Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Brzeskie wizytówki" cz.1: Kościół św. Mikołaja. Pochodzi z XIV wieku i jest gotycką perełką miasta [ZDJĘCIA]

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
"Brzeskie wizytówki" cz.1 - Kościół św. Mikołaja (zdjęcia)
"Brzeskie wizytówki" cz.1 - Kościół św. Mikołaja (zdjęcia) Jan Andros
Bez wątpienia kościół św. Mikołaja w Brzegu to jedna z wizytówek miasta. Bazylika pochodząca z XIV wieku jest zaliczana do największych tego typu budowli na Śląsku. Od wielu lat przyciąga turystów z całej Polski, podobnie jak ratusz oraz Zamek Piastów Śląskich.

Historia kościoła

Powstawał w drugiej połowie XIV i na początku XV wieku za czasów rządów księcia Ludwika I. Został wybudowany w miejscu starszej budowli, a jego budowa została sfinansowana przez mieszczan oraz księcia. Projekt kościoła to pomysł wrocławskiego mistrza Gunthera, którego dziełem są kościoły m. in. św. Marii Magdaleny oraz św. Elżbiety.

W 1525 roku zaczął funkcjonować jako kościół protestancki, wskutek reformacji, której dokonał Książe Fryderyk II wprowadzając wyznanie luterańskie. Pierwotnie był otoczony cmentarzem, na którym chowano zmarłych aż do 1775 roku.

W 1905 roku przed kościołem został odsłonięty pomnik Marcina Lutra. Został on jednak usunięty zaraz po zakończeniu II wojny światowej.

W 1945 podczas zdobywania miasta na przełomie stycznia i lutego 1945 roku budynek kościoła doszczętnie spłonął. Później przez 13 lat pozostawał bez opieki i dopiero w 1958 roku z inicjatywy ks. Kazimierza Makarskiego rozpoczęto jego odbudowę.

Architektura

Kościół charakteryzuje się wydłużonym korpusem pozbawionym podziału na chór i partie nawy. Posiada nieduże okna, jak przystało na styl gotycki. Nawę główną oddzielono od bocznych prostymi filarami i przęsłami, przy czym nie ograniczono przestrzeni wnętrza.

Coś co wyróżnia kościół św. Mikołaja to niewątpliwie zjawiskowe witraże oraz bogaty wystrój rzeźbiony w drzewie. Niestety do dziś nie zachowało się ich zbyt wiele. Większość drewnianych elementów spłonęło, a szczątki wyposażenia możemy znaleźć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz w brzeskim Muzeum Piastów Śląskich.

Dwie kwatery oryginalnych witraży natomiast znajdują się w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Warto podkreślić, że w ściany i filary kościoła wmurowywano kamienne i drewniane epitafia bogatych mieszczan brzeskich.

Podsumowanie

Kościół św. Mikołaja to pierwsza odsłona cyklu "Brzeskie wizytówki".

W naszej galerii możecie zobaczyć wyjątkowe zdjęcia tego pięknego zabytku, których autorem jest Jan Andros - brzeski fotograf.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Brzeskie wizytówki" cz.1: Kościół św. Mikołaja. Pochodzi z XIV wieku i jest gotycką perełką miasta [ZDJĘCIA] - Brzeg Nasze Miasto

Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto