Budowlańcy jak zawsze w cenie. Kto jeszcze szybko znajdzie pracę

Redakcja
8 proc ofert pracy pochodziło z przedsiębiorstw związanych z zawansowanymi technologiami
8 proc ofert pracy pochodziło z przedsiębiorstw związanych z zawansowanymi technologiami Bill Ingalls
Jak wynika z raportu Pracuj.pl„Rynek Pracy Specjalistów 2015” w ostatnich miesiącach najwięcej specjalistów poszukiwano w budownictwie i nieruchomościach (wzrost o 14,8 proc.), w przemyśle lekkim (0 12,5 proc.), produkcji (o 22.3 proc.) . Najczęściej szukały pracowników średnie przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 250 pracowników. Prognozuje się, że ten rok będzie na rynku pracy, rynkiem pracownika i to on będzie dyktował warunki zatrudnienia a nie jak do tej pory pracodawca. O rynku pracownika zdaniem ekspertów można juz mówić wśród specjalistów IT.

To wyraźne ożywienie na rynku pracy jest potwierdzane także przez dane napływające z gospodarki. We wrześniu tego roku, po raz pierwszy od 14 lat, stopa bezrobocia spadła poniżej 10 proc. i wynik ten utrzymuje się. Niewykluczone, że bezrobocie będzie nadal spadać na co może wskazywać wzrastające PKB i optymistyczne prognozy ekonomiczne, które mają duży wpływ na rynek pracy.

aaa

 

 

W jakiej branży najłatwiej było znaleźć pracę w ostatnich miesiącach

Pierwsza piątka branż, publikująca najwięcej ofert pracy, nie uległa zmianie w stosunku do roku poprzedniego. Od lat niezmiennie liderem pozostaje handel i sprzedaż – w 2015 r. zaoferowano 86 621 miejsc pracy, co stanowiło jedną piątą ogółu ofert, dając 2,7 proc. wzrost rok do roku. Na kolejnych miejscach uplasowały się: bankowość, finanse i ubezpieczenia (14,3 proc. ofert pochodziło z tej branży), przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie (po 8 proc. ofert pochodziło z tych branż). Na piątym miejscu znalazło się budownictwo i nieruchomości. Tutaj odnotowano wzrost o 14,8 proc. więcej ofert pracy rok do roku. W  innych branżach nie było gorzej. W  przemyśle lekkim, gdzie odnotowano 12,5 proc. wzrost liczby ogłoszeń o pracę oraz marketing, media, reklama z ponad 14 proc. wzrostem. Mocno trzyma się także transport i logistyka – zaobserwowano wzrost liczby ofert pracy o 12,4 proc. w porównaniu do 2014 r.

Wzrost liczby publikowanych na Pracuj.pl ofert pracy o ponad 12% w stosunku do 2014 roku potwierdza ożywienie na rynku pracy. Co równie cieszy, to wyjątkowo niska stopa bezrobocia, która po raz pierwszy od 14 lat spadła poniżej 10%. Pracodawcy zatrudniają coraz chętniej, a dane napływające z konkretnych branż pokazują, że praktycznie wszyscy mają powody do zadowolenia. Na tym tle mocno wyróżnia się branża budownictwo i nieruchomości, która jeszcze w poprzednim roku dźwigała się z kryzysu - ocenia prezes Pracuj.pl Przemysław Gacek.

 

- Stały i stabilny wzrost w polskim sektorze przemysłowym, który potwierdza wskaźnik PMI, przekłada się na duży wzrost zapotrzebowania na pracowników produkcji. Malejące ceny ropy cieszą kierowców oraz właścicieli firm transportowych. Specjaliści ds. logistyki znaleźli się na trzecim miejscu pod względem pracowników, na których najbardziej wzrosło zapotrzebowanie w 2015 r. Pracodawcy poszukują także stale specjalistów od handlu i sprzedaży oraz obsługi klienta. Nie maleje także zapotrzebowanie na specjalistów IT oraz inżynierów. Wielkimi wygranymi rynku pracy są specjaliści ds. HR. Już trzeci rok z rzędu zapotrzebowanie na nich systematycznie rośnie. To też dobry sygnał dla rynku pracy, bo zatrudnianie tych ekspertów z reguły zwiastuje kolejne rekrutacje - dodaje Gacek.

 

aaa

Gdzie  najłatwiej o pracę ?

W 2015 r. województwo mazowieckie okazało się zdecydowanym liderem pod względem liczby ofert, stanowiących jedną piątą wszystkich ogłoszeń o pracę (97 346 ofert, wzrost o 17 proc. rok do roku). Na drugim miejscu uplasowało się województwo dolnośląskie z udziałem na poziomie 10,2 proc. (wzrost liczby ofert pracy o 16 proc.). Jednak pod kątem dynamiki wzrostu wyprzedziło je województwo małopolskie, notując wynik na poziomie 20 proc. wzrostu w porównaniu rok do roku oraz 9,7 proc. udział w ogólnej liczbie ogłoszeń. Tuż za liderami plasują się województwa: śląskie z udziałem 8,8 proc. (wzrost o 11 proc.), wielkopolskie z udziałem 8,7 proc. w ogólnej liczbie ogłoszeń (wzrost o 7 proc. rok do roku).

Najwięcej ogłoszeń o pracę opublikowały firmy zatrudniające powyżej 250 osób (29,1 proc. wszystkich ogłoszeń, wzrost rok do roku o 10,9 proc,), jednak najdynamiczniejszy wzrost widać w sektorze średnich przedsiębiorstw, zatrudniających od 51 do 250 osób. Te przedsiębiorstwa opublikowały w 2015 roku 121 725 ofert pracy (co stanowi 28 proc. udziału w ogólnej liczbie ogłoszeń), o 19,2 proc. więcej niż w 2014. Może to oznaczać, że utrzymuje się pozytywna tendencja na rynku pozwalająca średnim przedsiębiorcom na rozwój i idące za tym zwiększanie zatrudnienia. Także pozostałe przedsiębiorstwa wykazały znaczące wzrosty zatrudnienia – mikro (od 0 do 10 pracowników) o 9,6 proc, w stosunku do ubiegłego roku z 17,2 proc. udziałem w ogólnej liczbie ogłoszeń, małe (od 11 do 50 osób) o 9,4 proc. z 25,7 proc. udziałem w ogólnej liczbie ogłoszeń.

Jacy specjaliści byli poszukiwani?

Z danych Pracuj.pl wynika, że w 2015 r. najwięcej ofert pracy (tak jak w roku poprzednim) skierowanych było do handlowców i sprzedawców, pracowników do spraw obsługi klienta oraz specjalistów do spraw finansów (15,4 proc. wszystkich ofert pracy) i IT (14,9 proc. wszystkich ofert pracy).

Największy wzrost zapotrzebowania w 2015 r. odnotowano dla pracowników związanych z budownictwem – liczba ofert pracy dla tych specjalistów wzrosła o 23,1 proc., oraz dla pracowników produkcji (o 22,3 proc).Dużym zainteresowaniem cieszyli się także specjaliści ds. logistyki. Liczba ogłoszeń do nich skierowanych wzrosła o 18,1 proc. w stosunku do roku 2014. Przyczyną zwiększonego zapotrzebowania na pracowników logistyki może być coraz korzystniejsza sytuacja firm transportowych związana z wyjątkowo niskimi cenami ropy. Zaobserwować można także wciąż rosnącą liczbę ogłoszeń o pracę adresowanych do specjalistów z obszaru HR oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Wzrost liczby ofert pracy o 18 proc. rok do roku to sygnał trwającego pozytywnego trendu. Większa liczba procesów rekrutacyjnych oraz powiększająca się liczba pracowników w firmach to czynniki mające wpływ na zwiększone zapotrzebowanie rynku na specjalistów ds. HR.

aaa

Zdaniem Gacka z Pracuj.pl czeka nas kolejny dobry rok na rynku pracy .

W pewnych obszarach możemy już mówić o rynku pracownika, np. wśród specjalistów IT oraz niektórych inżynierów. Polepszająca się sytuacja na rynku pracy będzie mieć wpływ także na sposób rekrutacji pracowników. Firmy większą uwagę będą przykładały do przyjaznej rekrutacji czyli zarządzania całym obszarem budowania pozytywnych relacji z kandydatami. Ponadto będzie rosła rola wykorzystania systemów do zarządzania kandydatami. Malejące bezrobocie i rosnące zapotrzebowania na pracowników sprawi, że pracodawcy z uwagą zaczną przyglądać się także kandydatom 50+, doceniając ich doświadczenie i kompetencje - twierdzi prezes Pracuj.pl

 

 

aaa

 

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Materiał oryginalny: Budowlańcy jak zawsze w cenie. Kto jeszcze szybko znajdzie pracę - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie