanie za dużą kasę.Podrawiam
G
Gość
W dniu 07.01.2009 o 11:35, jacek napisał:

Szanowny gościu. Pomnik Papieża jest z datków i dobrowolnych. Czym innym jest elementarna dbałość za mienie państwowe. Jest burmiś, starosta i zaplecze kilkuset urzędników. Zgadzam się z przedmówcą ,że są pieniądze unijne tyle tylko dla Brzegu wirtualne, bo trzeba by się o nie starać.No i właśnie...... trzeba.Po co się trudzić choćby myśleniem, jak co miesiąc włodaże mają, czy się stoii czy się "leniuhuje" ok 10000,0 zł polskich.


Aaa... To już jeden jest? To dawać jeszcze jeden! I jak zawsze i wszędzie "z datków i dobrowolnych" A na urzędników nie pyskuj, bo oni, to kwiat naszej narodowej inteligencji!

Bo to rozumiesz Jacek, reguła jest prosta i zrozumiała dla wszystkich - wszyscy bardziej lubimy mieć pieniądze, niż ich nie mieć. Skoro zatem na remont szkoły pieniędzy zawsze nie mamy, a na pomnik papieża pieniądze zawsze mamy, to budujmy pomnik papieża! Bo to przyjemniejsze jest.
j
jacek
W dniu 07.01.2009 o 10:31, Gość napisał:

>>>Brzeg nie ma pieniędzy na remont zabytkowego gimnazjum>>Jak padnie pomysł wystawienia w Brzegu pomnika papieża, to wtedy Brzeg pieniądze będzie miał.


Szanowny gościu. Pomnik Papieża jest z datków i dobrowolnych. Czym innym jest elementarna dbałość za mienie państwowe. Jest burmiś, starosta i zaplecze kilkuset urzędników. Zgadzam się z przedmówcą ,że są pieniądze unijne tyle tylko dla Brzegu wirtualne, bo trzeba by się o nie starać.No i właśnie...... trzeba.Po co się trudzić choćby myśleniem, jak co miesiąc włodaże mają, czy się stoii czy się "leniuhuje" ok 10000,0 zł polskich.
G
Gość
>>>Brzeg nie ma pieniędzy na remont zabytkowego gimnazjum>>

Jak padnie pomysł wystawienia w Brzegu pomnika papieża, to wtedy Brzeg pieniądze będzie miał.
g
gimnazjalistaII
zgadzam się w pełni z tobą ,,gimnazjalisto" niech zmartwiony pan radny ubierze ciepłe kapcie i bawi wnuki bo jego umysł oprócz klakierstwa i parcia do wyborów na radnego nic więcej nie potrafi wymysleć , Panie radny !!! trochę powagi dla swojego wieku zostaw pan te sprawy młodszym , pan już dosyć zrobił dla tego naszego miasta, pilnuj pan bułek w swojej piekarni.
M
Mulder
Nie można dopuścić do dalszej dewastacji takiego obiektu. W przyszłości ten teren może stać się kolejną wizytówką miasta jeżeli oczywiście powstanie obiecany hotel przy zamku i odbudowane zostaną kamienice na końcu ul.Chopina. A z drugiej strony jak to jest, że miasto traci kontrolę nad swoim byłym majątkiem ( patrz pałacyk przy ul. Chrobrego czy przy ul. JP II ), nie można było zabezpieczyć w jakiś sposób tych transakcji? Zabrakło myślenia perspektywicznego, czy dobrej woli ? Nasz Brzeg ma szansę dzięki unijnym dotacjom odzyskać choć cień dawnego blasku , ale do tego potrzeba mądrego GOSPODARZA !
g
gimnazialista
Jak czytam te złote mysli to żal mi naprawdę naszego i biednego Brzegu.Biedne to miasto, w którym nieudaczne rządy. Najpierw ogłupiają budową niby hotelu na terenie perełce za bezcen i do tego pod galerię, trzeba było gimnazjum przeznaczyć po hotel wg propozycji koncepcji adaptacji i temat załatwiony. A teraz radny zmartwiony na potrzeby mediów.Trzeba było forsować dbałośc przed "dilem zarządu i klakierów w radzie miasta, a nie po "dilu"szanowny Panie radny.Już kiedyś chyba mieszkańcy to przerabiali taką propagandę.Jeszcze dużo pamiętam
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie