Budżet obywatelski Opola 2018. Wygrały ścieżki i rowery!

Artur  Janowski
Artur Janowski
W zadaniach dużych - które będą realizowane w 2018 roku - znalazły się dwa projekty, związane z infrastrukturą rowerową. Łącznie będą kosztować milion złotych.

W tym roku opolanie głosowali na zadania duże, małe i mikro. Prezentację wyników rozpoczęto od zadań dużych, które od lat wzbudzają największe emocje.

Najwięcej głosów - 1828 - uzyskało zadanie pt. Rozwój infrastruktury rowerowej w Opolu (wartość 499 tysięcy złotych). Na drugim miejscu znalazła się budowa szatni przy boisku UKS Rodło Opole (1180 głosów), a na trzecim wniosek dotyczący bezpiecznych tras rowerowych w centrum miasta (1083).

Miejsce czwarte - też premiowane realizacją - uzyskał pomysł budowy toalet samoobsługowych na terenie Starego Miasta (832), Śródmieścia i Nadodrza. Łącznie te cztery, duże wnioski, są warte dwa miliony złotych.

Opolanie głosowali też na projekty małe. Tutaj najwięcej poparcia uzyskał wniosek dotyczących ogródków z ławeczkami, pieniądze będą także na turnieje piłkarskie (ponownie klub Rodło), a także na zajęcia sportowe oraz na ławeczki solarne z internetem i ładowarkami do telefonów. Realizacja tych pomysłów jest warta około 400 tys. zł.

100 tysięcy złotych jest w puli na wnioski mikro, gdzie najwięcej głosów opolan otrzymał pomysł stworzenia neonu na kinie Meduza przy ulicy Oleskiej.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, ale mamy też nadzieję, że za nami pójdą inni, a neony powrócą na ulice Opola w większej liczbie - mówiła Marta Wolna, autorka wniosku.
We wnioskach małych (każdy wart 10 tys. zł) finansowanie uzyskały takie pomysły jak zakup środków do pielęgnacji murawy (klub Rodło), interaktywna mapa Opola, punkt wymiany książek, zakup opasek medycznych, darmowe zajęcia sportowe, zajęcia fitness dla seniorów, piknik Piastowski, koncerty w miejscu X oraz joga w amfiteatrze.

Zwycięskie wnioski zostaną wpisane do budżetu miasta i zrealizowane w 2018 roku.

- Ci, którzy teraz nie wygrali, mogą spróbować już za rok. Niewykluczone jednak, że wtedy zasady będą nieco inne - mówi Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski zapowiedział z kolei, że wszystkie projekty, złożone do budżetu obywatelskiego, będą brane pod uwagę przy budowie budżetu miasta na 2018 rok. Szczególną uwagę urzędnicy chcą zwrócić na infrastrukturę rowerową.

- W budżecie obywatelskim wygrani są wszyscy ci, którzy wzięli udział w przygotowaniu wniosków i ci, którzy głosowali. Dziękuję wszystkim za aktywne włączenie się w życie miasta - mówił prezydent Wiśniewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska