Budowa gazociągu Zdzieszowice - Wrocław. Rozpoczęły się przewierty pod Nysa Kłodzką

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Budowa gazociągu Zdzieszowice-Wrocław. Przewiert pod Nysą Kłodzką.
Budowa gazociągu Zdzieszowice-Wrocław. Przewiert pod Nysą Kłodzką. Sławomir Draguła
Gazociąg Zdzieszowice-Wrocław będzie częścią infrastruktury, która połączy się z terminalem LNG w Świnoujściu, a w przyszłości z gazoportem, który powstaje na chorwackiej wyspie Krk.

- Dzięki tej inwestycji wzmocnimy istniejący krajowy układ gazociągów, a to się przełoży na większe możliwości przyłączenia do sieci nowych odbiorców gazu, indywidualnych oraz zakładów pracy z terenu województw opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego - mówi Marek Ryznar, zastępca dyrektora firmy Gaz-System oddział Świerklany, która buduje opolski odcinek gazociągu Wrocław - Zdzieszowice. - Zwiększy się również bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Gazociąg Zdzieszowice-Wrocław będzie bowiem częścią infrastruktury, która połączy się z terminalem LNG (ciekłego gazu ziemnego) w Świnoujściu. Ma być jednym z elementów wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, a w przyszłości będzie stanowić ważny element korytarza gazowego północ-południe, bo ma dojść aż do chorwackiego gazoportu, który budowany jest na wyspie Krk.

We wtorek na placu budowy w okolicach Skorogoszczy inwestor pokazał, jak wygląda jeden z trudniejszych etapów budowy - przejście Nysą Kłodzką. Specjalny przewiert realizowany jest tzw. horyzontalnego wiercenia kierunkowego (bezwykopowego) za pomocą specjalistycznych świdrów, tarcz, poszerzaczy czy rozwiertaczy. Sam przewiert pod rzeką będzie miał 545 metrów. Potem za pomocą specjalnych maszyn zespawany rurociąg zostanie wciągnięty do przygotowanego tunelu.

Zakończenie budowy gazociągu zaplanowane jest na maj 2020 roku. Obecnie w 100 procentach załatwione są wszystkie sprawy związane z gruntami i zawiadomieniem ich właścicieli o rozpoczęciu pac.

- Natomiast w 55 procentach odhumusowano już teren pod przyszłym rurociągiem, wykonano też w trzech procentach prace spawalnicze, na miejsce budowy zwiezione są też już rury - dodaje Marek Ryznar.

Do czerwca przyszłego roku rurociąg ma być ułożony i zasypany, a w grudniu powinny być zrobione odbiory techniczne.
Ważną korzyścią ma być też odprowadzany przez Gaz-System podatek od nieruchomości w wysokości dwóch procent wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy.

Inwestorem jest Gaz-System SA - spółka akcyjna Skarbu Państwa, a budowa ta została wpisana do katalogu inwestycji towarzyszących budowie terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Inwestycja w województwie opolskim swoim zakresem obejmuje stworzenie gazociągu wysokiego ciśnienia o długości ponad 80 kilometrów (w sumie będzie miał 130 kilometrów) i średnicy 1000 milimetrów, a także czterokilometrowego odgałęzienia o średnicy 400 milimetrów na odcinku Kąty Opolskie - Przywory.

Na terenie Opolszczyzny rura przebiegać ma przez gminy: Leśnica, Zdzieszowice, Gogolin, Tarnów Opolski, Prószków, Opole, Dąbrowa, Lewin Brzeski, Olszanka i Skarbimierz.

Gaz-System w tym roku rozpoczął na Opolszczyźnie kolejną ważna inwestycję. To budowa gazociągu Zdzieszowice - Kędzierzyn-Koźle oraz Kędzierzyn-Koźle - Tworóg. Oprócz tego w Kędzierzynie-Koźlu powstanie też tłocznia gazu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska