Budowa zbiornika Racibórz Dolny spóźniona o kilka lat

infografika: MMastalerz
infografika: MMastalerz
Budowa polderu Racibórz Dolny, który ma chronić Opolszczyznę przed powodzią, jest spóźniona o kilka lat.

Jeszcze w 2011 roku Ministerstwo Środowiska deklarowało, że prace budowlane ruszą wiosną 2012 r. Sprawa zatrzymała się jednak na uzyskaniu tzw. pozwolenia wodnoprawnego. Najpierw miał je wydać Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Okazało się jednak, że wrocławski RZGW prowadzi inwestycje związane ze zbiornikiem Racibórz Dolny i nie może wydawać zezwolenia sam sobie.

Sprawa trafiła więc do RZGW w Warszawie. Pod koniec roku zakładano, że dokument będzie gotowy w połowie lutego. Ale wciąż go nie ma.

- Pozwolenie wodnoprawne będzie wydane, jak tylko zakończy się, będąca w toku, procedura administracyjna. Powinno to nastąpić w najbliższych tygodniach - poinformowała nas wczoraj Urszula Tomoń, rzeczniczka RZGW w Warszawie.

To kolejna przeszkoda, która odwleka budowę w czasie. Najpierw postęp w pracach hamował brak pieniędzy. Potem protestowali mieszkańcy wsi Nieboczowy, których domy znajdują się na terenie, gdzie ma powstać zbiornik.

Ale kiedy już zgodzili się na przeprowadzkę, sprawa znów stanęła w miejscu, ponieważ RZGW nie mógł dojść do porozumienia z ludźmi w sprawie wysokości odszkodowań. Gdy i to ustalono, protest złożyli ekolodzy, których zdaniem nie skatalogowano wszystkich zwierząt, jakie żyją na tym terenie. W efekcie budowa zbiornika jest już opóźniona o ponad 5 lat.

Kiedy gotowe będzie wreszcie wspomniane wcześniej pozwolenie wodnoprawne, RZGW wystąpi o "pozwolenie na realizację inwestycji". Wojewoda będzie miał 90 dni na jego wydanie.

- Cała infrastruktura przeciwpowodziowa na Opolszczyźnie związana jest ściśle z planowanym zbiornikiem - podkreśla Zbigniew Bahryj, dyrektor Wojewódzkiego ZarząduMelioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu. - To oznacza, że nasze wały będą w pełni skuteczne dopiero wtedy, gdy polder będzie gotowy

WZMiUW nie patrzy jednak na opóźnienia przy budowie polderu, tylko konsekwentnie buduje wały. Obecnie w gminie Cisek (koniec prac w 2014) i na opolskim Metalchemie (2013). Lada chwila ruszą też prace w Dobrzeniu Wielkim, gdzie powstanie 4,5 km umocnień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska