Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzeskie Centrum Medyczne od 10 lat jest na mapie działań transplantacyjnych. Szpital przez ten czas dał "nowe" życie kilkunastu osobom

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Brzeskie Centrum Medyczne wpisuje się w ogromne potrzeby dotyczące transplantologii.
Brzeskie Centrum Medyczne wpisuje się w ogromne potrzeby dotyczące transplantologii. archiwum
W Polsce rocznie przeszczepia się około 1500 narządów i komórek. Brzeskie Centrum Medyczne od dekady znajduje się na mapie działań transplantacyjnych, w tym czasie dając "nowe" życie kilkunastu potrzebującym osobom.

W Brzeskim Centrum Medycznym przeprowadzono czterokrotnie zabieg transplantacyjny. Specjalny zespół pobrał narządy w celu ich przeszczepienia.

- Ostatni taki zabieg odbył się u nas w 2021 roku. W każdym z przypadków rodzina osoby zmarłej wyrażała poparcie dla idei transplantacji. Dzięki naszym wspólnym działaniom kilkanaście osób zyskało szansę na nowe życie - tłumaczy Kamil Dybizbański, dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego.

Przeszczepów w Polsce jest jednak w dalszym ciągu za mało, ponieważ zapotrzebowanie jest znacznie większe. Brzeskie Centrum Medyczne na co dzień miewa bardzo mało potencjalnych dawców, z uwagi na profil działalności placówki. Natomiast jeśli się pojawią, wówczas rusza cała procedura, na którą szpital jest przygotowany.

- Jeśli zdiagnozujemy śmierć mózgu, wówczas zgłaszamy pacjenta, jako potencjalnego dawcę, do Poltransplantu, czyli Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji - wyjaśnia Grażyna Krukowska, szpitalny koordynator pobierania narządów. - Zespoły transplantacyjne przyglądają się wynikom badań danego pacjenta, proszą nas o wywiad medyczny, a następnie na tej podstawie decydują, który narząd może zostać pobrany w celu przeszczepienia innej osobie - dodaje.

Zespoły lekarsko-pielęgniarskie z ośrodków transplantacyjnych to specjaliści w zakresie pobierania i przeszczepiania narządów.

- To właśnie te zespoły dokonują pobrania narządowego. My udostępniamy im salę operacyjną. Ostatni taki zabieg odbył się u nas w styczniu ubiegłego roku - mówi Grażyna Krukowska.

Warto wiedzieć, że jednym ze sposobów poparcia i woli oddania własnych narządów jest wypełnienie "Oświadczenia woli", które należy nosić przy sobie, np. w portfelu czy torebce.

Ponadto w polskim prawie obowiązuje tzw. zgoda domniemana, co oznacza, że narządy mogą zostać pobrane w celu przeszczepienia, jeżeli dana osoba za życia nie wyrażała sprzeciwu.

Reasumując, warto rozmawiać na ten temat ze swoją rodziną. Pamiętajmy, że najbliżsi będą znali nasze zdanie w tej ważnej kwestii wówczas, gdy ich o tym poinformujemy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto