Budujcie budki lęgowe dla ptaków. Stary Las w gminie Głuchołazy chce być ekowioską

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
W sobotę za wieszanie budek lęgowych zbiorowo zabrali się mieszkańcy Starego Lasu w gminie Głuchołazy.
W sobotę za wieszanie budek lęgowych zbiorowo zabrali się mieszkańcy Starego Lasu w gminie Głuchołazy. Archiwum Andrzeja Merty
Do 15 marca można zawieszać na drzewach budki lęgowe dla ptaków. Potem zaczyna się sezon lęgowy. W Starym Lesie pod Głuchołazami ludzie wspólnie zabrali się za budki lęgowe.

Leśnicy zalecają, aby budki lęgowe dla ptaków mocować na drzewach najpóźniej do 15 marca. Można je zbudować samemu z kilku desek z litego, nie heblowanego i nie malowanego drewna o grubości 2 – 3 centymetrów.

Przednia ścianka powinna być grubsza, najlepiej zrobiona z 2 – 3 warstw, przynajmniej wokół otworu wlotowego, aby utrudnić drapieżnikom dostanie się do środka.

Należy też pamiętać o tym, aby przednia ścianka była ruchoma, by można było od czasu do czasu budkę wyczyścić. Szczegółowe informacje o rozmiarach budki, wielkości otworu, wysokości na jakiej powinno się je zawieszać, można znaleźć na stronie www.lasy.gov.pl.

W sobotę za wieszanie budek lęgowych zbiorowo zabrali się mieszkańcy Starego Lasu w gminie Głuchołazy. Szkolenie w ej sprawie przeprowadził leśniczy sąsiedniego leśnictwa Lipowa. Wcześniej sołtys miejscowości zaapelował, aby samemu zbudować czy zaopatrzyć się w budkę.

- Z powodu pogody zrezygnowaliśmy w sobotę z równoczesnego wieszania budek, każdy chętny zrobi to we własnym zakresie – mówi sołtys Starego Lasu Andrzej Merta. – Zobaczymy, ile z nich zostanie ostatecznie zasiedlone przez ptaki. Będziemy publikować na stronie wioski zdjęcia nadsyłane przez mieszkańców. A leśniczy obiecał nam, że za jakiś czas odwiedzi budki i najlepszą nagrodzi jakimś gadżetem podarunkowym.

Ekodziałacze ze Starego Lasu mają już nowy pomysł. Chcą, aby władze gminy wskazały im teren w obrębie wsi, który można będzie obsadzić nowym lasem. Każdy chętny będzie mógł posadzić tam swoje drzewo i obserwować jak rośnie. W ten sposób w Starym Lesie powstanie całkiem nowy las.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska