Brzeskie Towarzystwo Miłośników Lwowa świętowało 25-lecie

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Dziś w Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich działają nie tylko osoby urodzone na wschodzie, ale również ich dzieci. Brzeski oddział liczy 63 osoby.
Dziś w Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich działają nie tylko osoby urodzone na wschodzie, ale również ich dzieci. Brzeski oddział liczy 63 osoby. UM Brzeg
Najbardziej wytrwali działacze dostali medale i odznaczenia.

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich powstało we Wrocławiu w 1988 roku, a już rok później brzescy kresowiacy założyli swój oddział stowarzyszenia.
Pierwszym jego prezesem był Roman Chomiński, potem wiele lat szefował Zbigniew Grata, a od 15 lat na czele towarzystwa stoi Alicja Zbyryt.

- Jedną z pierwszych inicjatyw było konkurs recytatorski poezji lwowskiej, który przetrwał do dziś - przypomina pani Alicja. - W pierwszych latach powstawały też wystawy, np. starych zdjęć z Wołynia, Zbyszek Grata szybko nawiązał też kontakt z Klubem Garnizonowym, który przez ponad 20 lat wspiera nas muzycznie i krzewi pamięć o lwowskich piosenkach.

Potem były wyjazdy Kresy, pomoc dla tamtejszych Polaków, kontakty z lwowskim teatrem, wreszcie nowe inicjatywy w Brzegu: konkurs wiedzy o Kresach, propagowanie wiedzy o wojennej gehennie związanej z mordami dokonywanymi przez UPA czy też nadanie gimnazjum nr 3 imienia Orląt Lwowskich.

Podczas uroczystości na zamku na zaproszenie lwowiaków odczyt dał prof. Stanisław Nicieja, ale wystąpił również Romuald Nowak, który opowiedział o dawnym Brzegu.- Musimy mówić też o historii tej ziemi, gdzie dziś jest nasz dom - podkreśla Alicja Zbyryt. - Każdy z nas miesza tu przecież znacznie dłużej niż żył na Kresach.

Podczas jubileuszu liczne grono kresowiaków i przyjaciół towarzystwa otrzymało medale i odznaczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska