Brzeska budowlanka ma nowoczesną pracownię

fot. Jarosław Staśkiewicz
Uczennice Agnieszka Kanak i Klaudia Rusnarczyk będą uczyły się m.in. obsługi teodolitu - urządzenia do pomiaru kątów.
Uczennice Agnieszka Kanak i Klaudia Rusnarczyk będą uczyły się m.in. obsługi teodolitu - urządzenia do pomiaru kątów. fot. Jarosław Staśkiewicz
W pracowni będzie można znaleźć wszelkie niezbędne narzędzia -od nowych kielni po laserowe mierniki Zapłaciła za nią Unia Europejska.

- Jeśli chodzi o sprzęt, to tego nowego nie ma nawet co porównywać ze starym. Jest o wiele lepszy! - cieszy się Agnieszka Kanak, uczennica II klasy technikum o specjalizacji renowacja zabytków. - A najbardziej jesteśmy zadowoleni z zaplecza socjalnego, bo wreszcie będzie gdzie się przebrać do zajęć.

Nauczyciele zawodu z Zespołu Szkół Budowlanych przygotowali wykaz narzędzi, które są potrzebne do nowej pracowni, a 80 procent pieniędzy na ich zakup dała Unia Europejska. Nowy budynek i wyposażenie kosztowało w sumie 1,3 mln zł.

- Łącznie mamy ponad 900 sztuk nowych narzędzi: kielnie, pace, rusztowania, wiertarki, szlifierki do kamienia, aparaty do badania zaprawy, a nawet dalmierze laserowe - wymienia dyrektor Monika Jurek. - Kiedy uczniowie pierwszy raz oglądali pracownię, to widziałam zachwyt w ich oczach. Szkoła obchodzi w tym roku 60-lecie i wreszcie będziemy mieli nowoczesną pracownię.

Dotąd uczniowie mieli zajęcia praktyczne w piwnicach szkoły zaadaptowanych na pracownie. Nowe pomieszczenia znalazły się w wyremontowanych budynku sąsiadujących z budowlanką warsztatów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1.

- Oglądałem ten sprzęt i uczniowie naprawdę będą mieli na czym ćwiczyć - skwitował z podziwem Łukasz Czajda, właściciel firmy budowlanej, która robiła remont pracowni. - Warunków do nauki można im pozazdrościć...

W budynku powstaną cztery pracownie, w których uczniowie będą uczyć się m.in. murarstwa, miernictwa, konstrukcji i materiałów budowlanych oraz renowacji, sztukatorstwa i kamieniarki.

ZSB przez lata słynęło właśnie z absolwentów liceum renowacji. Teraz, kiedy jest możliwość prowadzenia zajęć praktycznych w komfortowych warunkach, szkoła zamierza wrócić do tych tradycji.

- W wykazie zawodów jest już ponownie sztukator - kamieniarz artystyczny, ale od roku czekamy na wydanie podstaw programowych dla tego kierunku - przypomina dyrektor Monika Jurek.

Starostwo powiatowe za pieniądze z Unii unowocześniło już pracownie w trzech szkołach.

W ubiegłym roku pierwszą z nich otwarto w Zespole Szkół Rolniczych w Grodkowie. Na nowoczesne maszyny czeka też Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu. Razem te inwestycje kosztowały 2 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska