Brzeg to nie tylko Zamek Piastów Śląskich. To także ratusz, kościoły, parki i bogata oferta kulturowo-sportowa

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Wideo
od 16 lat
15 lipca w ramach wspólnej akcji z Radiem Opole z okazji naszego 70-lecia zawitaliśmy do Brzegu. Spotkaliśmy wielu ciekawych ludzi, którzy opowiedzieli nam o historii miasta i o jego zabytkach, ale również dowiedzieliśmy się dlaczego Brzeg to dobre miejsce do życia.

Wszyscy kojarzą Brzeg z Zamkiem Piastów Śląskich. My natomiast spytaliśmy naszych gości, które brzeskie zabytki i miejsca zasługują na równie dużą uwagę.

Burmistrz Brzegu za takie miejsce wskazał brzeski ratusz, który można było w czasie naszej wizyty zwiedzić z przewodnikiem.

- Nasz ratusz w skali nawet europejskiej ma wiele do zaoferowania. Nasza odnowiona Sala Rajców jest porównywana z wrocławską Aulą Leopoldina. To prawdziwa perełka - mówił Jerzy Wrębiak.

Następny nasz gość dr Tadeusz Jurek za wyjątkowy zabytek wskazał natomiast Most Piastowski, który do Brzegu przetransportowany został w 1954 roku, wcześniej można było go spotkać w Bydgoszczy.

- Kiedyś tym mostem przejeżdżał pociąg ekspresowy z Berlina do Królewca, zatem ma on wielką historię. A jak znalazł się w Brzegu? Kanałem Bydgoskim, następnie Wartą i Odrą dotarły do Brzegu 2 przęsła z 13, zostały one umocowane na filarze jeszcze poprzedniego mostu i oddane do użytku 1 maja 1954 roku - opowiadał z pasją Tadeusz Jurek.

Wśród wymienionych zabytków pojawiały się również brzeskie kościoły: Kościół Św. Mikołaja oraz Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Nie zapomniano także o pięknych kamienicach, które w ostatnich latach odzyskały dawny blask.

Brzeg jednak to nie tylko zabytki, ale również piękne parki. Wielu brzeżan za swój raj na ziemi uznaje Park Wolności. Godna odwiedzenia jest także brzeska marina, gdzie można popływać na kajakach, a wieczorem spędzić miło czas nad Odrą z przyjaciółmi.

- Marina to wspaniałe miejsce. Chcemy ją wykorzystać do maksimum. Ostatnio odbyły się Regaty Smoczych Łodzi, w których łącznie wzięło udział ponad 100 osób - podkreślał Jacek Zajączkowski, manager sportu i turystyki w brzeskim MOSiR.

Na uwagę również zasługuje Brzeskie Centrum Kultury, które po remoncie prezentuje się zjawiskowo.

- Mamy ciekawą ofertę dla mieszkańców. Oczarowujemy naszych gości spektaklami czy musicalami. Często organizujemy wernisaże, działa również kino, a już w sierpniu organizujemy "Music Camp", a główną gwiazdą tego dnia będzie Daria Zawiałow - mówił Jacek Ochmański, dyrektor BCK.

Warto również wspomnieć o wybitnych sportowcach. Marcin Nowacki to były piłkarz, który jako jedyny brzeżanin dostąpił zaszczytu występu w reprezentacji Polski.

- Gra z orzełkiem na piersi to coś wspaniałego. Możliwość dzielenia jednej szatni z Jerzym Dudkiem czy Mariuszem Lewandowskim to było spełnienie marzeń - mówił obecny trener III-ligowej Stali Brzeg.

Ponadto Brzeg to miasto kompaktowe, w dosłownie 15-20 minut od centrum możemy dojść wszędzie i to jest zdecydowanie jeden z walorów, który cenią sobie mieszkańcy. Reasumując, nie brakuje tutaj atrakcji dla miłośników historii i architektury, ale odnajdą się w nim również miłośnicy sportu i rekreacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska