Budżet Obywatelski Opola 2024. Mieszkańcy zdecydują, na co chcą wydać ponad 7 milionów złotych

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Nabór wniosków w Budżecie Obywatelskim Opola 2025 potrwa do 28 maja.
Nabór wniosków w Budżecie Obywatelskim Opola 2025 potrwa do 28 maja. Mirela Mazurkiewicz
Rusza jedenasta edycja budżetu obywatelskiego. Swoje pomysły na to, jak zmieniać oblicze stolicy regionu mogą zgłaszać nie tylko dorośli.

- To wyjątkowa inicjatywa, ponieważ pod głosowanie trafiają projekty szyte na miarę potrzeb mieszkańców - mówi Przemysław Zych, wiceprezydent Opola. – Z roku na rok liczba zgłaszanych projektów rośnie. Rozpoczynaliśmy od ponad 90 w pierwszej edycji. W ubiegłym roku natomiast mieszkańcy zgłosili ich już ponad 120.

Z roku na rok rośnie też pula, jaką opolanie mogą wydać na wymyślone przez siebie inicjatywy. W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego do rozdysponowania były 2 miliony złotych. W tym roku będzie to 7,3 mln złotych. Pula na pomysły ogólnomiejskie wynosi 1,5 miliona złotych (wartość jednego projektu musi zmieścić się w przedziale od 10 tys. złotych do 1,5 miliona). Pozostałe 5,8 mln złotych zostanie natomiast rozdysponowane na projekty dzielnicowe.

- Kwota dla każdej z 13 dzielnic, które mamy w Opolu, została ustalona w oparciu o liczbę mieszkańców oraz powierzchnię danej dzielnicy – wyjaśnia Dorota Piechowicz-Witoń, naczelniczka Centrum Dialogu Obywatelskiego. – Zachęcamy mieszkańców, aby przed złożeniem wniosku konsultowali się z wydziałami urzędu miasta. W poprzednich latach część ciekawych pomysłów nie mogła zostać zrealizowana ze względu na kwestie własnościowe. Dzięki konsultacjom jesteśmy w stanie takie sytuacje wyeliminować. Czasami też zdarzało się, że kwota zadania była niedoszacowana lub przeszacowano. W tym względzie również mieszkańcy mogą liczyć na nasze wsparcie.

Swoje propozycje mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy miasta, bez ograniczeń wiekowych.

- Należy jednak pamiętać, że osoby poniżej 18 roku życia potrzebują zgody opiekuna prawnego – wyjaśnia Mirela Urlich z CDO. – Składanie wniosku odbywa się wyłącznie przez platformę elektroniczną, na stronie www.bo.opole.pl Wniosek, aby przejść ocenę formalną, musi uzyskać poparcie co najmniej 20 osób. Każdy z mieszkańców może poprzeć dowolną liczbę wniosków.

Nabór wniosków potrwa do 28 maja. Później nastąpi ocena i opiniowanie projektów. O tym, które będą realizowane zdecydują mieszkańcy w głosowaniu, zaplanowanym na przełom września i października. Każdy mieszkaniec Opola (nie trzeba być zameldowanym) może oddać jeden głos na projekt ogólnomiejski oraz jeden głos na projekt dzielnicowy (nie musi to być projekt z naszej dzielnicy). Aby pomysł miał szansę realizacji, musi zdobyć co najmniej 150 głosów.

Więcej informacji na temat budżetu obywatelskiego można znaleźć na stronie www.bo.opole.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska