Budowa polderu Żelazna pod Opolem. Wody Polskie zerwały umowę z wykonawcą. Co dalej z inwestycją?

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Budowa polderu Żelazna została przerwana.
Budowa polderu Żelazna została przerwana. Czas na Opole
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które w imieniu Skarbu Państwa zajmuje się przebudową polderu Żelazna oraz wałów zamykających zbiornik i całej infrastruktury towarzyszącej, odstąpiło w środę, 5 października od umowy z wykonawcą inwestycji.

- Jest to podyktowane brakiem możliwości ukończenia w terminie pierwszej części prac - informuje Linda Hofman, kierownik zespołu do spraw Komunikacji i Edukacji Ekologicznej w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie w Gliwicach.

Miały się na to złożyć podnoszone przez wykonawcę dodatkowe roszczenia finansowe oraz jednostronna zmiana przyjętej technologii prowadzenia robót i sposobu ich wykonania.

- W związku z tym dalsza współpraca jest niemożliwa - dodaje Linda Hofman.

Wody Polskie dodają, że podjęły szereg kroków o charakterze naprawczym, mających na celu wsparcie wykonawcy, również w obliczu przyczyn od niego niezależnych, takich jak wojna w Ukrainie skutkująca wzrostem cen oraz przerwaniem łańcucha dostaw.

- Niestety wykonawca swoją postawą jednoznacznie wskazał na brak faktycznego i skutecznego zamiaru wywiązania się z umowy - mówi Linda Hofman.

PGW Wody Polskie w Gliwicach zapewniają, że przyszłość inwestycji nie jest zagrożona.

- Obecnie pracujemy nad zabezpieczaniem placu budowy oraz dotychczas wykonanych prac - wyjaśnia Linda Hofman. - Przygotowujemy się również do procedury wyboru nowego wykonawcy. Chcę też zapewnić, że zaistniała sytuacja nie ma wpływu na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.

Przebudowa polderu Żelazna składa się z dwóch części. Ta druga obejmująca przebudowę przepompowni wraz z obiektami towarzyszącymi, zaawansowana jest w ponad 96 procentach i tu prace realizowane są zgodnie z harmonogramem.

Przypomnijmy. Istniejący od ponad 80 lat polder Żelazna ma powierzchnię 200 hektarów i jest w stanie przyjąć około 1,7 mln metrów sześciennych wody.

Po przebudowie będzie w stanie przyjąć około 10 mln metrów sześciennych i ma mieć powierzchnię około 400 hektarów.

Umowę na wykonanie inwestycji podpisano pod koniec 2020 roku. Jej wartość to 110 mln złotych, a prace dofinansowane są z Unii Europejskiej.

Około 30 milionów zł dało też miasto Opole. Pieniądze te posłużyły za wkład własny, umożliwiający sięgnięcie po dotację unijną, z której pokryta będzie reszta kosztów inwestycji.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, zakończenie prac zaplanowane jest na 2023 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska