Budowa obwodnicy Olesna w ciągu drogi ekspresowej S11. Uwaga na zmianę organizacji ruchu! Zobacz postęp prac

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Postęp prac na budowie obwodnicy Olesna.
Postęp prac na budowie obwodnicy Olesna. GDDKiA Opole
Od czwartku, 18 sierpnia wykonawca obwodnicy Olesna zaplanował roboty związane z przebudowę drogi wojewódzkiej 494 pomiędzy miejscowościami Świercze i Borki Małe. Szykują się więc utrudnienia w ruchu, które potrwają nawet dwa miesiące.

Jak informuje opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu planowana jest kolejna zmiana organizacji ruchu związana z budową obwodnicy Olesna w ciągu drogi ekspresowej S11.

Od czwartku, 18 sierpnia zaplanowano bowiem roboty związane z przebudową DW494 pomiędzy miejscowościami Świercze i Borki Małe.

- W związku z tym nastąpi zawężenie prawego pasa ruchu w kierunku Częstochowy i wprowadzony zostanie na tym odcinku ruch wahadłowy sterowany ręcznie - informuje Agata Andruszewska z opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Roboty potrwają od 3 do 4 tygodni.

Po ich zakończeniu nastąpi przełożenie wahadła i zawężenie lewego pasa ruchu.

- Te roboty również potrwają od 3 do 4 tygodni - mówi Agata Andruszewska.

Aktualne zaawansowanie budowy obwodnicy Olesna wynosi około 60 proc. Finalizowane są roboty ziemne w zakresie wykopów, nasypów oraz wzmocnienia podłoża w ciągu trasy głównej oraz dróg poprzecznych.

Kontynuowane są prace w zakresie układania warstw bitumicznych (podbudowy zasadniczej, warstwy wiążącej oraz ścieralnej), trwa budowa obiektów inżynierskich (mostów, wiaduktów, przepustów).

- Prowadzone są również roboty przy budowie węzła Olesno, tj. skrzyżowania drogi ekspresowej z DW487 - mówi Agata Andruszewska.

Zakończenie budowy obwodnicy Olesna i oddanie jej do użytku zaplanowane jest na przyszły rok. Całkowita wartość 25-kilometroego odcinka nowej trasy to 767,9 mln złotych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi około 411 mln złotych!

Inwestycja przewiduje także budowę 24 obiektów mostowych, węzła Olesno na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 487 wraz z dwoma rondami.

Początek przebiegu obwodnicy będzie zlokalizowany na istniejącej drodze krajowej nr 11 w pobliżu Kolonii Ciarka w ramach tymczasowego ronda łączącego istniejącą DK11 z S11. Koniec zaś na granicy województw opolskiego i śląskiego, w pobliżu miejscowości Łomnica.

Docelowo dwujezdniowa obwodnica Olesna, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i nośności 11,5 t/oś, zostanie połączona z sąsiednimi odcinkami ekspresówki.

Opolski odcinek tej trasy stanowić będzie fragment drogi ekspresowej S11, która ma charakter ogólnopolski i połączy porty województwa zachodniopomorskiego z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska